reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak odróżniać nakłady inwestycyjne od remontowych

Jak odróżniać nakłady inwestycyjne od remontowych

W siedzibie jednostki budżetowej wymieniono windę dla niepełnosprawnych na nowszy model, za który zapłacono 140 000 zł. Czy taką kwotę można zapłacić ze środków remontowych, czy trzeba na to mieć zabezpieczone środki na inwestycje?

Zaliczenie wydatków z tytułu zakupu i zamontowania nowej windy do kategorii wydatków majątkowych lub bieżących (remontowych) nie zależy od kwoty wydatku, ale od tego, jaki efekt jednostka zamierzała osiągnąć przez wykonane roboty w budynku.

Możliwość 1 - jeśli wymiana windy była spowodowana tym, że poprzednia winda na skutek wyeksploatowania nie mogła dłużej służyć właściwym celom, to jej wymiana na nową (nawet jeśli nowa winda jest nowocześniejsza i ma lepsze parametry użytkowe od starej windy) powinna być potraktowana jako remont (kategoria wydatki bieżące).

Polecamy produkt: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Możliwość 2 - jeśli celem wymiany windy na nowszy model nie było odtworzenie utraconych funkcji użytkowych (bo stara winda mogłaby być jeszcze długo eksploatowana), lecz polepszenie jakości usług wykonywanych przez jednostkę poprzez zapewnienie większego komfortu użytkownikom, obniżenie kosztów eksploatacji budynku (np. obniżenie zużycia energii elektrycznej, tańszy serwis), to takie prace mają charakter modernizacji środka trwałego i powinny być finansowane w ramach wydatków inwestycyjnych.

W opisanej sytuacji należy jeszcze podkreślić fakt, że kwalifikacja nakładów na to zadanie powinna się odbyć przed zawarciem umowy dostawy i wymiany windy - na etapie tworzenia planu finansowego jednostki, a nie dopiero po otrzymaniu faktury od wykonawcy, kiedy rodzą się wątpliwości, czy jednostka może taki wydatek pokryć ze środków bieżących (remontowych).

Podstawa prawna:

§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama