Zasiłek pielęgnacyjny 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny uregulowany został w art. 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z nim zasiłek wypłacany jest w konkretnym celu, czyli pieniądze z zasiłku mają pokryć częściowo wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Wyższy zasiłek pielęgnacyjny już 1 listopada 2019 r.
Zasiłek pielęgnacyjny przez około 12 lat nie zmieniał się. Jednak w listopadzie 2018 r. zwiększono kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Od 1 listopada 2018 r. zasiłek wynosi 184,42 zł miesięcznie. Kwota ta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny.
Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie miała miejsce 1 listopada 2019 r. Od tego dnia kwota zasiłku pielęgnacyjnego wyniesie 215,84 zł miesięcznie.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje czterem grupom uprawnionych. Pierwsza grupa to niepełnosprawne dzieci, druga to osoby starsze, które ukończyły 75 rok życia.
REKLAMA
W ustawie wymieniono także osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16 lat, jeśli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 16. roku życia legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia (zgodnie z przepisami tym osobom zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).
Podkreślenia wymaga fakt, że osobom umieszczonym w instytucjach zapewniających całodobowe utrzymanie zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Instytucje, o których mowa w zdaniu poprzednim nie nakładają obowiązku ponoszenia opłat za utrzymanie. Do instytucji takich należą domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, schroniska dla nieletnich, zakłady poprawczy, zakłady karne oraz areszty śledcze. Zakład opiekuńczo-leczniczy oraz pielęgnacyjno-opiekuńczy również należy do takich instytucji.
Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma również osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny. W tym miejscu należy przytoczyć fragment uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2018 r. (sygn.. akt III SA/Gd 145/18):
Zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego zostały określone w art. 16 u.ś.r., przy czym w ust. 6 art. 16 u.ś.r. zastrzeżono, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Równocześnie, w świetle art. 30 ust. 2 pkt 1 u.ś.r. za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie (...) prawa do świadczeń rodzinnych (...) w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Oznacza to, że w przypadku równoczesnego pobierania zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku pielęgnacyjnego, obowiązkiem organów administracji publicznej jest wydanie decyzji stwierdzającej, że zasiłek pielęgnacyjny stanowił świadczenie nienależnie pobrane, co z kolei, otwiera drogę do jego zwrotu. Wydanie przedmiotowej decyzji jest przy tym uzależnione od łącznego spełnienia dwóch warunków: równoczesnego pobierania powyższych świadczeń oraz uprzedniego poinformowania beneficjenta zasiłku, o niemożności jednoczesnego pobierania zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatku pielęgnacyjnego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2018 r. (sygn. akt III SA/Gd 145/18).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.