REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią - oryginał czy kopia?

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią winno zostać przedłożone w oryginale? Czy wykonawca może przedłożyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię?

Jak już wskazywałem w moich poprzednich artykułach, wykonawca może korzystać z zasobów osoby trzeciej poprzez przedłożenie zobowiązania osoby, które udostępnia mu te zasoby.

REKLAMA

W praktyce pojawia się często wątpliwość czy zobowiązanie to winno być przedłożone w oryginale, czy też wystarczy poświadczona przez wykonawcę za zgodność z oryginałem jego kopia. Z przepisu art. 26 ust. 2b p.z.p. obowiązek przedłożenia oryginału tego zobowiązania nie wynika wprost. Ponadto obowiązuje zasada, iż wszystkie dokumenty w toku postępowania przetargowego wykonawca może składać w oryginale lub w poświadczonych przez siebie za zgodność z oryginałem kopiach. Jednakże w/w zobowiązanie jest wytworzone przez wykonawcę na potrzeby konkretnego postępowania.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla księgowych i kadrowych z sektora publicznego (książka)

REKLAMA

W innym postępowaniu zobowiązanie to jest nieprzydatne. Natomiast wprowadzona zasada możliwości przedkładania przez wykonawcę poświadczonych przez siebie dokumentów za zgodność z oryginałem, miała na celu wyeliminowanie sytuacji, w których wykonawca posiadał jedynie oryginał dokumentu urzędowego i jego przedłożenie w danych postępowaniu, uniemożliwiłoby mu udział w innych postępowaniach, w których warunkiem udziału w nich jest również przedłożenie tego dokumentu. W związku z czym w praktyce pojawia się problem, czy wykonawca może przedkładać poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię każdego dokumentu, w tym dokumentu, który został wytworzony wyłącznie na potrzeby konkretnego postępowania?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2610/14 (LEX nr 1647104) stwierdziła, że: „treść art. 26 ust. 2b p.z.p. jest interpretowana w ten sposób, że zobowiązanie to co do zasady należy złożyć w oryginale. Zresztą biorąc pod uwagę, że dane zobowiązanie jest oświadczeniem skonkretyzowanym w stosunku do danego postępowania, nie ma powodu, by przedkładać kopię - w przeciwieństwie np. do urzędowych zaświadczeń, które wykonawca może powielać na potrzeby wielu przetargów nie ponosząc każdorazowo trudów i kosztów ich uzyskania lub poświadczenia przez notariusza (taka zresztą była przyczyna wprowadzenia możliwości poświadczania dokumentów przez samych wykonawców).”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika z powyższego, iż pomimo braku wskazania tego wprost w cytowanym wyżej przepisie, to wykonawca winien zawsze przedkładać oryginał w/w zobowiązania. Co jest moim zdaniem słusznym rozwiązaniem, gdyż przedkładanie przez wykonawcę poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów jest często nadużywane oraz w tym konkretnym przypadku niepotrzebne.

Ponadto rzadko który wykonawca wie o obowiązku przedkładania oryginału w/w zobowiązania. W wyniku czego jak zamawiający wezwie go do przedłożenia tego zobowiązania prawidłowo sporządzonego, to zazwyczaj jest on w mylnym przekonaniu, że zamawiający kwestionuje treść zobowiązania i przekłada on mu nową treść tego zobowiązania poświadczoną za zgodność z oryginałem. Co będzie skutkować dla niego wykluczeniem z postępowania, gdyż pomimo wezwania nie przedłożył oryginału zobowiązania. Zatem z bardzo prozaicznego powodu wykonawca może utracić możliwość realizacji przedmiotu zamówienia. Jest to bardzo częsty błąd wykonawców, który można z łatwością wyeliminować poprzez stosowanie zasady, iż należy przedkładać w toku postępowania wszystkie dokumenty w oryginale za wyjątkiem tych, które nie mają charakteru urzędowych zaświadczeń.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA