reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak ewidencjonować zespoły komputerowe

Jak ewidencjonować zespoły komputerowe

Jednostka budżetowa zakupiła sprzęt komputerowy, na fakturze są 4 pozycje: jednostka centralna, monitor, klawiatura, drukarka. Jak poprawnie to zaksięgować - wszystko jako jeden zestaw na koncie 011 "Środki trwałe", czy osobno komputer na 011 (wartość 3800 zł) i osobno drukarkę na 013 (wartość 1100 zł), ujmując ją bezpośrednio w koszty (paragraf 4210)?

Sposób ujęcia zakupionego sprzętu w ewidencji środków trwałych nie zależy od zapisów na fakturze, ale od tego, w jaki sposób jednostka zamierza ten sprzęt faktycznie użytkować.

Możliwość 1 - jeśli zakupiony sprzęt jednostka zamierza użytkować jako jeden zespół środków trwałych, składający się z jednostki centralnej, monitora oraz drukarki, która będzie trwale połączona z tym komputerem i będzie służyła wyłącznie do robienia z niego wydruków, to obiektem inwentarzowym środków trwałych będzie zespół komputerowy składający się z części składowych (jednostka centralna, monitor, klawiatura) oraz części peryferyjnej (drukarka), o łącznej wartości początkowej 4900 zł, która będzie odnoszona w koszty jednostki stopniowo, przy użyciu odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych).

Polecany produkt: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Możliwość 2 - jeśli jednostka zamierza użytkować drukarkę w ten sposób, że nie będzie ona trwale połączona z kupionym komputerem (np. będzie podłączana czasowo do różnych komputerów, w razie potrzeby, albo będzie na stałe połączona z kilkoma komputerami jednocześnie), to drukarka ta będzie stanowiła odrębny od kupionego zestawu komputerowego środek trwały.

Podstawa prawna:

§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Zobacz również: Jakie obowiązują zasady finansowania zakupów inwestycyjnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama