REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej wnioski z nadzoru pedagogicznego?

Kiedy dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej wnioski z nadzoru pedagogicznego?/ Fot. Fotolia
Kiedy dyrektor przedstawia radzie pedagogicznej wnioski z nadzoru pedagogicznego?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor szkoły ma obowiązek przedstawiać radzie pedagogicznej wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Musi to robić nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym. Ale pełne wyniki i wnioski musi przedstawić tylko raz w roku - przed końcem roku szkolnego.

Dyrektor szkoły jest organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą (art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe).

REKLAMA

Nadzór pedagogiczny wykonywany przez dyrektora szkoły polega na:

  • obserwowaniu, analizowaniu i ocenianiu przebiegu procesów kształcenia i wychowania oraz efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły,

  • ocenianiu stanu i warunków działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły,

  • udzielaniu pomocy nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,

  • inspirowaniu nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów.

Sprawując nadzór pedagogiczny nad szkołą dyrektor ma obowiązek współdziałania z organem prowadzącym szkołę oraz nauczycielami. Dyrektor musi też uwzględnić warunki sprzyjające rozwojowi szkoły. Co ważne, informacje ma obowiązek pozyskiwać w sposób zapewniający obiektywną i pełną ocenę działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły (§ 4 rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego).

Działania nadzoru pedagogicznego

Formami sprawowanego nadzoru pedagogicznego są: ewaluacja, kontrola, wspomaganie, monitorowanie (§ 5 rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego).

Ewaluacja wewnętrzna - jest to systematyczne, bieżące badanie wartości albo cech konkretnego programu nauczania i działalności szkoły - według określonych kryteriów. Celem ewaluacji jest możliwość obiektywnej oceny działania programu oraz wprowadzania w nim usprawnień i rozwoju. W praktyce, dyrektor szkoły przede wszystkim musi analizować dokumentację przebiegu nauczania. Powinien też obserwować prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia i czynności wynikające z działalności statutowej szkoły.

W ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego dyrektor szkoły:

  • przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy szkoły
  • kontroluje przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły
  • wspomaga nauczycieli w realizacji ich zadań - w szczególności przez:
  • diagnozę pracy szkoły lub placówki,
  • planowanie działań rozwojowych, w tym motywowanie nauczycieli do doskonalenia zawodowego,
  • prowadzenie działań rozwojowych, w tym organizowanie szkoleń i narad
  • monitoruje pracę szkoły.

Plan nadzoru pedagogicznego

Na każdy rok szkolny dyrektor opracowuje plan nadzoru pedagogicznego. Do 15 września danego roku szkolnego przedstawia ów plan na zebraniu rady pedagogicznej. W przypadku szkoły, w której nie tworzy się rady pedagogicznej, plan jest prezentowany na zebraniu z udziałem nauczycieli (i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plan nadzoru pedagogicznego jest opracowywany z uwzględnieniem wniosków pochodzących z nadzoru pedagogicznego sprawowanego w szkole w poprzednim roku szkolnym oraz podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa (§ 23 ust. 1 i 2 rozporządzenia).

Plan nadzoru pedagogicznego zawiera w szczególności:

  • przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz termin jej przeprowadzenia

  • tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły

  • zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań

  • plan obserwacji i zakres monitorowania.

W razie dokonania zmian w planie nadzoru dyrektor jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o wprowadzonych zmianach radę pedagogiczną, lub - jeśli w szkole nie utworzono rady pedagogicznej - nauczycieli i osoby niebędące nauczycielami (§ 23 ust. 4 rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego).

Obowiązek przedstawiania wniosków ze sprawowanego nadzoru

Dyrektor szkoły ma obowiązek nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym przedstawiać radzie pedagogicznej ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły (art. 69 ust. 7 Prawa oświatowego).

REKLAMA

Do 31 sierpnia dyrektor przedstawia na zebraniu rady pedagogicznej (w przypadku szkoły, w której nie tworzy się rady pedagogicznej - na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły) wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, w tym prowadzonej ewaluacji, kontroli, wspomagania i monitorowania realizowanych w trakcie roku szkolnego (§ 24 rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego).

W praktyce zatem, dyrektor po I półroczu powinien przedstawić tylko ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Natomiast do końca danego roku szkolnego - tj. do 31 sierpnia - pełne i kompletne wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru.

dr Anna Ryl

Podstawy prawne

  • art. 55 ust. 1, art. 68 ust. 1 pkt 2, art. 69 ust. 7 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 996; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2245)

  • § 4, § 5, § 22 ust. 1 i 3, § 23, § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1658)

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg

Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. Jaka jest wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach? Co można potrącić z diety w trakcie podróży służbowej zagranicznej? Jak rozliczyć nocleg?

Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA