REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole na stanowiskach urzędniczych

Ocena pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole na stanowiskach urzędniczych./ fot. Shutterstock
Ocena pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole na stanowiskach urzędniczych./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w szkołach na stanowiskach urzędniczych (w tym kierowniczych) podlegają okresowej ocenie. Bezpośredni przełożony pracownika - a więc najczęściej dyrektor szkoły - ma obowiązek dokonać oceny na piśmie, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

W szkołach, oprócz nauczycieli, zatrudniani są także pracownicy niebędący nauczycielami. Pracownicy szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego niebędący nauczycielami są pracownikami samorządowymi (art. 2 pkt 1-3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: u.p.s.). Są oni zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, oraz pomocniczych i obsługi (art. 4 ust. 2 u.p.s.).

REKLAMA

REKLAMA

Wykaz stanowisk samorządowych pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach, z podziałem na stanowiska kierownicze urzędnicze, urzędnicze oraz pomocnicze i obsługi, zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Pracownicy samorządowi podlegają okresowej ocenie. Należy jednak zaznaczyć, że oceniani są wyłącznie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych stanowiskach urzędniczych (art. 27 ust. 1 u.p.s.).

Oceny samorządowych pracowników niepedagogicznych dokonuje ich bezpośredni przełożony na piśmie - nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Sporządzoną ocenę bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza pracownikowi oraz dyrektorowi szkoły, w której pracownik jest zatrudniony (art. 27 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). Jeśli bezpośrednim przełożonym pracownika jest dyrektor szkoły, to on dokonuje oceny podwładnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresowa ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku, a także wykonywania poleceń przełożonego.

Zobacz: Kadry i płace

Oceniana jest realizacja następujących obowiązków:

 • dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli,
 • przestrzeganie Konstytucji RP i innych przepisów prawa,
 • wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie,
 • udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania,
 • dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej,
 • zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami,
 • zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim,
 • stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Od dokonanej oceny pracownikowi niepedagogicznemu przysługuje prawo odwołania się do dyrektora szkoły, w której jest on zatrudniony.

Pracownik może odwołać się w ciągu 7 dni od dnia doręczenia oceny.

Dyrektor ma obowiązek rozpatrzyć odwołanie w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia.

W przypadku uwzględnienia odwołania ocenę zmienia się albo dokonuje się oceny po raz drugi (art. 27 ust. 7 u.p.s.).

W razie uzyskania przez pracownika niebędącego nauczycielem negatywnej oceny, ponownej jego oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej oceny.

Uzyskanie ponownej negatywnej oceny skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia (art. 27 ust. 8 i 9 u.p.s.).

Pracownik, który otrzymał negatywną ocenę, ma prawo odwołania się do sądu.

Z ORZECZNICTWA

Brak w ustawie o pracownikach samorządowych przepisu umożliwiającego urzędnikowi, który otrzymuje negatywną ocenę, odwołania się do sądu, nie oznacza niedopuszczalności drogi sądowej.

Wyrok SN z 5 kwietnia 2011 r.; sygn. akt II PK 274/10

Dyrektor szkoły, w drodze zarządzenia, ustala zasady dokonywania ocen okresowych pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole. W tym zakresie - biorąc pod uwagę potrzebę prawidłowego dokonywania tych ocen oraz specyfikę funkcjonowania jednostki - dyrektor szkoły określa:

 • sposób dokonywania okresowych ocen,
 • okresy, za które ocena jest sporządzana,
 • kryteria oceniania oraz skalę ocen

- art. 28 u.p.s.

dr Anna Ryl

Podstawy prawne

 • art. 2 pkt 1-3, art. 4 ust. 2, art. 24, art. 25 ust. 1, art. 27, art. 28 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669)

 • załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2437)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA