Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo często zdarza się, że postępowanie przetargowe nie dotyczy jednego zamawiającego, ale określonej grupy zamawiających. Takie rozwiązanie jest stosowane zazwyczaj, gdy przedmiotem zamówienia są określone usługi. Wtedy organizowane jest jedno postępowanie przetargowe, które dotyczy określonej grupy podmiotów. Natomiast wykonawcy składają również jedną ofertę, pomimo iż dotyczy ona usług świadczonych na rzecz większej liczby podmiotów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w sytuacji, gdy każdy z podmiotów, których to postępowanie dotyczy, potrzebuje usług określonego rodzaju. Nie muszą oni bowiem prowadzić odrębnych postępowań, tylko przeprowadzają jedno wspólnie.
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku opisanego wyżej postępowania, powstaje niekiedy wątpliwość, co w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy, zaś wykonawca złoży jedną ofertę, w której poda taką samą cenę jednostkową za dostawę produktu dla każdego podmiotu, którego postępowanie przetargowe dotyczy. Czy taki sposób wskazania ceny jest prawidłowy, skoro cena ta winna uwzględniać wszystkie koszty dostawy, w tym koszty transportu? Przecież skoro odbiorcami są różne podmioty, to koszty dostawy również powinny być różne. Zatem powstaje problem, czy taką ofertę można uwzględnić.
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt: KIO 1955/15 stwierdziła, że „w sytuacji, gdy dostawy mają być realizowane do różnych odbiorców, w zależności od ich potrzeb ceny jednostkowe muszą uwzględniać wszystkie koszty, w tym związane z dostawą do odbiorców. Przy braku istnienia powiązań między asortymentami faktycznie nie ma możliwości rozdzielenia kosztów ich zakupu na różne pozycje, jak dzieje się to przy wycenach kosztorysowych pozycji stanowiących element całości technologicznie powiązanych ze sobą prac.”
Z powyższego wynika, iż co do zasady, jeżeli odbiorcami są różne podmioty, to cena jednostkowa produktu, dla każdego z nich również powinna być inna. Jednakże nie jest to zasada, od której nie ma wyjątków. Może wystąpić bowiem sytuacja, w której wykonawca nabywa określoną partię towaru hurtowo i nie jest w stanie rozdzielić ceny tej partii na ceny jednostkowe. W konsekwencji tego może podać cenę jednostkową za dany produkt taką samą dla każdego z odbiorców. Zamawiający zatem nie powinien każdorazowo przesądzać, że jeśli wykonawca w taki sposób ustalił cenę jednostkową, to cena ta jest rażąco niska. W pierwszej kolejności zamawiający winien wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Dopiero po zapoznaniu się z wyjaśnieniami wykonawcy, powinien ustalić, czy podana przez niego cena jest rażąco niska, czy też nie.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.