reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Podpis wykonawcy - w którym miejscu?

Podpis wykonawcy - w którym miejscu?

Miejsce na podpis wykonawcy na formularzu oferty znajduje się na końcu tego pisma. Czy zatem podpisanie oferty w innym miejscu niż jest to w niej przewidziane stanowi podstawę do jej odrzucenia?

Wykonawcy składają swoje oferty na formularzu, który zawsze jest załącznikiem do dokumentacji przetargowej. Jest to rozwiązanie wygodne dla obu stron tego postępowania, gdyż na formularzu tym wskazane są wszystkie pozycje, które musi wypełnić wykonawca. Formularz ten zawiera również miejsce, przy którym wykonawca winien złożyć swój podpis. Miejsce to zawsze znajduje się na końcu tego formularza. W praktyce pojawia się jednak problem, co w sytuacji, gdy wykonawca podpisze się w innym miejscu niż jest to w niej przewidziane, np. na początku tej oferty. Czy taki podpis należy uwzględnić, czy też przyjąć należy, iż oferta taka nie została podpisana (co też stanowi podstawę do jej odrzucenia)?

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla księgowych i kadrowych z sektora publicznego (książka)

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. akt: KIO 2350/14 (LEX nr 1622162) stwierdziła, iż: „nie ma znaczenia miejsce, w którym podpis się znajduje. Bez względu na to, czy jest to miejsce wyznaczone na formularzu przez zamawiającego, czy też jest to inne miejsce w obrębie tego formularza, złożenie identyfikowalnego podpisu spełnia przesłanki dokonania czynności, tj. złożenia pisemnego oświadczenia woli.”

Wynika z powyższego, że nie jest istotne w jakim miejscu wykonawca podpisze swoją ofertę. Dla samej skuteczności oferty wystarczające jest, że zostanie ona podpisana w jakimkolwiek jej miejscu. Nawet na jej początku. W takiej sytuacji zamawiający nie może zakwestionować takiej oferty.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podpis, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Podpis, zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama