REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna/ Fot. Fotolia
Odprawa emerytalna/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Proszę o interpretację czy przysługuje odprawa emerytalna w następującej sytuacji. W roku 2012 w naszym przedsiębiorstwie przeprowadzone zostały zwolnienia grupowe, w ramach tych zwolnień została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę w dniu 31-10-2012 r. z adnotacją na świadectwie "Stosunek pracy ustał w wyniku:

REKLAMA

a/ rozwiązania art. 30 § 1 pkt.1 k.p.
b/ art.1 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; przyczyny dotyczące zakładu pracy".

Zobacz również: Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Pracownik otrzymał odprawę pieniężną oraz dodatkową odprawę z tytułu odejścia w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Obecnie były pracownik przysłał pismo o wypłatę odprawy emerytalnej uzasadniając iż do momentu otrzymania decyzji emerytalnej przebywał na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym tzn.
- zatrudnienie do 31-10-2012 (bez chorobowego)
- zasiłek chorobowy od 01-11-2012 do 01-05-2013
- świadczenie rehabilitacyjne od 02-05-2013 do 21-08-2013 (przyznane do 26-04-2014)
- emerytura od 22-08-2013 (decyzja o przyznaniu emerytury z dnia 30-08-2013)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proszę o interpretację czy nasz zakład powinien wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi.

Nie, gdyż w dniu rozwiązania stosunku pracy pracownik nie miał prawa do emerytury, prawo to nabył dopiero 22 sierpnia 2013 r.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownik nie nabędzie prawa do odprawy emerytalnej, gdyż pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem uprawnień emerytalnych nie zachodzi zarówno związek przyczynowy jak i skutkowy.

REKLAMA

Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 11.10.2007 r, sygn. Akt III PK 40/07. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. sygn. akt II PK 20/05 prawo do odprawy pieniężnej przewidzianej w art. 921 § 1 k.p. należy oceniać na podstawie stanu obowiązującego w dniu ustania stosunku pracy. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło nie w związku z przejściem na emeryturę, lecz z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Pracownik miałby prawo do tego świadczenia, gdyby posiadał uprawnienia do emerytury w dniu 31 października 2012 r.

Jak wynika z art. 921 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych, co w tym przypadku nie nastąpiło. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., I PK 694/03, OSNP 2005, nr 11, poz. 155,w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Inaczej wyglądała by sytuacja uzyskania przez pracownika prawa do renty i ubiegania się o odprawę rentową. W uchwale Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2000 r. (III ZP 18/99) sad uzna. że pracownikowi, który przeszedł na rentę inwalidzką po rozwiązaniu się umowy o pracę na czas nieokreślony, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna na podstawie art. 921 § 1 k.p., gdy pracownik stał się niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego, do przyznania mu renty.

Podstawa prawna:

Art. 921 § 1 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA