REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
gips, złamanie, kule, rehabilitacja/fot. Fotolia
gips, złamanie, kule, rehabilitacja/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce 59 270 wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.

„Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy jej nie ma, dopóki się nie wydarzy”

REKLAMA

Alan Alexander Milne

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy donosi, iż co kilka minut w UE ktoś umiera na skutek przyczyn związanych z pracą. Corocznie setki osób doznaje obrażeń w wyniku wykonywanej pracy. Konsekwencje tych wydarzeń dotykają zarówno rodzin poszkodowanych jak i pracodawców, którzy ponoszą koszty związane z absencją pracownika oraz z samym faktem zaistnienia wypadku (!) Każdy pracodawca ma obowiązek poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o liczbie pracowników poszkodowanych w wypadkach przy pracy w deklaracji ZUS IWA składanej do 31 stycznia każdego roku. Liczba wypadków przy pracy deklarowana w tym dokumencie wpływa na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe płacone miesięcznie, które w przeliczeniu rocznym może osiągać niebagatelne sumy.  Warto podkreślić iż społeczeństwo również ponosi wydatek za wypadki w pracy. W 2012r. ZUS wydał na świadczenia wypadkowe, obejmujące świadczenia z tytuły wypadków przy pracy aż 5 211 mln zł. Co stanowiło aż 3% wydatków na świadczenia pieniężne.

Zobacz również: Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

„Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Benjamin Disraeli

REKLAMA

Niezależnie od słuszności słów Pana Disraeliego statystyki są zatrważające. GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce   59 270  wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.

Najwięcej – bo aż 32% wypadków zanotowały przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. Drugie miejsce przypada firmom zajmującym się handlem hurtowym i detalicznym, liczba wypadków w tym sektorze wyniosła 14% wszystkich wypadków. Trzecie miejsce pod względem ilości wypadków – 11%- zajmują placówki opieki zdrowotnej i społecznej. Poniższy wykres przedstawia liczbę wypadków w pierwszych trzech kwartałach w 2014 z podziałem na rodzaj wykonywanej działalności polskich przedsiębiorstw.

Wykres 1. Liczba wypadków w firmach z podziałem na PKD

Opracowanie własne na podstawie danych GUS, grudzień 2014

Zobacz również: Procedura wypadkowa krok po kroku

Skutki i przyczyny

Warto przypomnieć, że zgodnie art. 3. ust. 1. ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Znamy już dokładne liczby wypadków jakie miały miejsce w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Jakie były ich przyczyny? Zgodnie z danymi GUS aż 14 523 wypadki zostały spowodowane zderzeniem z nieruchomym obiektem  natomiast 12 257 poszkodowanych ucierpiało na skutek uderzenie przez obiekt w ruchu. Ponad 10 tysięcy feralnych zdarzeń nastąpiła w kontakcie z ostrym narzędziem a 3 tysiące osób zostało przygniecionych.

Wykres 2. Przyczyny wypadków przy pracy. I-III kwartał 2014

Opracowanie własne na podstawie danych GUS, grudzień 2014

Kiedy, ile, gdzie?

Według danych statystycznych podsumowujących okres od stycznia do września 2014 roku najwięcej – ponad 8 tys. -wypadków miało miejsce w województwie Śląskim a następnie w województwie Wielkopolskim, w którym ucierpiało ponad 7 tysięcy pracowników. „Najbezpieczniejsze” warunki pracy dotyczą województwa Świętokrzyskiego, gdzie zanotowano 1 258 wypadków przy pracy. Poniższy wykres zawiera statystyki dotyczące wypadków przy pracy z podziałem na wszystkie województwa.

Wykres 3. Liczba wypadków przy pracy z podziałem na województwa. I-III kwartał 2014


Opracowanie własne na podstawie danych GUS, grudzień 2014

Ku przestrodze

Dwuprocentowy spadek liczby wypadków w pierwszych trzech kwartałach roku 2014 w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2013 świadczy o minimalnej poprawie w zakresie bezpieczeństwa pracy. Dopiero po opublikowaniu pełnych danych za rok 2014 będzie można wnioskować o stanie wypadkowości w pracy w odniesieniu do lat poprzednich. Niestrudzone podkreślenie wagi działań pracodawcy w zakresie działań bhp jest truizmem. Jednak warto podkreślić, że zakład, który ponosi koszty w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom zarabia na tym więcej niż traci. W profilaktyce wypadków w pracy warto podążać maksymą „ lepiej zapobiegać, niż leczyć” nie tylko ze względu na zdrowie pracowników ale również na koszty związane z absencją pracownika oraz koszty ZUS, które mogą ciągnąć się za pracodawcą przez długie lata…

Artykuł na podstawie

  • Informacji https://osha.europa.eu/pl/topics/accident_prevention
  • Wypadki przy pracy w okresie I—III kwartał 2014 r. grudzień 2014
  • http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad17.pdf
  • art. 3. ust. 1. ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Autor: Dorota Olczak – Analityk Działu Optymalizacji Zasobów Ludzkich

Polecamy serwis: ZUS

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA