reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia majątkowe > Zasiłek pielęgnacyjny 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego ma wzrosnąć w listopadzie 2019 r. Ile wyniesie zasiłek?

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Zasiłek pielęgnacyjny uregulowany został w art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim zasiłek wypłacany jest w konkretnym celu, czyli pieniądze z zasiłku mają pokryć częściowo wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny już 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przez około 12 lat nie zmieniał się. Jednak w listopadzie 2018 r. zwiększono kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Od 1 listopada 2018 r. zasiłek wynosi 184,42 zł miesięcznie. Kwota ta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny.

Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie miała miejsce 1 listopada 2019 r. Od tego dnia kwota zasiłku pielęgnacyjnego wyniesie 215,84 zł miesięcznie.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje czterem grupom uprawnionych. Pierwsza grupa to niepełnosprawne dzieci, druga to osoby starsze, które ukończyły 75 rok życia.

W ustawie wymieniono także osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16 lat, jeśli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16. roku życia legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia (zgodnie z przepisami tym osobom zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).

Podkreślenia wymaga fakt, że osobom umieszczonym w instytucjach zapewniających całodobowe utrzymanie zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Instytucje, o których mowa w zdaniu poprzednim nie nakładają obowiązku ponoszenia opłat za utrzymanie. Do instytucji takich należą domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, schroniska dla nieletnich, zakłady poprawczy, zakłady karne oraz areszty śledcze. Zakład opiekuńczo-leczniczy oraz pielęgnacyjno-opiekuńczy również należy do takich instytucji.

Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma również osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny. W tym miejscu należy przytoczyć fragment uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2018 r. (sygn.. akt III SA/Gd 145/18):

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama