REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop udzielony poza planem urlopów

Urlop udzielony poza planem urlopów
Urlop udzielony poza planem urlopów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stworzony plan urlopów ma moc wiążącą pracownika. W terminie przewidzianego w planie wypoczynku pracodawca może nie dopuścić podwładnego do pracy.

PROBLEM: Czy pracodawca może udzielać pracownikom urlopów wypoczynkowych w innych terminach, niż to wynika z ustalonych wcześniej planów urlopowych?

REKLAMA

ODPOWIEDŹ: Pracodawca może jednostronnie narzucić urlop wypoczynkowy poza planem urlopów tylko w okresie wypowiedzenia umowy o pracę oraz w przypadku urlopu zaległego. Udzielenie bieżącego urlopu w innym terminie, niż wpisano w planie urlopowym, wymaga ustalenia tego z pracownikiem.

UZASADNIENIE: Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Istnieje również możliwość rezygnacji z tworzenia planów urlopowych. Wówczas pracodawca ustala termin urlopu po każdorazowym porozumieniu z pracownikiem.

Stworzony plan urlopów ma moc wiążącą pracownika. W terminie przewidzianego w planie wypoczynku pracodawca może nie dopuścić podwładnego do pracy.

PRZESUNIĘCIE URLOPU

Przepisy k.p. przewidują kilka sytuacji, w których urlop wypoczynkowy może być z różnych powodów przesunięty. Są to następujące przypadki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. ważne przyczyny wskazane przez pracownika, niestanowiące jednak przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy,

  2. szczególne potrzeby pracodawcy,

  3. przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Wniosek pracownika o przesunięcie urlopu

Ważne przyczyny wskazane przez pracownika, które motywują przesunięcie planowanego urlopu, nie oznaczają dowolności - pracownik musi albo przedstawić obiektywne przesłanki (np. niezdolność do pracy), albo uzgodnić z pracodawcą przełożenie urlopu na inny termin. Powody te podlegają jednak ocenie pracodawcy, który może nie zgodzić się na przesunięcie urlopu, w szczególności wówczas, gdy okoliczności wskazane przez pracownika są błahe, a zmiana terminu urlopu dezorganizowałaby pracę zakładu pracy.

Przesunięcie urlopu przez pracodawcę

Przesunięcie urlopu na inny termin bez wniosku pracownika, w razie zaistnienia potrzeby pracodawcy, jest stosunkowo proste. Uzasadniać to może szczególna potrzeba pracodawcy, nieznana w chwili ustalania planu. Potencjalnie możliwości są duże. Przesunięcie jednostronnie przez pracodawcę polega jednak na samym nieudzieleniu urlopu w terminie wynikającym z planu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że konkretny "zastępczy" termin urlopu nie może być pracownikowi narzucony. W okolicznościach uzasadniających przesunięcie urlopu na inny termin niż określony w planie urlopów lub ustalony po porozumieniu z pracownikiem, pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystany urlop w terminie z nim uzgodnionym.

NARZUCENIE TERMINU URLOPU

Pracodawca może narzucić konkretny termin wykorzystania urlopu tylko w dwóch przypadkach:

  1. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 1671 k.p.),

  2. do końca września następnego roku kalendarzowego, w odniesieniu do niewykorzystanego urlopu w roku ubiegłym (art. 168 k.p.).

REKLAMA

Drugi przypadek wskazany w ramce najprawdopodobniej nie dotyczy sytuacji opisanej w pytaniu. Opinię o możliwości narzucenia pracownikowi konieczności wykorzystania zaległego urlopu w kolejnym roku kalendarzowym potwierdza orzecznictwo sądowe. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2006 r. (sygn. akt I PK 124/05) wskazał, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Pracodawcy pozostaje - zakładając, że nie mówimy o okresie wypowiedzenia ani o urlopie zaległym - ustalenie z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu. Nie jest możliwe wydanie osobie zatrudnionej konkretnego polecenia służbowego w tym zakresie.

PODSTAWY PRAWNE

  • art.163, art. 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 730)

  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2 poz. 14; ost.zm. Dz.U. 2009 Nr 174, poz. 1353)

©℗

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych z tego zakresu, wykładowca, trener

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA