REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Kolbus-Kucharska
Urlopy dla rodziców 2016/ Fot. Fotolia
Urlopy dla rodziców 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia.

Odpowiednia polityka prorodzinna w zakresie godzenia obowiązków zawodowych z wychowaniem dziecka wydaje się być jednym z ważniejszych problemów, z którymi muszą się zmierzyć pracownicy planujący powiększenie rodziny. W ciągu ostatnich lat nastąpiło znaczne rozszerzenie uprawnień związanych z rodzicielstwem, dzięki czemu pracujący rodzice mogą spędzić więcej czas z dzieckiem w jego pierwszych latach życia. Nowelizacja wchodząca w życie w 2016 roku kładzie na to jeszcze większy nacisk.

REKLAMA

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Urlop macierzyński

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu nie tylko między rodzicami-pracownikami, ale również wówczas, gdy jedno z rodziców posiada inny tytuł do ubezpieczenia, np. prowadzi działalność gospodarczą. Taka wymiana jest możliwa wtedy, gdy matka wykorzysta 14 tygodni urlopu po porodzie lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i wykorzysta przynajmniej 8 tygodni urlopu. W tych dwóch przypadkach pozostałą część urlopu może wykorzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko lub ubezpieczony ojciec dziecka, który w celu sprawowania nad nim opieki przerwie działalność zarobkową. Co więcej, w przypadku przejęcia urlopu po matce niezdolnej do samodzielnej egzystencji osobą uprawnioną do wykorzystania pozostałej części urlopu jest nie tylko ojciec, ale też ubezpieczony inny członek najbliższej rodziny.

Zobacz również: Jak udzielać dni wolnych na opiekę nad dzieckiem po zmianach od 2 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Istotną zmianą jest też wyprowadzenie możliwości wykorzystania przez pracownika-ojca części urlopu macierzyńskiego, wtedy gdy matka dziecka w chwili porodu nie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, ale podjęła zatrudnienie w trakcie pierwszego roku życia dziecka w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji pracownikowi-ojcu przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego, który trwa od dnia podjęcia zatrudnienia przez matkę do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego ustawodawca nie wprowadził zmian dotyczących długości urlopu uzależnionego od ilości urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu (20 – 37 tygodni). Utrzymane w mocy zostały również postanowienia dotyczące obowiązkowego wykorzystania 14 tygodni po porodzie przez matkę.

Urlop ojcowski

Zmiana dotycząca urlopu ojcowskiego polega na wydłużeniu okresu możliwości jego wykorzystania. Do tej pory ojciec biologiczny mógł skorzystać z dwutygodniowego urlopu do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, a ojciec adopcyjny do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Od 2 stycznia 2016 roku terminy te ulegają wydłużeniu do 24 miesięcy.

Urlop rodzicielski

Do tej pory możliwość opieki nad dzieckiem składała się z trzech oddzielnych części: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego. W nowelizacji dotychczasowy dodatkowy urlop macierzyński zostaje połączony z urlopem rodzicielskim. Z punktu widzenia pracownika jest to zmiana dotycząca głownie nazewnictwa, ponieważ okresy trwania obu urlopu zostały do siebie dodane, a zasady wyliczania wysokości podstawy wymiaru zasiłku pozostały bez zmian. Nadal z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać oboje rodzice.

Zmianie uległ jednak sposób wykorzystania urlopu rodzicielskiego. Do tej pory był on udzielany jednorazowo lub w nie więcej niż trzech częściach, które miały następować po sobie. Obecnie urlop może być udzielony w 4 częściach, z czego 16 tygodni może zostać wykorzystane najpóźniej do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko ukończy 6 lat.

Urlop wychowawczy

Oboje rodzice, których staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy, mają prawo wykorzystania urlopu wychowawczego trwającego do 36 miesięcy. Liczba części w których można wykorzystać urlop zostaje zwiększona do 5. Do tej pory granicą wieku dziecka, kiedy można było skorzystać z tej możliwości było 5 lat, w nowelizacji granicą tą jest koniec roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. W dalszym ciągu w przypadku dziecka niepełnosprawnego lub wymagającego osobistej opieki taki urlop można wykorzystać do dnia 18 urodzin dziecka.

Podstawa prawna:

- Art. 180, Art. 1821, Art. 1821a, Art. 1823, Art. 186 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 1240)

Polecamy serwis: Urlopy

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA