REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieleczone przeziębienie trwa siedem dni a leczone tydzień - ZUS i tak to sprawdzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
Dorota Olczak
Analityk Działu Optymalizacji Zasobów Ludzkich w Inventage Polska Sp. z o.o. Dorota Olczak
Choroba, kontrola ZUS/ Fot. Fotolia
Choroba, kontrola ZUS/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli pracownik rzeczywiście jest chory i zagraża zdrowiu pozostałych pracowników, niewątpliwie powinien zgłosić się do lekarza i leczyć się zgodnie z jego zaleceniami. Infekcje trzeba „wyleżeć”, aby nie doszło do powikłań. Zapis na zwolnieniu lekarskim jest obligatoryjny, co znaczy, że zarówno ZUS jak i pracodawca ma prawo sprawdzić stan zdrowia pracownika oraz zasadność usprawiedliwienia nieobecności.

Polacy chorują na potęgę! Państwowy Zakład Higieny ogłosił, iż w okresie od 16 do 22 marca 2015 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 150.372 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 55,8 na 100 tys. Ludności. O ile jest to świetna wiadomość dla firm farmaceutycznych, to dla pozostałych przedsiębiorców zatrudniających pracowników – niekoniecznie. Dane wykazują, iż problem związany z absencją chorobową rośnie z roku na rok, co w konsekwencji generuje coraz wyższe koszty dla przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy, które uzasadnia nieobecność w pracy oraz uprawnia do świadczeń z ubezpieczenie społecznego wystawia lekarz na druku ZUS ZLA. Zgodnie z przepisami, wypełniony druk ubezpieczony ma obowiązek przekazać swojemu pracodawcy a ten przesyła druk bezpośrednio do terenowej jednostki ZUS.

Zobacz również: Uposażenia funkcjonariuszy celnych w czasie zwolnienia lekarskiego w 2015 r.

Podstawą prawną regulującą wystawianie zwolnień lekarskich jest między innymi: ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz.159), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 229).

Polacy na L4

REKLAMA

Średnia liczba dni zwolnienia lekarskiego w I półroczu 2014 roku wynosi 12,45 dnia. Natomiast przeciętna absencja chorobowa wynosiła 28,36 dnia i była ona dłuższa o jeden dzień w porównaniu do I półrocza roku 2013. Średnio najdłużej zostawali w domu pracownicy województwa Łódzkiego - 35,27 dnia i Śląskiego – 34,44 dnia. Najczęściej wystawiane świadczenie lekarskie były w województwie mazowieckim – stanowiły aż 13,9 % ogółu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć, iż na przestrzeni całego 2013 roku zostało wydane 17 333 946 zaświadczeń chorobowych. Na co chorowali Polacy? Prawie 1,5 mln zwolnień zostało wystawione z powodu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych, 1,24 mln dotyczyła zaburzeń korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, czyli tak zwanych „korzonków”. Ponad 1,23 mln zaświadczeń dotyczyło okresu ciąży i połogu. Dopiero na czwartym miejscu pod względem liczby wypisywanych zwolnień w 2013 r. znajduje się klasyczne przeziębienie.

Paluszek i główka to nadal wymówka

Jeśli pracownik rzeczywiście jest chory i zagraża zdrowiu pozostałych pracowników, niewątpliwie powinien zgłosić się do lekarza i leczyć się zgodnie z jego zaleceniami. Infekcje trzeba „wyleżeć”, aby nie doszło do powikłań. Zapis na zwolnieniu lekarskim jest obligatoryjny, co znaczy, że zarówno ZUS jak i pracodawca ma prawo sprawdzić stan zdrowia pracownika oraz zasadność usprawiedliwienia nieobecności.

Podczas kontroli lekarze orzecznicy sprawdzają prawidłowość wystawienia zwolnienia i to czy pracownik jest rzeczywiście niezdolny do pracy w tym okresie oraz w jaki sposób to zwolnienie wykorzystuje.

W 2013 roku ZUS przeprowadził masowe kontrole zwolnień lekarskich, w wyniku, których aż 63 tys. obniżonych i wstrzymanych wypłat świadczeń chorobowych na kwotę ponad 212 mln.

W ciągu 2013 roku lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzili 483,7 tys. badań osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie wydano 62,9 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń, a kwota wstrzymanych zasiłków z tego tytułu wyniosła łącznie blisko 21,2 mln zł.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Natomiast w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich skontrolowano 159 tys. osób, wstrzymując wypłatę zasiłków 6 tys. ubezpieczonych na kwotę 6,1 mln zł.[1]

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego występuję w momencie wydania opinii orzecznika ZUS dotyczącego niewłaściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Jednak nie tylko ZUS może się przyczynić do utraty prawa do zasiłku. Również pracodawca ma prawo zgłosić do ZUS takie roszczenie w momencie, gdy dowie się o tym, iż jego pracownik w czasie trwania zwolnienia podejmuje pracę         u innego pracodawcy. Warto wiedzieć, iż zasiłek nie należy się osobie, która przebywa na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym bądź też jest czasowo aresztowany. Nie otrzyma go również ten,       kto ucierpiał w wyniku bójki lub umyślnego popełniania przestępstwa albo dopuścił się sfałszowania zwolnienia lekarskiego.

Do najczęściej kontrolowanych osób należą pracownicy, którzy często korzystają z krótkotrwałych zwolnień, uzyskują zwolnienia lekarskie od coraz to  innych lekarzy specjalistów oraz często korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych. ZUS bierze pod lupę zwolnienia lekarskie osób, które w przeszłości zostały pozbawione praw do zasiłku chorobowego oraz te, które spóźniły się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego.

Niezależnie od wskazań lekarskich zawartych na druku ZUS ZLA dotyczących tego czy chory ma leżeć w łóżku lub „może chodzić”, powinien przebywać w miejscu zamieszkania ze względu na możliwość kontroli. Nieobecność podczas wizyty kontrolerów może być usprawiedliwiona tylko i wyłącznie              w przypadku, gdy chory w tym czasie przebywał u lekarza, w aptece lub przebywał na rehabilitacji.       W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności, ZUS uznaje, że zwolnienie nie jest wykorzystywane zgodnie z zaleceniami lekarza i tym samym odbiera prawo do zasiłku chorobowego. Nie tylko negatywny wynik kontroli skutkuje odebraniem uprawnień do świadczenia socjalnego ale również sytuacja, gdy pracodawca uzyska informacje o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego np. wykonywania pracy zarobkowej dla innego pracodawcy nawet w momencie gdy zasiłek zostanie już wypłacony.

Warto pamiętać o tym, że zdrowie jest najważniejsze a powiedzenie, że od próżniactwa człowiek choruje a od pracy zdrowieje ma w sobie ziarno prawdy. Chorując, warto pamiętać o tym, że ZUS może w każdej chwili zapukać do naszych drzwi i sprawdzić nasze „samopoczucie”. Zgodnie z tradycyjnym babcinym sposobem, grypę warto wyleżeć w łóżko a nie traktować zwolnienia jako urlopu, gdyż   w ostatecznym rozrachunku – może się to po prostu nie opłacać.

Źródło: „Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy wykonywana przez płatników składek „ poradnik ZUS

[1]  http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=2241

Polecamy serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA