reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy można finansować wydatki na obce środki trwałe użytkowane bez tytułu prawnego

Czy można finansować wydatki na obce środki trwałe użytkowane bez tytułu prawnego

Jednostka budżetowa faktycznie użytkuje środek trwały, pozostający w ewidencji księgowej gminy (na stanie urzędu gminy). Czy skarbnik gminy ma prawo żądać, aby faktyczny użytkownik dokonał remontu tego środka trwałego w ramach swojego planu wydatków (z paragrafów: 421 "Zakup materiałów i wyposażenia" oraz 427 "Zakup usług remontowych"), mimo że w planie rzeczowym nie było to przewidziane?

Nie, w opisanej sytuacji nie ma podstaw do sfinansowania powyższych nakładów w ramach planu finansowego jednostki faktycznie użytkującej środek trwały. Wydatek taki nie mógłby być zatwierdzony pod względem merytorycznym, ponieważ nie był przewidziany w planie rzeczowym wydatków na dany rok. W opisanej sytuacji jednak najważniejsze jest uporządkowanie stanu władania środkami trwałymi przez jednostkę budżetową JST. Jeśli sprawa dotyczy środka trwałego niezbędnego do realizacji zadań statutowych jednostki faktycznie użytkującej w tej chwili środek trwały, to kierownik tej jednostki powinien wystąpić o przekazanie tego środka trwałego jednostce w zarząd (forma władania środkami trwałymi przez jednostki budżetowe JST). Po przyjęciu środka trwałego do ewidencji użytkownika (na podstawie dokumentu PT - "Przekazanie/przyjęcie środka trwałego"), w jego planie finansowym należy ująć odpowiednie kwoty związane z kosztami remontu tego składnika majątkowego.

Podstawa prawna:

§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. Nr 147 poz. 1053)

oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama