REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego

Justyna Godlewska-Stańska
Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego. /Fot. Fotolia
Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z umowy ubezpieczenia lub ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) mogą wynikać pewne obowiązki, których ubezpieczający dopełnić musi w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego. Niewywiązywanie się z nich może spowodować ograniczenie, a nawet całkowity brak odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Obowiązek zawiadomienia o wypadku

Podstawowym obowiązkiem ubezpieczającego jaki może zostać przewidziany w umowie ubezpieczenia lub OWU jest zawiadomienie w określonym terminie zakładu ubezpieczeń o zajściu wypadku ubezpieczeniowego (art. 818 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej jako „kodeks cywilny”).  W przypadku umów na cudzy rachunek wspomnianym obowiązkiem można obciążyć zarówno ubezpieczającego jak i ubezpieczonego, chyba że ubezpieczony nie wie o zawarciu umowy na jego rachunek (art. 818 § 2 kodeksu cywilnego). Sankcją za niedopełnienie tego obowiązku z winy umyślnej lub w wyniku rażącego niedbalstwa jest możliwość zmniejszenia przez zakład ubezpieczeń przysługującego świadczenia jeżeli naruszenie obowiązku przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku (art. 818 § 3 kodeksu cywilnego). Brak zawiadomienia o wypadku nie spowoduje w.w. konsekwencji jeżeli zakład ubezpieczeń otrzyma informację o wypadku w terminie wyznaczonym do zawiadomienia od innych podmiotów np. policji (art. 818 § 4 kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Obowiązek informacyjny

Poza obowiązkiem zawiadomienia o wypadku ubezpieczający może być zobowiązany do przekazania zakładowi ubezpieczeń określonych informacji i dokumentów dotyczących wypadku ubezpieczeniowego i jego następstw w ramach wynikającego z art. 354 § 2 kodeksu cywilnego obowiązku współdziałania stron stosunku obligacyjnego przy wykonaniu zobowiązania. Ten specyficznie rozumiany obowiązek współdziałania w wykonaniu zobowiązania znajduje zazwyczaj odzwierciedlenie w OWU, które zawierają postanowienia uzależniające spełnienie  świadczenia od dostarczenia określonych dokumentów. W tym miejscu przytoczyć należy wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 9 maja 2013 r., sygn. akt I ACa 322/2013, publ. LexPolonica nr 6717774, w którym Sąd ten stwierdził, że: „Istota zobowiązania ubezpieczenia majątkowego wymaga współdziałania wierzyciela (ubezpieczonego lub innej osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia). Jest to ogólna cecha zobowiązań (art. 354 § 2 k.c.), nabierająca szczególnego znaczenia w stosunkach ubezpieczeniowych. Ciążący na zakładzie obowiązek terminowego świadczenia zależy od spełnienia dodatkowych przesłanek dotyczących współdziałania poszkodowanego, w tym zwłaszcza konkretnego roszczenia określonego kwotowo (art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) oraz obiektywnych możliwości ustalenia okoliczności koniecznych do ustalenia odszkodowania.”

Obowiązek ratowania przedmiotu sporu oraz zapobieżenia szkodzie

Ubezpieczający jak wynika wprost z art. 826 § 1 kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku obowiązany jest użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. W ramach realizacji wspomnianego obowiązku ubezpieczający może być zobowiązany do wykonania szeregu konkretnych czynności mających na celu zmniejszenie skutków wypadku np. do poddania się opiece lekarskiej. Umyślne lub będące następstwem rażącego niedbalstwa niewykonanie powyższych obowiązków skutkować może całkowitym zwolnieniem ubezpieczyciela z obowiązku naprawienia szkody (art. 826 § 3 kodeksu cywilnego).

Obowiązek zabezpieczenia dochodzenia roszczeń

Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą ponadto przewidywać, że w razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest zabezpieczyć możność dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wobec osób odpowiedzialnych za szkodę ( art. 826 § 2 kodeksu cywilnego). Obowiązek ten jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 października 2000 r., sygn. akt IV CKN 131/2000, publ. LexPolonica nr 5105808 dotyczy wyłączenie zachowania się ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA