REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zasiłek pielęgnacyjny 2019 r./ fot. Fotolia
Zasiłek pielęgnacyjny 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ma wzrosnąć w listopadzie 2019 r. Ile wyniesie zasiłek?

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny uregulowany został w art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim zasiłek wypłacany jest w konkretnym celu, czyli pieniądze z zasiłku mają pokryć częściowo wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny już 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przez około 12 lat nie zmieniał się. Jednak w listopadzie 2018 r. zwiększono kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Od 1 listopada 2018 r. zasiłek wynosi 184,42 zł miesięcznie. Kwota ta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny.

Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie miała miejsce 1 listopada 2019 r. Od tego dnia kwota zasiłku pielęgnacyjnego wyniesie 215,84 zł miesięcznie.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje czterem grupom uprawnionych. Pierwsza grupa to niepełnosprawne dzieci, druga to osoby starsze, które ukończyły 75 rok życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ustawie wymieniono także osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16 lat, jeśli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16. roku życia legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia (zgodnie z przepisami tym osobom zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).

Podkreślenia wymaga fakt, że osobom umieszczonym w instytucjach zapewniających całodobowe utrzymanie zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Instytucje, o których mowa w zdaniu poprzednim nie nakładają obowiązku ponoszenia opłat za utrzymanie. Do instytucji takich należą domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, schroniska dla nieletnich, zakłady poprawczy, zakłady karne oraz areszty śledcze. Zakład opiekuńczo-leczniczy oraz pielęgnacyjno-opiekuńczy również należy do takich instytucji.

Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma również osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny. W tym miejscu należy przytoczyć fragment uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2018 r. (sygn.. akt III SA/Gd 145/18):

Zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego zostały określone w art. 16 u.ś.r., przy czym w ust. 6 art. 16 u.ś.r. zastrzeżono, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Równocześnie, w świetle art. 30 ust. 2 pkt 1 u.ś.r. za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie (...) prawa do świadczeń rodzinnych (...) w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Oznacza to, że w przypadku równoczesnego pobierania zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku pielęgnacyjnego, obowiązkiem organów administracji publicznej jest wydanie decyzji stwierdzającej, że zasiłek pielęgnacyjny stanowił świadczenie nienależnie pobrane, co z kolei, otwiera drogę do jego zwrotu. Wydanie przedmiotowej decyzji jest przy tym uzależnione od łącznego spełnienia dwóch warunków: równoczesnego pobierania powyższych świadczeń oraz uprzedniego poinformowania beneficjenta zasiłku, o niemożności jednoczesnego pobierania zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku pielęgnacyjnego.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych,
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna
  3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2018 r. (sygn. akt III SA/Gd 145/18).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA