Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W dodatkowym zatrudnieniu nauczyciela dodatek stażowy ustala się odrębnie i nie wlicza się do niego okresów zaliczonych do stażu w podstawowym miejscu. Zaliczeniu podlega natomiast zakończony okres zatrudnienia dodatkowego, który nie był liczony w podstawowym miejscu pracy.
UZASADNIENIE
Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela
(..)
Dodatek za wysługę lat, obejmujący cały okres zakończonego zatrudnienia, przysługuje nauczycielowi w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Przepisy nie określają, która szkoła jest podstawowym miejscem pracy nauczyciela, co oznacza, że decyzja w tym zakresie należy do nauczyciela. Tylko nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy zatrudnienia (§ 7 ust. 3 w/w rozporządzenia). Oznacza to, że zakończone okresy zatrudnienia, które zostały uwzględnione w dodatku za wysługę lat w szkole podstawowej nie mogą być doliczone ponownie w dodatkowym zatrudnieniu nauczyciela.
W dodatkowym miejscu zatrudnienia nauczyciela można natomiast uwzględnić zakończone okresy zatrudnienia (przypadające powyżej 20 lat pracy), gdyż nie są one wliczone do dodatku za wysługę lat w podstawowym miejscu pracy.
Dodatek ten nie może bowiem przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego (art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela). Istotne jest jednak, aby okresy przekraczające 20 lat pracy, były okresami zakończonego zatrudnienia.
- art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznie 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2021 r., poz. 1762 ze zm.)
- § 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416)
dr Dariusz Dwojewski
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.