REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo/ Fot. Fotolia
Prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób wykonawcy powinni ustalać ceny jednostkowe w przypadku dostaw realizowanych różnym odbiorcom? Co w sytuacji, gdy wykonawca złoży jedną ofertę, w której poda taką samą cenę jednostkową dla każdego odbiorcy?

Bardzo często zdarza się, że postępowanie przetargowe nie dotyczy jednego zamawiającego, ale określonej grupy zamawiających. Takie rozwiązanie jest stosowane zazwyczaj, gdy przedmiotem zamówienia są określone usługi. Wtedy organizowane jest jedno postępowanie przetargowe, które dotyczy określonej grupy podmiotów. Natomiast wykonawcy składają również jedną ofertę, pomimo iż dotyczy ona usług świadczonych na rzecz większej liczby podmiotów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w sytuacji, gdy każdy z podmiotów, których to postępowanie dotyczy, potrzebuje usług określonego rodzaju. Nie muszą oni bowiem prowadzić odrębnych postępowań, tylko przeprowadzają jedno wspólnie.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opisanego wyżej postępowania, powstaje niekiedy wątpliwość, co w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy, zaś wykonawca złoży jedną ofertę, w której  poda taką samą cenę jednostkową za dostawę produktu dla każdego podmiotu, którego postępowanie przetargowe dotyczy. Czy taki sposób wskazania ceny jest prawidłowy, skoro cena ta winna uwzględniać wszystkie koszty dostawy, w tym koszty transportu? Przecież skoro odbiorcami są różne podmioty, to koszty dostawy również powinny być różne. Zatem powstaje problem, czy taką ofertę można uwzględnić.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt: KIO 1955/15 stwierdziła, że „w sytuacji, gdy dostawy mają być realizowane do różnych odbiorców, w zależności od ich potrzeb ceny jednostkowe muszą uwzględniać wszystkie koszty, w tym związane z dostawą do odbiorców. Przy braku istnienia powiązań między asortymentami faktycznie nie ma możliwości rozdzielenia kosztów ich zakupu na różne pozycje, jak dzieje się to przy wycenach kosztorysowych pozycji stanowiących element całości technologicznie powiązanych ze sobą prac.”

Z powyższego wynika, iż co do zasady, jeżeli odbiorcami są różne podmioty, to cena jednostkowa produktu, dla każdego z nich również powinna być inna. Jednakże nie jest to zasada, od której nie ma wyjątków. Może wystąpić bowiem sytuacja, w której wykonawca nabywa określoną partię towaru hurtowo i nie jest w stanie rozdzielić ceny tej partii na ceny jednostkowe. W konsekwencji tego może podać cenę jednostkową za dany produkt taką samą dla każdego z odbiorców. Zamawiający zatem nie powinien każdorazowo przesądzać, że jeśli wykonawca w taki sposób ustalił cenę jednostkową, to cena ta jest rażąco niska. W pierwszej kolejności zamawiający winien wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Dopiero po zapoznaniu się z wyjaśnieniami wykonawcy, powinien ustalić, czy podana przez niego cena jest rażąco niska, czy też nie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

REKLAMA

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

REKLAMA