reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku

Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku

GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce 59 270 wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.

„Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy jej nie ma, dopóki się nie wydarzy”

Alan Alexander Milne

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy donosi, iż co kilka minut w UE ktoś umiera na skutek przyczyn związanych z pracą. Corocznie setki osób doznaje obrażeń w wyniku wykonywanej pracy. Konsekwencje tych wydarzeń dotykają zarówno rodzin poszkodowanych jak i pracodawców, którzy ponoszą koszty związane z absencją pracownika oraz z samym faktem zaistnienia wypadku (!) Każdy pracodawca ma obowiązek poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o liczbie pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy w deklaracji ZUS IWA składanej do 31 stycznia każdego roku. Liczba wypadków przy pracy deklarowana w tym dokumencie wpływa na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe płacone miesięcznie, które w przeliczeniu rocznym może osiągać niebagatelne sumy.  Warto podkreślić iż społeczeństwo również ponosi wydatek za wypadki w pracy. W 2012r. ZUS wydał na świadczenia wypadkowe, obejmujące świadczenia z tytuły wypadków przy pracy aż 5 211 mln zł. Co stanowiło aż 3% wydatków na świadczenia pieniężne.

Zobacz również: Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

„Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki”

Benjamin Disraeli

Niezależnie od słuszności słów Pana Disraeliego statystyki są zatrważające. GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce   59 270  wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.

Najwięcej – bo aż 32% wypadków zanotowały przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. Drugie miejsce przypada firmom zajmującym się handlem hurtowym i detalicznym, liczba wypadków w tym sektorze wyniosła 14% wszystkich wypadków. Trzecie miejsce pod względem ilości wypadków – 11%- zajmują placówki opieki zdrowotnej i społecznej. Poniższy wykres przedstawia liczbę wypadków w pierwszych trzech kwartałach w 2014 z podziałem na rodzaj wykonywanej działalności polskich przedsiębiorstw.

Wykres 1. Liczba wypadków w firmach z podziałem na PKD

Opracowanie własne na podstawie danych GUS, grudzień 2014

Zobacz również: Procedura wypadkowa krok po kroku

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama