REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy

Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy?/ fot. Fotolia
Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 31 grudnia 2016 r., który jest dniem wolnym od pracy, ma u nas nastąpić rozwiązanie umowy pracownika w związku z przejściem na emeryturę. Należy się mu odprawa, którą powinniśmy wypłacić w dniu rozwiązania umowy. Czy w związku z tym wypłata może nastąpić w piątek, 30 grudnia 2016 r., jeszcze w czasie trwania stosunku pracy?

REKLAMA

Tak, w tej sytuacji należy uznać, że wypłata odprawy powinna nastąpić 30 grudnia 2016 r., czyli dzień wcześniej niż rozwiązanie umowy. Przy wypłacie należności o charakterze wynagrodzeniowym – a odprawa zalicza się do nich – w razie gdy termin wypłaty przypada na dzień wolny – powinna być ona dokonana wcześniej, w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień.

REKLAMA

Odprawę emerytalną wypłaca się w dniu zakończenia stosunku pracy, jeżeli pracodawca ma wiedzę na temat tego, że istnieją przesłanki dla jej nabycia (ustanie zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę i spełnienie warunków do otrzymania tego świadczenia). Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 508/97) stwierdził, że roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później. W rezultacie wypłaca się ją jeszcze w czasie trwania zatrudnienia (stosunek pracy kończy się z upływem ostatniego dnia pracy, a nie z początkiem tego dnia). A zatem pracodawca może dokonać jej wypłaty w dniu wcześniejszym (nawet można by stwierdzić, że powinien to zrobić), jeżeli ostatni dzień pozostawania w stosunku pracy jest dniem wolnym.

Przez dzień wolny od pracy należy rozumieć zarówno dni ustawowo wolne (niedziele i święta państwowe), jak i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy.

Odprawa emerytalna czy rentowa wchodzi w zakres pojęcia „wynagrodzenie za pracę”, a co za tym idzie, jest szczególnie chroniona. Pojęcie „wynagrodzenie za pracę” należy rozumieć szeroko – obejmuje ono nie tylko wynagrodzenie za pracę w ścisłym znaczeniu, ale również inne świadczenia związane z pracą o charakterze zbliżonym do wynagrodzenia za pracę. Świadczeniami tymi będzie np. nagroda jubileuszowa, odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników czy właśnie odprawa emerytalno-rentowa. Wynagrodzenie za pracę, jak również odprawa emerytalna, mają charakter pieniężny i są świadczeniami ze stosunku pracy. Wypłata wynagrodzenia za pracę ma na celu zapewnienie pracownikowi środków na utrzymanie i zaspokajanie innych potrzeb. Z reguły analogiczne są funkcje odprawy, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku pracownika, który w związku z ustaniem stosunku pracy przechodzi na emeryturę – nie będzie on kontynuował zatrudnienia, a świadczenia emerytalne są na ogół niższe od wynagrodzenia za pracę.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośrednio można więc w kontekście terminu wypłaty odprawy sięgnąć do zasady wynikającej z art. 85 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, zgodnie z którym, jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Dotyczy on wprost wynagrodzenia periodycznego, wypłacanego w terminach przyjętych w zakładzie pracy, ale regulacja ta ma charakter ochronny, który można rozciągnąć na inne elementy wynagrodzenia, w tym także odprawę emerytalną.

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

PODSTAWA PRAWNA

● art. 85 § 3, art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

REKLAMA

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

REKLAMA

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA