reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy

Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy

Dnia 31 grudnia 2016 r., który jest dniem wolnym od pracy, ma u nas nastąpić rozwiązanie umowy pracownika w związku z przejściem na emeryturę. Należy się mu odprawa, którą powinniśmy wypłacić w dniu rozwiązania umowy. Czy w związku z tym wypłata może nastąpić w piątek, 30 grudnia 2016 r., jeszcze w czasie trwania stosunku pracy?

Tak, w tej sytuacji należy uznać, że wypłata odprawy powinna nastąpić 30 grudnia 2016 r., czyli dzień wcześniej niż rozwiązanie umowy. Przy wypłacie należności o charakterze wynagrodzeniowym – a odprawa zalicza się do nich – w razie gdy termin wypłaty przypada na dzień wolny – powinna być ona dokonana wcześniej, w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień.

Odprawę emerytalną wypłaca się w dniu zakończenia stosunku pracy, jeżeli pracodawca ma wiedzę na temat tego, że istnieją przesłanki dla jej nabycia (ustanie zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę i spełnienie warunków do otrzymania tego świadczenia). Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 508/97) stwierdził, że roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później. W rezultacie wypłaca się ją jeszcze w czasie trwania zatrudnienia (stosunek pracy kończy się z upływem ostatniego dnia pracy, a nie z początkiem tego dnia). A zatem pracodawca może dokonać jej wypłaty w dniu wcześniejszym (nawet można by stwierdzić, że powinien to zrobić), jeżeli ostatni dzień pozostawania w stosunku pracy jest dniem wolnym.

Przez dzień wolny od pracy należy rozumieć zarówno dni ustawowo wolne (niedziele i święta państwowe), jak i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy.

Odprawa emerytalna czy rentowa wchodzi w zakres pojęcia „wynagrodzenie za pracę”, a co za tym idzie, jest szczególnie chroniona. Pojęcie „wynagrodzenie za pracę” należy rozumieć szeroko – obejmuje ono nie tylko wynagrodzenie za pracę w ścisłym znaczeniu, ale również inne świadczenia związane z pracą o charakterze zbliżonym do wynagrodzenia za pracę. Świadczeniami tymi będzie np. nagroda jubileuszowa, odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników czy właśnie odprawa emerytalno-rentowa. Wynagrodzenie za pracę, jak również odprawa emerytalna, mają charakter pieniężny i są świadczeniami ze stosunku pracy. Wypłata wynagrodzenia za pracę ma na celu zapewnienie pracownikowi środków na utrzymanie i zaspokajanie innych potrzeb. Z reguły analogiczne są funkcje odprawy, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku pracownika, który w związku z ustaniem stosunku pracy przechodzi na emeryturę – nie będzie on kontynuował zatrudnienia, a świadczenia emerytalne są na ogół niższe od wynagrodzenia za pracę.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Pośrednio można więc w kontekście terminu wypłaty odprawy sięgnąć do zasady wynikającej z art. 85 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, zgodnie z którym, jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Dotyczy on wprost wynagrodzenia periodycznego, wypłacanego w terminach przyjętych w zakładzie pracy, ale regulacja ta ma charakter ochronny, który można rozciągnąć na inne elementy wynagrodzenia, w tym także odprawę emerytalną.

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

PODSTAWA PRAWNA

● art. 85 § 3, art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy?/ fot. Fotolia
Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy?/ fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama