Jak odróżniać nakłady inwestycyjne od remontowych
REKLAMA
REKLAMA
Zaliczenie wydatków z tytułu zakupu i zamontowania nowej windy do kategorii wydatków majątkowych lub bieżących (remontowych) nie zależy od kwoty wydatku, ale od tego, jaki efekt jednostka zamierzała osiągnąć przez wykonane roboty w budynku.
REKLAMA
Możliwość 1 - jeśli wymiana windy była spowodowana tym, że poprzednia winda na skutek wyeksploatowania nie mogła dłużej służyć właściwym celom, to jej wymiana na nową (nawet jeśli nowa winda jest nowocześniejsza i ma lepsze parametry użytkowe od starej windy) powinna być potraktowana jako remont (kategoria wydatki bieżące).
Polecamy produkt: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
REKLAMA
Możliwość 2 - jeśli celem wymiany windy na nowszy model nie było odtworzenie utraconych funkcji użytkowych (bo stara winda mogłaby być jeszcze długo eksploatowana), lecz polepszenie jakości usług wykonywanych przez jednostkę poprzez zapewnienie większego komfortu użytkownikom, obniżenie kosztów eksploatacji budynku (np. obniżenie zużycia energii elektrycznej, tańszy serwis), to takie prace mają charakter modernizacji środka trwałego i powinny być finansowane w ramach wydatków inwestycyjnych.
W opisanej sytuacji należy jeszcze podkreślić fakt, że kwalifikacja nakładów na to zadanie powinna się odbyć przed zawarciem umowy dostawy i wymiany windy - na etapie tworzenia planu finansowego jednostki, a nie dopiero po otrzymaniu faktury od wykonawcy, kiedy rodzą się wątpliwości, czy jednostka może taki wydatek pokryć ze środków bieżących (remontowych).
Podstawa prawna:
§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)
Oprac. Izabela Motowilczuk
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA