REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo/ Fot. Fotolia
Prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób wykonawcy powinni ustalać ceny jednostkowe w przypadku dostaw realizowanych różnym odbiorcom? Co w sytuacji, gdy wykonawca złoży jedną ofertę, w której poda taką samą cenę jednostkową dla każdego odbiorcy?

Bardzo często zdarza się, że postępowanie przetargowe nie dotyczy jednego zamawiającego, ale określonej grupy zamawiających. Takie rozwiązanie jest stosowane zazwyczaj, gdy przedmiotem zamówienia są określone usługi. Wtedy organizowane jest jedno postępowanie przetargowe, które dotyczy określonej grupy podmiotów. Natomiast wykonawcy składają również jedną ofertę, pomimo iż dotyczy ona usług świadczonych na rzecz większej liczby podmiotów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w sytuacji, gdy każdy z podmiotów, których to postępowanie dotyczy, potrzebuje usług określonego rodzaju. Nie muszą oni bowiem prowadzić odrębnych postępowań, tylko przeprowadzają jedno wspólnie.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opisanego wyżej postępowania, powstaje niekiedy wątpliwość, co w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy, zaś wykonawca złoży jedną ofertę, w której  poda taką samą cenę jednostkową za dostawę produktu dla każdego podmiotu, którego postępowanie przetargowe dotyczy. Czy taki sposób wskazania ceny jest prawidłowy, skoro cena ta winna uwzględniać wszystkie koszty dostawy, w tym koszty transportu? Przecież skoro odbiorcami są różne podmioty, to koszty dostawy również powinny być różne. Zatem powstaje problem, czy taką ofertę można uwzględnić.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt: KIO 1955/15 stwierdziła, że „w sytuacji, gdy dostawy mają być realizowane do różnych odbiorców, w zależności od ich potrzeb ceny jednostkowe muszą uwzględniać wszystkie koszty, w tym związane z dostawą do odbiorców. Przy braku istnienia powiązań między asortymentami faktycznie nie ma możliwości rozdzielenia kosztów ich zakupu na różne pozycje, jak dzieje się to przy wycenach kosztorysowych pozycji stanowiących element całości technologicznie powiązanych ze sobą prac.”

Z powyższego wynika, iż co do zasady, jeżeli odbiorcami są różne podmioty, to cena jednostkowa produktu, dla każdego z nich również powinna być inna. Jednakże nie jest to zasada, od której nie ma wyjątków. Może wystąpić bowiem sytuacja, w której wykonawca nabywa określoną partię towaru hurtowo i nie jest w stanie rozdzielić ceny tej partii na ceny jednostkowe. W konsekwencji tego może podać cenę jednostkową za dany produkt taką samą dla każdego z odbiorców. Zamawiający zatem nie powinien każdorazowo przesądzać, że jeśli wykonawca w taki sposób ustalił cenę jednostkową, to cena ta jest rażąco niska. W pierwszej kolejności zamawiający winien wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Dopiero po zapoznaniu się z wyjaśnieniami wykonawcy, powinien ustalić, czy podana przez niego cena jest rażąco niska, czy też nie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA