Podpis wykonawcy - w którym miejscu?
REKLAMA
REKLAMA
Wykonawcy składają swoje oferty na formularzu, który zawsze jest załącznikiem do dokumentacji przetargowej. Jest to rozwiązanie wygodne dla obu stron tego postępowania, gdyż na formularzu tym wskazane są wszystkie pozycje, które musi wypełnić wykonawca. Formularz ten zawiera również miejsce, przy którym wykonawca winien złożyć swój podpis. Miejsce to zawsze znajduje się na końcu tego formularza. W praktyce pojawia się jednak problem, co w sytuacji, gdy wykonawca podpisze się w innym miejscu niż jest to w niej przewidziane, np. na początku tej oferty. Czy taki podpis należy uwzględnić, czy też przyjąć należy, iż oferta taka nie została podpisana (co też stanowi podstawę do jej odrzucenia)?
REKLAMA
Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla księgowych i kadrowych z sektora publicznego (książka)
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. akt: KIO 2350/14 (LEX nr 1622162) stwierdziła, iż: „nie ma znaczenia miejsce, w którym podpis się znajduje. Bez względu na to, czy jest to miejsce wyznaczone na formularzu przez zamawiającego, czy też jest to inne miejsce w obrębie tego formularza, złożenie identyfikowalnego podpisu spełnia przesłanki dokonania czynności, tj. złożenia pisemnego oświadczenia woli.”
Wynika z powyższego, że nie jest istotne w jakim miejscu wykonawca podpisze swoją ofertę. Dla samej skuteczności oferty wystarczające jest, że zostanie ona podpisana w jakimkolwiek jej miejscu. Nawet na jej początku. W takiej sytuacji zamawiający nie może zakwestionować takiej oferty.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.