REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych

Subskrybuj nas na Youtube
samochód, pieniądze Fot. Fotolia
samochód, pieniądze Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Nadleśnictwie wypłacamy ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych (na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 25-03-2002) głównie pracownikom służby leśnej. Wysokość zwrotu poszczególnym osobom ustala zarządzenie Nadleśniczego (nikt nie przekracza 1500km/mc), ale mamy również robotnika poza SL, któremu przyznano ryczałt w wys. 330 km. Gmina, w której pracuje ma 10 tys. mieszkańców a więc zgodnie z rozporządzeniem powinien mieć ryczałt w wysokości 300 km. Proszę o radę jak rozwiązać tę kwestię za poprzednie okresy? Opodatkować te 30 km "wstecz"?

Zwolnienie dotyczące zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obecnie zastosowanie, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. W przypadku opisanym w pytaniu zasady zwrotu takich kosztów pracownikom Służby Leśnej przewiduje ustawa o lasach w art. 46a, natomiast zasady zwrotu, w tym limity ryczałtu, określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy Jednak z pytania wynika, że ryczałt został również przyznany pracownikowi Nadleśnictwa spoza Służby Leśnej, i to w wysokości przekraczającej limit określony w ww. rozporządzeniu. Oznacza to, że cała wartość przyznanego ryczałtu stanowi przychód tego pracownika podlegający opodatkowaniu, gdyż w odniesieniu do niego zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 23b updof nie ma zastosowania. Treść pytania sugeruje również, że pracownikowi temu obliczono i wypłacono ryczałt, biorąc pod uwagę błędnie przyznaną pracownikowi, zawyżoną liczbę kilometrów, zaś zaliczka na podatek wyliczana była od wartości ryczałtu obliczonego z uwzględnieniem limitu kilometrów wynikającego z przepisów rozporządzenia. Tym samym pracownikowi nie opodatkowywano "nadwyżki" otrzymanego ryczałtu dotyczącego 30 km miesięcznie.

REKLAMA

Polecamy serwis: Kadry i płace

REKLAMA

W konsekwencji Nadleśnictwo jako płatnik zaniżało dotychczas zaliczkę na podatek dochodowy od przychodu tego pracownika za poszczególne miesiące, co w razie kontroli fiskusa rodzi ryzyko przypisania Nadleśnictwu odpowiedzialności z art. 26a Ordynacji podatkowej. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest dopłacenie brakującej kwoty zaliczek za poszczególne miesiące, przy czym - jeśli wystąpiłaby konieczność zapłaty odsetek za zwłokę, to ponieważ do zaniżenia zaliczki doszło z przyczyn leżących po stronie Nadleśnictwa jako płatnika (w wyniku jego błędu), powinni je Państwo pokryć z własnych środków.

Niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy jest bowiem zaległością podatkową, od której - co do zasady - naliczane są odsetki za zwłokę. W praktyce jednak odsetki trzeba byłoby zapłacić, jeśli ich kwota przekraczałaby trzykrotność kwoty dodatkowej za polecenie listu pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu odrębnych przepisów. Ponieważ obecnie wpłata zaliczek na podatek nie wiąże się ze złożeniem deklaracji, to w celu uniknięcia ryzyka poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej z art. 78 kks, konieczne byłoby złożenie dodatkowo tzw. czynnego żalu - z powołaniem się na art. 16 kks. Drugim z możliwych rozwiązań jest uznanie, że od początku został popełniony błąd w określeniu wysokości ryczałtu i że pracownik za te miesiące otrzymywał świadczenie nienależne, które Państwu zwróci - ale to rozwiązanie wymaga porozumienia z pracownikiem i jego zgody na dokonanie takiego zwrotu. Ponieważ z pytania wynika, że od "nadwyżki" stanowiącej nienależne świadczenie nie była pobrana zaliczka na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361)

Art. 78, art. 16 ustawy Kodeks Karny Skarbowy ( Dz. U. z 2013 r. poz. 186)

Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy

Zobacz również w INFORRB

Rozliczenie kosztów przejazdu służbowego prywatnym samochodem

Jak rozliczyć błędnie ustalony ryczałt za jazdy lokalne

Jak rozliczyć dojazd na lotnisko nauczyciela delegowanego za granicę

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA