REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]
Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko odejść z pracy? [porozumienie z pracodawcą, skrócony okres wypowiedzenia, praca szkodliwa dla zdrowia, mobbing].

Jak szybko odejść z pracy? Porozumienie stron

Najszybszym sposobem na rozwiązanie umowy o pracę, szczególnie jeśli zależy na tym pracownikowi, będzie „dogadanie się z pracodawcą”, czyli rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Na podstawie zgodnego oświadczenia woli, strony ustalają, kiedy i na jakich zasadach dochodzi do rozwiązania umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Sama umowa wymaga zgody obu stron na rozwiązanie umowy, jak i wspólnego podpisania dokumentu, który będzie potwierdzał termin i zasady zakończenia współpracy przez strony. Brak daty w takim dokumencie będzie jednak skutkował faktem, że ustalenia wchodzą w życie w dniu ich zawarcia. Oczywiście umowa o pracę może zawierać klauzule terminów wypowiedzenia, ale w przypadku porozumienia nie ma to żadnego znaczenia.

Co ważne, w tym przypadku ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę, czyli niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony. Można ją również rozwiązać w każdym czasie. Pracownik nie ma możliwości uzyskania dni wolnych na poszukiwanie pracy ani zasiłku dla bezrobotnych. Ma to ważne znaczenie, gdyby jednak nasz nowy pracodawca nie wywiązał się z zapowiedzi zatrudnienia lub nasze plany by się zmieniły.

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie ma znaczenia ochrona, jakiej mogą podlegać pracownicy. Oznacza to, że z kobietą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również możesz rozwiązać umowę w tym trybie. Na koniec warto pamiętać, że podpisując rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie trzeba podawać żadnej przyczyny zaistnienia tego faktu.

Jak szybko odejść z pracy? Rozwiązanie umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia

W tym przypadku pracownik musi złożyć przede wszystkim wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy, w zależności od posiadanej umowy, będą obowiązywały różne okresy wypowiedzenia. To, co jest ważne to fakt, że za porozumieniem stron, można je skrócić. Wypowiedzenie warto skrócić w przypadku, gdy pracownik składa jednostronnie oświadczenie woli o odejściu z firmy. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy dana osoba została zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony i nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik może więc w porozumieniu z pracodawcą skrócić okresów wypowiedzenia — strony w tym wypadku zawierają porozumienie już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Za porozumieniem można skrócić każdy okres wypowiedzenia w dowolny sposób, nawet do kilku dni.

Jak szybko odejść z pracy? Praca szkodliwa dla zdrowia

Poza rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron lub z wypowiedzeniem umowy i skrócenie czasu wypowiedzenia jest jeszcze jeden przypadek, kiedy zwolnienie z pracy może odbyć się szybko. Dzieje się tak w szczególnych przypadkach, kiedy pracownik np. otrzymuje orzeczenie lekarskie, stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Jak szybko odejść z pracy? Mobbing

Pracownik może odejść z pracy także w przypadku, jeśli pracodawca dokonuje ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków jak dbanie o bezpieczeństwo pracowników i przepisy BHP, brak wypłaty wynagrodzenia, nieprzestrzeganie przepisów czasu pracy, stosowanie mobbingu.

Oczywiście ten ostatni akapit dotyczy raczej radykalnych przypadków i nigdy nie powinien mieć miejsca. Wobec powyższego najlepszym, najszybszym i najmniej problematycznym sposobem na rozwiązanie stosunku pracy jest porozumienie się z pracodawcą co do daty i zasad kończących współpracę, niezależnie od tego, jaką umowę mamy aktualnie obowiązującą.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

REKLAMA

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

REKLAMA