reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > W jakim terminie ZUS powinien wypłacić zasiłek?

W jakim terminie ZUS powinien wypłacić zasiłek?

ZUS będący płatnikiem zasiłku jest zobowiązany wypłacić zasiłek niezwłocznie po przedłożeniu dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich złożenia. Niekiedy termin wypłaty może być dłuższy, np. gdy ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Jeśli opóźnienie w wypłacie jest nieuzasadnione i nastąpi z przyczyn dotyczących ZUS, będzie on zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych.

ZUS jako płatnik zasiłku wypłaca zasiłki na bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień (art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zasiłki wypłaca się jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Termin ten dotyczy również wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego (art. 7 ustawy wypadkowej).

Trzydziestodniowy termin na wypłatę zasiłków jest liczony od momentu złożenia dokumentów potwierdzających uprawnienia do świadczenia.

Zobacz serwis: ZUS

Dokumentem niezbędnym do stwierdzenia uprawnień do świadczeń chorobowych jest przede wszystkim zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Inne wymagane dokumenty, w zależności od rodzaju zasiłku, określa rozporządzenie z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: W jakim terminie ZUS powinien wypłacić zasiłek

W artykule omówiono również przypadki kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama