REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna/ Fot. Fotolia
Odprawa emerytalna/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Proszę o interpretację czy przysługuje odprawa emerytalna w następującej sytuacji. W roku 2012 w naszym przedsiębiorstwie przeprowadzone zostały zwolnienia grupowe, w ramach tych zwolnień została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę w dniu 31-10-2012 r. z adnotacją na świadectwie "Stosunek pracy ustał w wyniku:

REKLAMA

a/ rozwiązania art. 30 § 1 pkt.1 k.p.
b/ art.1 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; przyczyny dotyczące zakładu pracy".

Zobacz również: Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Pracownik otrzymał odprawę pieniężną oraz dodatkową odprawę z tytułu odejścia w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Obecnie były pracownik przysłał pismo o wypłatę odprawy emerytalnej uzasadniając iż do momentu otrzymania decyzji emerytalnej przebywał na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym tzn.
- zatrudnienie do 31-10-2012 (bez chorobowego)
- zasiłek chorobowy od 01-11-2012 do 01-05-2013
- świadczenie rehabilitacyjne od 02-05-2013 do 21-08-2013 (przyznane do 26-04-2014)
- emerytura od 22-08-2013 (decyzja o przyznaniu emerytury z dnia 30-08-2013)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proszę o interpretację czy nasz zakład powinien wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi.

Nie, gdyż w dniu rozwiązania stosunku pracy pracownik nie miał prawa do emerytury, prawo to nabył dopiero 22 sierpnia 2013 r.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownik nie nabędzie prawa do odprawy emerytalnej, gdyż pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem uprawnień emerytalnych nie zachodzi zarówno związek przyczynowy jak i skutkowy.

REKLAMA

Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 11.10.2007 r, sygn. Akt III PK 40/07. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. sygn. akt II PK 20/05 prawo do odprawy pieniężnej przewidzianej w art. 921 § 1 k.p. należy oceniać na podstawie stanu obowiązującego w dniu ustania stosunku pracy. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło nie w związku z przejściem na emeryturę, lecz z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Pracownik miałby prawo do tego świadczenia, gdyby posiadał uprawnienia do emerytury w dniu 31 października 2012 r.

Jak wynika z art. 921 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych, co w tym przypadku nie nastąpiło. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., I PK 694/03, OSNP 2005, nr 11, poz. 155,w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Inaczej wyglądała by sytuacja uzyskania przez pracownika prawa do renty i ubiegania się o odprawę rentową. W uchwale Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2000 r. (III ZP 18/99) sad uzna. że pracownikowi, który przeszedł na rentę inwalidzką po rozwiązaniu się umowy o pracę na czas nieokreślony, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna na podstawie art. 921 § 1 k.p., gdy pracownik stał się niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego, do przyznania mu renty.

Podstawa prawna:

Art. 921 § 1 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA