Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje prawo do "trzynastki"

Magdalena Opalińska
inforCMS
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.

Z przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie mogą skorzystać osoby zajmujące kierownicze stanowiska w państwie: Prezydent RP, marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, prezes i wiceprezesi Rady Ministrów, prezes i wiceprezes NIK, prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

Co należy zrobić ustalając „trzynastkę”

Ustalając prawo pracownika do „trzynastki” pracodawca powinien:

• sprawdzić, czy dany pracownik spełnia warunki uprawniające do jej uzyskania,

• ustalić podstawę jej wymiaru, w przypadku gdy „trzynastka” pracownikowi przysługuje,

• pomnożyć podstawę wymiaru przez stopę procentową 8,5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin wypłaty „trzynastki”

Obowiązkiem pracodawcy jest wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Najpóźniej pracodawca może więc to zrobić do 31 marca. Tylko pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, wynagrodzenie roczne należy wypłacić wcześniej, tj. w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

Pracodawcy, którzy dobrowolnie wypłacają „trzynastki”, w wewnętrznych przepisach płacowych dowolnie ustalają termin ich wypłaty (może to być więc termin przypadający po 31 marca).

PRZYKŁAD

Pracownik sfery budżetowej rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem na rentę 15 września 2008 r. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacić mu „trzynastki” wcześniej niż 31 marca 2009 r. Jeżeli jednak pracodawca chce, może wcześniej wypłacić „trzynastkę”, gdyż wynagrodzenie stanowiące podstawę jej wymiaru nie ulegnie już zmianie. Najbezpieczniej byłoby jednak najwcześniej wypełnić ją w styczniu 2009 r. Pracownik mógł bowiem, mimo przejścia na rentę, podjąć u tego pracodawcy pracę w 2008 r.

Warunki uzyskania prawa do „trzynastki”

Forma zatrudnienia

Prawo do „trzynastki” przysługuje każdemu pracownikowi sfery budżetowej zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy, tj. umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę. Takiego prawa nie mają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia czy o dzieło).

WAŻNE!

„Trzynastka” nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnej, np. zlecenia czy o dzieło.

Okres zatrudnienia

„Trzynastka” przysługuje pracownikowi po przepracowaniu u danego pracodawcy roku kalendarzowego.

Przepisy ustawy regulują przypadki, w których jest możliwe nabycie prawa do „trzynastki” mimo przepracowania przez pracownika u danego pracodawcy krótszego okresu niż rok kalendarzowy. Są to następujące przypadki:

• gdy okres pracy wynosił co najmniej 6 miesięcy (pracownik nabywa wówczas prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu);

• gdy okres pracy jest krótszy niż 6 miesięcy w sytuacji:

- nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym);

PRZYKŁAD

Nauczyciel akademicki jest zatrudniony od 1 października 2008 r. Nauczyciel ten zgodnie z organizacją pracy w szkole przepracował w 2008 r. jedynie 3 miesiące. Mimo to nabędzie prawo do „trzynastki”.

- zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące;

- powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo do odbycia służby zastępczej;

- rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub na świadczenie rehabilitacyjne, przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;

PRZYKŁAD

W związku z przejściem pracownika na emeryturę jednostka sfery budżetowej rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę. Rozwiązanie umowy nastąpiło 31 marca 2008 r. Pracownik ma prawo do „trzynastki” za 2008 r. mimo przepracowania jedynie 3 miesięcy w 2008 r.

- podjęcia zatrudnienia: w wyniku przeniesienia służbowego, na podstawie powołania lub wyboru, w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy, w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją, po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;

- korzystania: z urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela lub korzystania przez nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego;

- wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Do okresu zatrudnienia wliczamy jedynie okres zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Okresy przepracowane dotyczą zatrudnienia u jednego pracodawcy sfery budżetowej. Nie można sumować okresów zatrudnienia w różnych jednostkach sfery budżetowej.

PRZYKŁAD

Osoba została zatrudniona od 15 czerwca do 31 sierpnia 2008 r. w urzędzie skarbowym. Od 1 września do 15 października 2008 r. osoba ta została zatrudniona w szkole na czas zastępstwa. Od 16 października została zatrudniona już na podstawie umowy o pracę w tym samym urzędzie skarbowym, w którym odbywała staż absolwencki. Zsumowaniu i zliczeniu do okresu wymaganego do uzyskania prawa do wynagrodzenia rocznego podlega jedynie okres zatrudnienia w urzędzie skarbowym. Jednak okres ten był krótszy niż 6 miesięcy. Dlatego pracownik nie nabył prawa do „trzynastki”. Prawa tego nie nabył pracownik również za okres pracy w szkole. Nawiązano z nim bowiem stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, lecz niezgodnie z organizacją pracy szkoły - tylko do 15 października 2008 r.

Efektywny czas pracy

Przy ustalaniu przepracowanego okresu powstaje wątpliwość, czy należy do niego wliczać efektywne przepracowanie wymaganego okresu czy pozostawanie w stosunku pracy.

Sąd Najwyższy w uchwale z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) stwierdził, że warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy wymaganego okresu. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wyjaśnił, że „przepracowanie” oznacza faktyczne wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy. Tylko okresy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, takie jak okresy: urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego, a także okres służby wojskowej i zastępczej, należy traktować jako przerwy w wykonywaniu pracy, które nie pozbawią pracownika prawa do „trzynastki”. Okresy wszystkich innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy i zwolnień są okresami nieprzepracowanymi.

Za drugim poglądem, zgodnie z którym prawo do „trzynastki” jest uzależnione od długości całego okresu pozostawania w stosunku pracy u danego pracodawcy, przemawia argument, że „trzynastka” i tak jest liczona tylko od wynagrodzenia za pracę, nie zaś od świadczeń z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Pogląd taki prezentuje Departament Wynagrodzeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Za tym poglądem przemawia również zasada uprzywilejowania pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona w starostwie powiatowym, w 2008 r. przepracowała 5 miesięcy. Przez pozostałe miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim. Stosując do ustalenia prawa do „trzynastki” interpretację „zaliczenia okresu pozostawania w zatrudnieniu” pracownicy należy wypłacić „trzynastkę” za 2008 r. Jej wysokość należy ustalić proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego okresu.

W obecnym stanie prawnym nie da się stwierdzić, które z powyższych stanowisk jest bardziej poprawne. W praktyce dominuje stosowanie interpretacji przyjętej przez Sąd Najwyższy - jako korzystniejszej dla pracodawcy.

Ustalenie okresu zatrudnienia

Przy ustalaniu okresu uprawniającego do „trzynastki” upływ terminu liczymy inaczej niż określa Kodeks cywilny. Według Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego). Upływ miesiąca pracy następuje natomiast w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie okresu rozpoczęto (wyrok Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNAPiUS 1997/17/310).

WAŻNE!

Ustalając okres zatrudnienia u pracodawcy przyjmuje się, że miesiąc pracy upływa w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który datą odpowiada dniowi, w którym pracownik został zatrudniony.

PRZYKŁAD

Pracownik jednostki budżetowej zatrudniony od 15 stycznia do 14 lipca 2008 r. nabędzie prawo do „trzynastki”. W przypadku stosowania liczenia terminów zgodnie z Kodeksem cywilnym nie przepracowałby 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia pracownikowi brakowałoby 1 dnia.

Miesięczny termin 30-dniowy liczony zgodnie z Kodeksem cywilnym ma zastosowanie w przypadku sumowania niepełnych okresów zatrudnienia u jednego pracodawcy, kiedy to okresy zatrudnienia obejmowały niepełne miesiące.

 

Utrata prawa do „trzynastki”

Pracownik nie nabywa prawa do „trzynastki” mimo przepracowania wymaganego okresu w przypadku:

• nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni,

• stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości,

• otrzymania kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby,

• rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Aby pozbawić pracownika prawa do „trzynastki”, wymienione zdarzenia muszą nastąpić w roku kalendarzowym, za który „trzynastka” przysługuje.

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. W wyliczeniu należy uwzględnić:

• wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

• wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,

• wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

„Trzynastka” powinna być liczona jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).

Dodatkowe wynagrodzenie roczne stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nie zostało bowiem wymienione w ustawowych wyłączeniach z opodatkowania (art. 21, art. 52 i art. 52a ustawy o pdof).

Stanowi ono również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne (art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

WAŻNE!

„Trzynastka” wynosi 8,5% sumy wynagrodzeń otrzymanych przez pracownika w roku kalendarzowym, za który to świadczenie przysługuje.

Przy obliczaniu „trzynastki” nie należy uwzględniać:

• wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności, z wyjątkiem wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,

• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

• wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

• nagrody jubileuszowej,

• ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

• dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

• nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

• odprawy emerytalnej lub rentowej albo innych odpraw pieniężnych,

• wynagrodzenia i odszkodowania przysługujących w razie rozwiązania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

W lipcu 2008 r. pracownik korzystał z 10 dni urlopu wypoczynkowego. W październiku wykorzystał 2 dni wolnego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem. Do podstawy „trzynastki” za 2008 r. wliczeniu podlega wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, zaś wyłączeniu z podstawy podlega wynagrodzenie za 2 dni opieki nad dzieckiem (jako czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Wysokość „trzynastki” jest uzależniona od przepracowanego przez pracownika okresu. Po przepracowaniu roku kalendarzowego „trzynastka” przysługuje pracownikowi w pełnej wysokości.

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

W przypadku pracowników, którym „trzynastka” przysługuje bez konieczności przepracowania całego roku kalendarzowego, wysokość „trzynastki” należy obliczać proporcjonalnie w podany niżej sposób.

PRZYKŁAD

Od 1 marca 2008 r. pracownik podjął zatrudnienie w urzędzie gminy. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wyniosło 2300 zł. Przepracowany przez niego okres to 10 miesięcy. Pracownikowi przysługuje zatem prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu 10 miesięcy w wysokości 1955 zł:

2300 zł (wynagrodzenie pracownika za miesiąc pracy) × 10 miesięcy (przepracowany okres) = 23 000 zł,

8,5% × 23 000 zł = 1955 zł.

Pytania i odpowiedzi

(?) W 2008 r. zatrudnialiśmy pracownika od 15 stycznia do 14 kwietnia. Następnie ponownie zatrudniliśmy go od 1 sierpnia. Pracownik ten od 1 października przebywa na zwolnieniu chorobowym. Czy wobec tego należy mu się „trzynastka”?

Przyjmując stanowisko popierane przez większość pracodawców - pracownikowi w tym przypadku nie należy się „trzynastka”. Natomiast jeśli przyjmą Państwo stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i wliczą pracownikowi do okresu uprawniającego go do „trzynastki” okres 3 miesięcy przebywania na zwolnieniu chorobowym, a nie tylko efektywnie przepracowany przez niego czas - pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

(?) Gospodarstwo pomocnicze podlega likwidacji 31 grudnia 2008 r. Jeden z pracowników był zatrudniony jedynie przez 2 miesiące. Czy będzie mu się należała „trzynastka?

W przypadku rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy pracownik ma prawo do „trzynastki” mimo nieprzepracowania okresu 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Nabędzie on prawo do „trzynastki” za okres tych 2 miesięcy.

(?) Od 1 stycznia 2008 r. pracownik wykonywał pracę na podstawie umowy na zastępstwo przez okres 3 miesięcy. Po powrocie zastępowanego pracownika podpisaliśmy z tą osobą umowę zlecenia do końca roku. Czy nabywa ona prawo do „trzynastki”?

Osoba ta nie nabędzie prawa do „trzynastki”. Okresu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia nie wliczamy do okresu zatrudnienia uprawniającego do „trzynastki”. Prawo do „trzynastki” przysługuje jedynie osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy. Pracownik ten ma przepracowany jedynie okres 3 miesięcy, który nie uprawnia go do nabycia prawa do „trzynastki”.

(?) Pracownik stawił się do pracy 5 stycznia br. w stanie nietrzeźwości. Czy możemy nie wypłacić mu „trzynastki” za 2008 r.?

Z uwagi na fakt, iż pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości 5 stycznia 2009 r., nie utraci on prawa do „trzynastki” za 2008 r., lecz za 2009 r. Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pozbawia pracownika prawa do „trzynastki”. Jednak zdarzenie pozbawiające pracownika prawa do „trzynastki” musi nastąpić w roku kalendarzowym, za który ta „trzynastka” przysługuje.

• ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.),

• art. 300 Kodeksu pracy,

• art. 114 Kodeksu cywilnego,

• § 6, § 14 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),

• art. 2 ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (DzU nr 20, poz. 101 ze zm.),

• art. 21, art. 52, art. 52a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027),

• art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.) nie uwzględnia się wynagrodzenia otrzymanego przez nauczyciela w czasie urlopu dla poratowania zdrowia. (Uchwała Sądu Najwyższego z 10 października 2000 r., III ZP 22/00, OSNP 2001/5/142)

• Nauczyciel, zwolniony od pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej z prawem do wynagrodzenia w trybie przepisów art. 31 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) i rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (DzU nr 71, poz. 336), zachowuje u pracodawcy prawo do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.). (Uchwała Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2005 r., II PZP 9/05, OSNP 2006/7-8/109)

• 1. Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.) jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego.

2. Przy ustaleniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego na podstawie tej ustawy nie uwzględnia się wynagrodzenia otrzymanego przez sędziego w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 lipca 2003 r., III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26)

Poznajpierwszą w Polsce PlatformęRachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.Skorzystaj z bezpłatnegodostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    MI: wartość wniosków o dofinansowanie przewozów autobusowych to 773 mln zł

    Samorządy złożyły wnioski o uruchomienie w tym roku, w całym kraju 6347 nowych linii autobusowych z dofinansowaniem z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA); wartość wniosków to 773 mln zł - przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

    Darmowe laptopy dla czwartoklasistów będą miały zabezpieczenie przed odsprzedażą w postaci .... wygrawerowanego orła w koronie

    Jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma na własność komputery. W przestrzeni medialnej podnoszono, że niektórzy rodzice mogą próbować je nielegalnie odsprzedać.

    Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

    W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

    Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

    Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

    Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

    Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

    Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

    Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

    Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

    Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

    Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

    Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

    Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

    Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

    Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

    Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

    Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

    Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

    Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

    Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

    Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

    Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

    Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

    Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

    Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

    Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

    Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

    Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

    Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

    Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

    Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

    PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

    ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

    Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Podwyżki pensji w RIO o 300 zł - 1130 zł [wyrównanie od 1 stycznia 2023 r.]

    Od 300 zł do ponad 1,1 tys. zł wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.

    MF: Zasady wykorzystania i zwrotu przez samorządy odsetek z Funduszu Pomocy

    Ministerstwo finansów wyjaśniło, że jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek zwrócić niewykorzystane odsetki ze środków Funduszu Pomocy na rachunek właściwego wojewody. Zasada ta nie dotyczy odsetek od środków przeznaczonych na zadania oświatowe.

    Nagrody specjalne dla pracowników pomocy społecznej [Nowelizacja, zmiany]

    Nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej dla np. pracowników socjalnych minister będzie mógł przyznać sam z własnej inicjatywy, bez wniosku ze strony np. organów administracji samorządowej - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.