REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan wydatków majątkowych

Longin Mażewski
Plan wydatków majątkowych. /Fot. Fotolia
Plan wydatków majątkowych. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkaniec zwrócił się do skarbnika gminy z pytaniem, dlaczego nie są ujawniane źródła finansowania planowanych na dany rok budżetowy zadań z cyklu „roczne i wieloletnie”? Posłużył się przy tym załącznikiem do uchwały budżetowej na 2013 rok (do wglądu redakcji), w którym takich informacji nie podano. Czy taki zapis jest poprawny?

Odpowiedź

Jeżeli organ stanowiący nie ustalił obowiązku wskazania źródeł finansowania (także pozabudżetowego) planowanych w projekcie uchwały budżetowej przedsięwzięć, a regionalna izba obrachunkowa (RIO) nie zakwestionowała takich zapisów, to są one poprawne.

REKLAMA

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 234 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: u.f.p.), uchwała organu stanowiącego określa wymaganą szczegółowość projektu uchwały budżetowej, terminy obowiązujące w toku prac nad projektem budżetu oraz wymogi dotyczące uzasadnienia i materiały informacyjne, które zarząd przedłoży organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego (JST) wraz z projektem uchwały budżetowej (dalej: uchwała proceduralna). Uchwała proceduralna przedkładana jest do regionalnej izby obrachunkowej (RIO) w celu zaopiniowania pod względem zgodności z prawem.

Zobacz również serwis: Sprawozdawczość

Ponadto, zgodnie z art. 236 ust. 4 u.f.p., w planie wydatków majątkowych wyodrębnia się w układzie działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej planowane kwoty wydatków majątkowych. Organ stanowiący może jednocześnie ustalić większą szczegółowość planu wydatków, np. ustalić obowiązek wskazania źródeł finansowania (także pozabudżetowego) planowanych przedsięwzięć.

Z kolei, zgodnie z art. 226 ust. 2a u.f.p., w załączniku do uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej JST określa się odrębnie dla każdego przedsięwzięcia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. nazwę i cel,
  2. jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za realizację lub koordynującą wykonywanie przedsięwzięcia,
  3. okres realizacji i łączne nakłady finansowe,
  4. limity wydatków w poszczególnych latach,
  5. limit zobowiązań.

REKLAMA

Przez przedsięwzięcie należy rozumieć wieloletnie programy, projekty lub zadania, w tym związane z programami finansowanymi z udziałem środków Unii Europejskiej i innych zagranicznych niepodlegających zwrotowi lub z umowami o partnerstwie publiczno-prywatnym.

W analizowanym przypadku załącznika do uchwały budżetowej zadania inwestycyjne (roczne i wieloletnie) przewidziane do realizacji, zasady jego wypełniania powinny wynikać z uchwały proceduralnej podjętej przez radę gminy i przedłożonej do zaopiniowania przez właściwą terytorialnie RIO. Akceptacja tej uchwały przez RIO pozwala uniknąć sporów dotyczących sposobu wypełniania dokumentów stanowiących załączniki do uchwały budżetowej.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

REKLAMA

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

REKLAMA