Możliwość dochodzenia rękojmi z zabezpieczenia należytego wykonania umowy
REKLAMA
REKLAMA
Zamawiający może przewidzieć w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, że wykonawca zobowiązany jest wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy. Zabezpieczenie to służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zgodnie z art. 151 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.) zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane. Zamawiający może zgodnie z ustępem dwa tego przepisu pozostawić do 30 % wysokości zabezpieczenia na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi. Niekiedy powstaje jednak wątpliwość, czy z kwoty tej można dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Skoro brak jest przepisu, który takie uprawnienie zamawiającego wprost by przewidywał.
REKLAMA
Polecamy: VAT w samorządach (książka)
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 13 stycznia 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 120/14 ( LEX nr 1661425) stwierdził, iż: „oczywistym jest, że z zabezpieczenia należytego wykonania umowy zamawiający może dochodzić roszczeń związanych z nienależytym wykonaniem zamówienia, jak również z tytułu rękojmi za wady. Powyższe pośrednio wynika z dyspozycji art. 151 p.z.p., który to przepis w ust. 2 pozwala zamawiającemu na pozostawienie maksymalnie 30% wysokości zapieczenia należytego wykonania umowy na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady.”
Wynika z powyższego, iż pomimo braku przepisu, który wyraźnie by przewidywał możliwość zamawiającego zaspokojenia roszczeń z tytułu rękojmi z pozostawionej części kwoty zabezpieczenia, zamawiający może jednak to zrobić. Zgodzić się należy z Krajową Izbą Odwoławczą, iż uprawnienie takie wysnuć można z art. 151 ust. 2 w/w ustawy. Przecież gdyby zamawiający nie mógłby się zaspokoić z pozostawionej części zabezpieczenia, to przetrzymywanie przez zamawiającego tej części zabezpieczenia nie miałoby żadnego uzasadnienia. Skoro zwalniając 70 % kwoty zabezpieczenia zamawiający przyznaje, że zamówienie wykonawca wykonał zgodnie z umową. To w takim przypadku zamawiającemu w zasadzie pozostaje jedynie dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi. Czyli roszczeń, które mogłyby powstać dopiero w trakcie korzystania z przedmiotu zamówienia, a nie istniejących zazwyczaj w momencie oddania zamówienia przez wykonawcę.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.