reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Dodatkowe wymagania dla podmiotów zagranicznych

Dodatkowe wymagania dla podmiotów zagranicznych

Czy zamawiający może żądać spełnienia różnych wymagań w zależności od tego czy wykonawca ma siedzibę w Polsce czy też za granicą? Czy takie żądanie stoi w sprzeczności zasadą równego traktowania wykonawców?

Bardzo często w dokumentacji przetargowej można znaleźć zapisy, które nakładają na podmioty mające siedzibę poza granicami Polski, obowiązek spełnienia dodatkowych wymagań, aby wziąć udział w postępowania przetargowym. Tych wymogów nie muszą jednak spełniać podmioty mające siedzibę w Polsce. Wprowadzenie tego rozróżnienia zamawiający zazwyczaj uzasadniają pewnością obrotu, gdyż trudniej jest im ustalić spełnienie przez podmiot zagraniczny wszystkich wymogów, jakie musi spełnić podmiot polski. Zatem na tych pierwszych nakłada dodatkowe obowiązki, aby w przypadku wyboru oferty wykonawcy mającego siedzibę za granicą, gwarantował on należyte wykonanie przedmiotu zamówienia. Jednakże w praktyce pojawiają się wątpliwości czy taki sposób rozróżnienia sytuacji tych podmiotów jest dopuszczalny, skoro zamawiający nakłada na jedne podmioty więcej wymogów do spełnienia niż na inne. Zatem wprowadzenie rozróżnienia sytuacji prawnych poszczególnych wykonawców, może naruszać zasadę ich równego traktowania.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt:  KIO/KD 101/14 (LEX nr 1661426) stwierdziła, iż: „wyrażona w art. 7 ust. 1 p.z.p. zasada równego traktowania wykonawców zakazuje zamawiającym formułowania odmiennych wymagań wobec poszczególnych wykonawców lub grup wykonawców, w tym różnicowania ich sytuacji w postępowaniu w zależności od tego, czy są to wykonawcy krajowi czy podmioty zagraniczne. Żądanie przedstawienia określonego dokumentu przez wykonawcę zagranicznego, przy jednoczesnym braku takiego wymogu w przypadku wykonawców krajowych, stoi w sprzeczności z tą zasadą.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający winien wymagać od każdego z wykonawców spełnienia tożsamych wymogów. Nie może żądać spełnienia dodatkowych wymogów od jakiegokolwiek podmiotu, niezależnie od tego jakimi przyczynami się kierował, wprowadzając to rozróżnienie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama