| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Forma zatrudnienia nauczyciela przedszkola po 1 września 2018 r.

Forma zatrudnienia nauczyciela przedszkola po 1 września 2018 r.

Już 1 września 2018 r. kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza czasem pracy, czy też awansami nauczycielskimi zmieni się forma zatrudnienia nauczycieli wychowania przedszkolnego. Czy to koniec z umowami „śmieciowymi”?

Wprowadzony do Karty Nauczyciela art. 10 a stanowi, że w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Polecamy: Finansowanie zadań oświatowych (PDF)

Szkołami oraz placówkami, o których mowa we wspomnianym powyżej art. 1 ust. 2 pkt 2 są:

  • publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki prowadzone przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
  • przedszkola niepubliczne, niepubliczne placówki oraz szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych.

Praca nauczyciela przedszkola oraz szkoły wiążę się z wykonywaniem obowiązków w określonym miejscu, czasie, a ponadto pod stałym nadzorem pedagogicznym. Oczywistym jest, że nauczyciele powinni mieć umowy o pracę. Praktyka była inna. Często podpisywano umowy cywilnoprawne. To właśnie dlatego ustawą o finansowaniu zadań oświatowych wprowadzono art. 10 a do Karty Nauczyciela. Regulacja zacznie obowiązywać już po wakacjach, tj. we wrześniu 2018 r.

Dzięki tej regulacji nauczyciele zarówno przedszkolni, jak i szkolni podpiszą umowy o pracę. Od 1 września 2018 r. bez znaczenia będzie fakt czy jest to placówka państwowa, czy też prywatna. 

Należy pamiętać, że podpisanie umowy zlecenia nie jest równoznaczne z zatrudnieniem w szkole, czy też przedszkolu. Osoba, która po 1 września 2018 r. będzie miała podpisaną umową cywilnoprawną z placówką nie będzie uważana za jej nauczyciela. Będzie to miało swoje konsekwencje - osoby pozostające ze szkołami oraz przedszkolami w stosunku cywilnoprawnym nie będą mogły realizować obowiązków związanych z własnym zawodem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »