reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców

Ceny jednostkowe w przypadku dostaw do różnych odbiorców

W jaki sposób wykonawcy powinni ustalać ceny jednostkowe w przypadku dostaw realizowanych różnym odbiorcom? Co w sytuacji, gdy wykonawca złoży jedną ofertę, w której poda taką samą cenę jednostkową dla każdego odbiorcy?

Bardzo często zdarza się, że postępowanie przetargowe nie dotyczy jednego zamawiającego, ale określonej grupy zamawiających. Takie rozwiązanie jest stosowane zazwyczaj, gdy przedmiotem zamówienia są określone usługi. Wtedy organizowane jest jedno postępowanie przetargowe, które dotyczy określonej grupy podmiotów. Natomiast wykonawcy składają również jedną ofertę, pomimo iż dotyczy ona usług świadczonych na rzecz większej liczby podmiotów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w sytuacji, gdy każdy z podmiotów, których to postępowanie dotyczy, potrzebuje usług określonego rodzaju. Nie muszą oni bowiem prowadzić odrębnych postępowań, tylko przeprowadzają jedno wspólnie.

W przypadku opisanego wyżej postępowania, powstaje niekiedy wątpliwość, co w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy, zaś wykonawca złoży jedną ofertę, w której  poda taką samą cenę jednostkową za dostawę produktu dla każdego podmiotu, którego postępowanie przetargowe dotyczy. Czy taki sposób wskazania ceny jest prawidłowy, skoro cena ta winna uwzględniać wszystkie koszty dostawy, w tym koszty transportu? Przecież skoro odbiorcami są różne podmioty, to koszty dostawy również powinny być różne. Zatem powstaje problem, czy taką ofertę można uwzględnić.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 24 września 2015 r., sygn. akt: KIO 1955/15 stwierdziła, że „w sytuacji, gdy dostawy mają być realizowane do różnych odbiorców, w zależności od ich potrzeb ceny jednostkowe muszą uwzględniać wszystkie koszty, w tym związane z dostawą do odbiorców. Przy braku istnienia powiązań między asortymentami faktycznie nie ma możliwości rozdzielenia kosztów ich zakupu na różne pozycje, jak dzieje się to przy wycenach kosztorysowych pozycji stanowiących element całości technologicznie powiązanych ze sobą prac.”

Z powyższego wynika, iż co do zasady, jeżeli odbiorcami są różne podmioty, to cena jednostkowa produktu, dla każdego z nich również powinna być inna. Jednakże nie jest to zasada, od której nie ma wyjątków. Może wystąpić bowiem sytuacja, w której wykonawca nabywa określoną partię towaru hurtowo i nie jest w stanie rozdzielić ceny tej partii na ceny jednostkowe. W konsekwencji tego może podać cenę jednostkową za dany produkt taką samą dla każdego z odbiorców. Zamawiający zatem nie powinien każdorazowo przesądzać, że jeśli wykonawca w taki sposób ustalił cenę jednostkową, to cena ta jest rażąco niska. W pierwszej kolejności zamawiający winien wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Dopiero po zapoznaniu się z wyjaśnieniami wykonawcy, powinien ustalić, czy podana przez niego cena jest rażąco niska, czy też nie.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo/ Fot. Fotolia
Prawo/ Fot. Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama