REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią - oryginał czy kopia?

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zobowiązanie do oddania niezbędnych zasobów przez osobę trzecią winno zostać przedłożone w oryginale? Czy wykonawca może przedłożyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię?

Jak już wskazywałem w moich poprzednich artykułach, wykonawca może korzystać z zasobów osoby trzeciej poprzez przedłożenie zobowiązania osoby, które udostępnia mu te zasoby.

REKLAMA

W praktyce pojawia się często wątpliwość czy zobowiązanie to winno być przedłożone w oryginale, czy też wystarczy poświadczona przez wykonawcę za zgodność z oryginałem jego kopia. Z przepisu art. 26 ust. 2b p.z.p. obowiązek przedłożenia oryginału tego zobowiązania nie wynika wprost. Ponadto obowiązuje zasada, iż wszystkie dokumenty w toku postępowania przetargowego wykonawca może składać w oryginale lub w poświadczonych przez siebie za zgodność z oryginałem kopiach. Jednakże w/w zobowiązanie jest wytworzone przez wykonawcę na potrzeby konkretnego postępowania.

Polecamy produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla księgowych i kadrowych z sektora publicznego (książka)

REKLAMA

W innym postępowaniu zobowiązanie to jest nieprzydatne. Natomiast wprowadzona zasada możliwości przedkładania przez wykonawcę poświadczonych przez siebie dokumentów za zgodność z oryginałem, miała na celu wyeliminowanie sytuacji, w których wykonawca posiadał jedynie oryginał dokumentu urzędowego i jego przedłożenie w danych postępowaniu, uniemożliwiłoby mu udział w innych postępowaniach, w których warunkiem udziału w nich jest również przedłożenie tego dokumentu. W związku z czym w praktyce pojawia się problem, czy wykonawca może przedkładać poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię każdego dokumentu, w tym dokumentu, który został wytworzony wyłącznie na potrzeby konkretnego postępowania?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt: KIO 2610/14 (LEX nr 1647104) stwierdziła, że: „treść art. 26 ust. 2b p.z.p. jest interpretowana w ten sposób, że zobowiązanie to co do zasady należy złożyć w oryginale. Zresztą biorąc pod uwagę, że dane zobowiązanie jest oświadczeniem skonkretyzowanym w stosunku do danego postępowania, nie ma powodu, by przedkładać kopię - w przeciwieństwie np. do urzędowych zaświadczeń, które wykonawca może powielać na potrzeby wielu przetargów nie ponosząc każdorazowo trudów i kosztów ich uzyskania lub poświadczenia przez notariusza (taka zresztą była przyczyna wprowadzenia możliwości poświadczania dokumentów przez samych wykonawców).”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika z powyższego, iż pomimo braku wskazania tego wprost w cytowanym wyżej przepisie, to wykonawca winien zawsze przedkładać oryginał w/w zobowiązania. Co jest moim zdaniem słusznym rozwiązaniem, gdyż przedkładanie przez wykonawcę poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów jest często nadużywane oraz w tym konkretnym przypadku niepotrzebne.

Ponadto rzadko który wykonawca wie o obowiązku przedkładania oryginału w/w zobowiązania. W wyniku czego jak zamawiający wezwie go do przedłożenia tego zobowiązania prawidłowo sporządzonego, to zazwyczaj jest on w mylnym przekonaniu, że zamawiający kwestionuje treść zobowiązania i przekłada on mu nową treść tego zobowiązania poświadczoną za zgodność z oryginałem. Co będzie skutkować dla niego wykluczeniem z postępowania, gdyż pomimo wezwania nie przedłożył oryginału zobowiązania. Zatem z bardzo prozaicznego powodu wykonawca może utracić możliwość realizacji przedmiotu zamówienia. Jest to bardzo częsty błąd wykonawców, który można z łatwością wyeliminować poprzez stosowanie zasady, iż należy przedkładać w toku postępowania wszystkie dokumenty w oryginale za wyjątkiem tych, które nie mają charakteru urzędowych zaświadczeń.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA