REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Święta i długie weekendy 2023 r. [Zestawienie]

Święta i długie weekendy 2023 r. Kiedy brać urlop w 2023 r.?
Święta i długie weekendy 2023 r. Kiedy brać urlop w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku biorąc pięć dni urlopu wypoczynkowego, pracownicy zyskują 14 dni wolnego. Ale możliwych konfiguracji do zwiększenia okresów nieprzerwanego wypoczynku jest więcej. Sprawdź, kiedy najkorzystniej wziąć wolne w 2023 roku.

Jakie są dni wolne od pracy 2023 r.? Jakie święta w 2023 r.? Co z urlopem w 2023 r. przed długi weekendem?

REKLAMA

Święta 2023 r. - jakie są dni wolne od pracy w 2023 r.?

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 • drugi dzień Wielkiej Nocy
 • 1 maja – Święto Państwowe
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • dzień Bożego Ciała
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Kiedy w 2023 r. są długie weekendy?

Pierwsza okazja do wolnego długiego weekendu trafi się już w styczniu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada bowiem w piątek. Otrzymujemy więc trzydniowy długi weekend, bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego.

W 2023 Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny – 10 kwietnia.

Korzystnie, z punktu widzenia pracownika, kształtuje się w 2023 roku weekend majowy. Święto Pracy (1 maja) wypada w poniedziałek, a Święto Konstytucji 3 maja w środę. Biorąc jeden dzień urlopu (2 maja) zyskujemy pięciodniowy odpoczynek od pracy, a dobierając dodatkowe dwa – możemy wypoczywać przez 9 dni.

Boże Ciało w 2023 roku obchodzimy 8 czerwca. Tradycyjnie jest to czwartek, więc aby móc cieszyć się nieprzerwanym wypoczynkiem przez 4 dni, należy wybrać jeden dzień urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejna okazja do długiego weekendu przypada w sierpniu. Wolnym dniem od pracy jest dzień 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku 15 sierpnia wypada we wtorek. Biorąc, więc jeden dodatkowy dzień urlopu, możemy wypoczywać przez cztery dni.

W listopadzie pracownicy mogą skorzystać z długiego weekendu na kilka sposobów, ponieważ 1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych przypada w środę. Można więc dobrać dwa dni urlopu i skorzystać z pięciodniowego wolnego, albo 4 i otrzymać dziewięciodniowy długi weekend. W 2023 to jedyna możliwość na uzyskanie długiego weekendu, ponieważ 11 listopada, czyli Święto Niepodległości wypada w sobotę.

Święta Bożego Narodzenia 2023 przypadają na poniedziałek i wtorek – bez konieczności dobierania wolnego, możemy odpoczywać przez cztery dni.

Święta w sobotę i niedzielę w 2023 r.

W związku z tym, że kilka dni wolnych od pracy wypada w 2023 roku weekend, pracownicy mogą zastanawiać się, czy w takim przypadku przysługuje im dodatkowy dzień wolny. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko za święto wypadające w sobotę.

Święta wypadające w niedzielę nie powodują obniżenia wymiaru czasu pracy, więc nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny.

Oznacza to, że pracodawcy będą musieli przyznać swoim pracownikom jeden dodatkowy dzień wolny w 2023 za Święto Niepodległości.

Długie weekendy 2023. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA