REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Godlewska-Stańska
Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego. /Fot. Fotolia
Obowiązki ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z umowy ubezpieczenia lub ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) mogą wynikać pewne obowiązki, których ubezpieczający dopełnić musi w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego. Niewywiązywanie się z nich może spowodować ograniczenie, a nawet całkowity brak odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Obowiązek zawiadomienia o wypadku

Podstawowym obowiązkiem ubezpieczającego jaki może zostać przewidziany w umowie ubezpieczenia lub OWU jest zawiadomienie w określonym terminie zakładu ubezpieczeń o zajściu wypadku ubezpieczeniowego (art. 818 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej jako „kodeks cywilny”).  W przypadku umów na cudzy rachunek wspomnianym obowiązkiem można obciążyć zarówno ubezpieczającego jak i ubezpieczonego, chyba że ubezpieczony nie wie o zawarciu umowy na jego rachunek (art. 818 § 2 kodeksu cywilnego). Sankcją za niedopełnienie tego obowiązku z winy umyślnej lub w wyniku rażącego niedbalstwa jest możliwość zmniejszenia przez zakład ubezpieczeń przysługującego świadczenia jeżeli naruszenie obowiązku przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku (art. 818 § 3 kodeksu cywilnego). Brak zawiadomienia o wypadku nie spowoduje w.w. konsekwencji jeżeli zakład ubezpieczeń otrzyma informację o wypadku w terminie wyznaczonym do zawiadomienia od innych podmiotów np. policji (art. 818 § 4 kodeksu cywilnego).

REKLAMA

Obowiązek informacyjny

Poza obowiązkiem zawiadomienia o wypadku ubezpieczający może być zobowiązany do przekazania zakładowi ubezpieczeń określonych informacji i dokumentów dotyczących wypadku ubezpieczeniowego i jego następstw w ramach wynikającego z art. 354 § 2 kodeksu cywilnego obowiązku współdziałania stron stosunku obligacyjnego przy wykonaniu zobowiązania. Ten specyficznie rozumiany obowiązek współdziałania w wykonaniu zobowiązania znajduje zazwyczaj odzwierciedlenie w OWU, które zawierają postanowienia uzależniające spełnienie  świadczenia od dostarczenia określonych dokumentów. W tym miejscu przytoczyć należy wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 9 maja 2013 r., sygn. akt I ACa 322/2013, publ. LexPolonica nr 6717774, w którym Sąd ten stwierdził, że: „Istota zobowiązania ubezpieczenia majątkowego wymaga współdziałania wierzyciela (ubezpieczonego lub innej osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia). Jest to ogólna cecha zobowiązań (art. 354 § 2 k.c.), nabierająca szczególnego znaczenia w stosunkach ubezpieczeniowych. Ciążący na zakładzie obowiązek terminowego świadczenia zależy od spełnienia dodatkowych przesłanek dotyczących współdziałania poszkodowanego, w tym zwłaszcza konkretnego roszczenia określonego kwotowo (art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) oraz obiektywnych możliwości ustalenia okoliczności koniecznych do ustalenia odszkodowania.”

Obowiązek ratowania przedmiotu sporu oraz zapobieżenia szkodzie

Ubezpieczający jak wynika wprost z art. 826 § 1 kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku obowiązany jest użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. W ramach realizacji wspomnianego obowiązku ubezpieczający może być zobowiązany do wykonania szeregu konkretnych czynności mających na celu zmniejszenie skutków wypadku np. do poddania się opiece lekarskiej. Umyślne lub będące następstwem rażącego niedbalstwa niewykonanie powyższych obowiązków skutkować może całkowitym zwolnieniem ubezpieczyciela z obowiązku naprawienia szkody (art. 826 § 3 kodeksu cywilnego).

Obowiązek zabezpieczenia dochodzenia roszczeń

Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą ponadto przewidywać, że w razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest zabezpieczyć możność dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wobec osób odpowiedzialnych za szkodę ( art. 826 § 2 kodeksu cywilnego). Obowiązek ten jak wskazuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 października 2000 r., sygn. akt IV CKN 131/2000, publ. LexPolonica nr 5105808 dotyczy wyłączenie zachowania się ubezpieczającego po zajściu wypadku ubezpieczeniowego.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA