REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są terminy wpłaty składek do PPK po autozapisie? Jaki termin na zawarcie umowy przez pracownika?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jakie są terminy wpłaty składek do PPK po autozapisie?
Jakie są terminy wpłaty składek do PPK po autozapisie?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Od której pensji pobiera się składki do PPK po autozapisie?

Jakie są terminy wpłaty składek do PPK po autozapisie?

Pracodawca ma obowiązek rozpocząć odprowadzanie składek do PPK od wynagrodzeń naliczonych w marcu. Wyjątkiem od tej zasady są pracownicy objęci autozapisem, dla których przed wypłatą wynagrodzenia nie zostanie zawarta umowa o prowadzenie PPK.

REKLAMA

Jaki termin na zawarcie umowy przez pracownika?

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca zanim rozpocznie naliczanie wpłat musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK dla każdego pracownika objętego autozapisem, jeśli dotychczas taka umowa nie została zawarta. Umowa powinna być podpisana niezwłocznie po wygaśnięciu deklaracji o rezygnacji danego pracownika, choć jak wskazują eksperci z PFR Portal PPK nie musi to być już 1 marca. 

Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć niezwłocznie, co nie oznacza natychmiast. Jeśli pracodawca zawrze ją np. 5 marca, a kolejne wynagrodzenie wypłaci np. 1 kwietnia, to dopiero od tego wynagrodzenia naliczy pierwsze wpłaty w związku z tzw. autozapisem” – wyjaśnił Tomasz Krygier z PFR Portal PPK. „Pracodawca powinien móc wykazać, że wywiązał się z tego obowiązku bez zbędnej zwłoki” – dodał Krygier.

Zgodnie przepisami pracodawca na zawarcie umowy o prowadzenia PPK ma czas od 1 marca do 10 czerwca 2023 r.

Procedura zawarcia umowy z PPK po autozapisie

Pracodawca może zawrzeć umowę nie później niż do 10 dnia po upływie 90 dni pracy i to pracodawca decyduje w jakim terminie podpisze umowę. Jednak jeśli dla jakiejś osoby uczyni wyjątek i zawrze umowę wcześniej to ten wyjątek stanie się regułą” – wyjaśniła Katarzyna Rosińska z PFR Portal PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po autozapisie, dla osób, które miały zawartą umowę, ale na skutek złożenia deklaracji o rezygnacji nie były dla nich naliczane wpłaty do PPK nie ma obowiązku zawierania kolejnej umowy. Pracodawca powinien zacząć naliczać wpłaty już od 1 marca. Ma też obowiązek poinformować instytucję finansową o ponownym dokonywaniu wpłat za uczestnika PPK.

Jeżeli pracownik po 28 lutego, a przed wypłatą wynagrodzenia w marcu złoży deklarację o rezygnacji, to niezależnie od zawartej umowy pracodawca nie nalicza wpłat do PPK. W przypadku, kiedy pracownik złoży deklarację o rezygnacji do 31 marca, ale już po naliczeniu i pobraniu składek do PPK, pracodawca ma obowiązek dokonać zwrotu wpłat pobranych z wynagrodzenia.

Według obowiązujących przepisów pierwsze wpłaty za pracowników objętych autozapisem powinny być przekazane instytucji finansowej od 1 do 17 czerwca 2023 r. Kolejne wpłaty można regulować zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem dla pozostałych uczestników PPK. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA