Emerytura pomostowa nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
REKLAMA
Zasady przyznawania emerytur pomostowych reguluje ustawa o emeryturach pomostowych. (dalej: u.e.p.) Zgodnie z tym aktem, prawo do uzyskania emerytury pomostowej mają osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Załączniki nr. 1 i 2 do u.e.p. określają pracowników, których uważa się za wykonujących pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
W załączniku nr. 2 do u.e.p., w punkcie 21 wskazano, że pracą o szczególnym charakterze jest praca nauczycieli wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Warunki
Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Uprawnienie to ustaje z dniem osiągnięcia przez uprawnionego określonego wieku emerytalnego lub jego śmierci. Ustanie uprawnienia następuje również z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach.
Prawo do emerytury pomostowej ma pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:
- urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
- ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
- osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
- ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
- przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
- po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;
- nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Należy zaznaczyć, że przyznanie emerytury pomostowej nie zależy od pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Oznacza to, że prawo do nabycia pomostówki będzie przysługiwało również osobie, która przed zgłoszeniem wniosku prowadziła np. jakąś pozarolniczą działalność.
Polecamy: Rachunkowość Budżetowa
Pełny wymiar czasu pracy
Bardzo istotną kwestią jest fakt, że przy obliczaniu stażu pracy, który musi wynieść co najmniej 15 lat, bierze się pod uwagę jedynie okres, w którym praca była wykonywana w pełnym wymiarze. Z tego wynika, że do stażu pracy nie należy doliczać okresu pracy na część etatu, a także okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W przypadku nauczycieli, do okresu stażu pracy nie zalicza się m.in. urlopu szkoleniowego, urlopu dla poratowania zdrowia, okresu pozostawania w stanie nieczynnym.
Tryb postępowania
Postępowanie w sprawie przyznania pomostówki jest rozpoczynane na wniosek uprawnionego, który można otrzymać w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS lub pobrać ze strony internetowej.
REKLAMA
Decyzję w sprawie emerytury pomostowej wydaje i emeryturę tę wypłaca organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika. W przypadku gdy pracownik jest niezadowolony z decyzji organu, przysługuje mu prawo do odwołania się od niej do sądu powszechnego.
W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze emerytalnym lub rentowym, ustalonym na podstawie odrębnych ustaw, przysługuje tylko jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez uprawnionego.
Opracowano na podstawie:
Ustawy z dnia z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U.z 2017. poz. 664 j.t.)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016. poz. 887 j.t)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.