REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]
Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing].

Jak szybko odejść z pracy? Porozumienie stron

Najszybszym sposobem na rozwiązanie umowy o pracę, szczególnie jeśli zależy na tym pracownikowi, będzie „dogadanie się z pracodawcą”, czyli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Na podstawie zgodnego oświadczenia woli, strony ustalają, kiedy i na jakich zasadach dochodzi do rozwiązania umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Sama umowa wymaga zgody obu stron na rozwiązanie umowy, jak i wspólnego podpisania dokumentu, który będzie potwierdzał termin i zasady zakończenia współpracy przez strony. Brak daty w takim dokumencie będzie jednak skutkował faktem, że ustalenia wchodzą w życie w dniu ich zawarcia. Oczywiście umowa o pracę może zawierać klauzule terminów wypowiedzenia, ale w przypadku porozumienia nie ma to żadnego znaczenia.

Co ważne, w tym przypadku ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę, czyli niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony. Można ją również rozwiązać w każdym czasie. Pracownik nie ma możliwości uzyskania dni wolnych na poszukiwanie pracy ani zasiłku dla bezrobotnych. Ma to ważne znaczenie, gdyby jednak nasz nowy pracodawca nie wywiązał się z zapowiedzi zatrudnienia lub nasze plany by się zmieniły.

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie ma znaczenia ochrona, jakiej mogą podlegać pracownicy. Oznacza to, że z kobietą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również możesz rozwiązać umowę w tym trybie. Na koniec warto pamiętać, że podpisując rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie trzeba podawać żadnej przyczyny zaistnienia tego faktu.

Jak szybko odejść z pracy? Rozwiązanie umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia

W tym przypadku pracownik musi złożyć przede wszystkim wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy, w zależności od posiadanej umowy, będą obowiązywały różne okresy wypowiedzenia. To, co jest ważne to fakt, że za porozumieniem stron, można je skrócić. Wypowiedzenie warto skrócić w przypadku, gdy pracownik składa jednostronnie oświadczenie woli o odejściu z firmy. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dana osoba została zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony i nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik może więc w porozumieniu z pracodawcą skrócić okresów wypowiedzenia — strony w tym wypadku zawierają porozumienie już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Za porozumieniem można skrócić każdy okres wypowiedzenia w dowolny sposób, nawet do kilku dni.

Jak szybko odejść z pracy? Praca szkodliwa dla zdrowia

Poza rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron lub z wypowiedzeniem umowy i skrócenie czasu wypowiedzenia jest jeszcze jeden przypadek, kiedy zwolnienie z pracy może odbyć się szybko. Dzieje się tak w szczególnych przypadkach, kiedy pracownik np. otrzymuje orzeczenie lekarskie, stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Jak szybko odejść z pracy? Mobbing

Pracownik może odejść z pracy także w przypadku, jeśli pracodawca dokonuje ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków jak dbanie o bezpieczeństwo pracowników i przepisy BHP, brak wypłaty wynagrodzenia, nieprzestrzeganie przepisów czasu pracy, stosowanie mobbingu.

Oczywiście ten ostatni akapit dotyczy raczej radykalnych przypadków i nigdy nie powinien mieć miejsca. Wobec powyższego najlepszym, najszybszym i najmniej problematycznym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jest porozumienie się z pracodawcą co do daty i zasad kończących współpracę, niezależnie od tego, jaką umowę mamy aktualnie obowiązującą.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA