REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA

Czy nauczyciele masowo uciekają na emerytury?

Od czasów pandemii spada liczba nauczycieli odchodzących na emeryturę i świadczenia kompensacyjne. Tak wynika z danych ZUS.

Zwolnienie z naliczania składek od umów cywilnoprawnych

Zwolnienie z naliczania składek od umów cywilnoprawnych - kto się może ubiegać? Kiedy złożyć wniosek? Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia ze składek?

Obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Kogo dotyczy obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło? Jakie dane musisz przekazać do ZUS? Kiedy poinformować ZUS o zawartych umowach? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

REKLAMA

Waloryzacja rent i emerytur 2021 - prognozowany wskaźnik

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2021 r.?

Informacja o stanie konta w ZUS-ie - zmiana w 2020 r.

Przepisy Tarczy antykryzysowej zmodyfikowały zasady udostępniania Informacji przez ZUS w 2020 r. Zobacz, co się zmieniło.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiana zasady waloryzacji emerytur

Nowelizacja ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmiany w waloryzacji emerytur. Na czym mają one polegać?

Wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień

Pracownik centrum pomocy społecznej przyszedł do pracy, ale po godzinie źle się poczuł i udał się do lekarza, który udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie?

Koronawirus. Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Wydłużono okres przyznawania zasiłku a także rozszerzono grupę osób uprawnionych.

Koronawirus: Czy będą opóźnienia w wypłatach rent i emerytur

W związku z koronawirusem wiele firm i instytucji działa w ograniczonym zakresie. Wiele osób niepokoi się czy wypłaty świadczeń z ZUS, w szczególności rent i emerytur są realizowane planowo. A także czy bezpieczne są wypłaty trzynastych emerytur.

Koronawirus a zasiłki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Inspektor Sanitarny dopiero pracują nad dokumentem, który będzie potwierdzał automatyczną kwarantannę u osób, które wróciły z zagranicy. Czy osoby objęte kwarantanną mają prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego?

Koronawirus: zasiłek także dla rodziców dzieci powyżej 8 lat

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nowelizację specustawy związanej z koronawirusem. Dzięki niej zasiłek za czas opieki nad dzieckiem w czasie kwarantanny mają otrzymać także rodzice dzieci powyżej 8 lat.

Koronawirus: Prawo do zasiłku za okres kwarantanny

Osobie poddanej kwarantannie lub izolacji z powodu epidemii koronawirusa przysługuje prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Co jest podstawą ich wypłacenia?

O ile wzrosną emerytury i renty od 1 marca 2020?

Od 1 marca 2020 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją. O ile wzrosną kwoty otrzymywane przez emerytów i rencistów?

ZUS ZSWA do 31 marca 2020 r.

We wtorek 31 marca 2020 r. mija termin, w którym płatnicy muszą złożyć zgłoszenia ZUS ZSWA. Obowiązek złożenia dokumentu ZUS ZSWA dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych

Zmiany w dokumentacji ZUS w związku z elektronizacją akt pracowniczych już od 1 stycznia 2019 r. Jak przygotować się do zmian? Wyjaśniamy na czym polegają zmiany oraz podpowiadamy jak należy się do nich przygotować.

Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia

Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS?

Zmiany w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych 2018

W dniu 1 czerwca 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

W maju 2018 Prezydent podpisał ustawę z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieniło?

RODO: Dane osobowe w ZUS-ie po 25 maja 2018 r.

Publikujemy informację ZUS dot. RODO. Sprawdź w jakim celu ZUS przetwarza Twoje dane i gdzie możesz sprawdzić ich aktualność. ZUS wyjaśnia gdzie można wnieść skargę, jeśli uznasz, że Twoje prawa zostały naruszone.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r.

Informacja Zakładu z dnia 29 grudnia 2017 r.w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Emerytura nauczycielska w 2017 r.

Tak jak w przypadku każdej innej grupy zawodowej, nauczycielom przysługuje prawo do przejścia na emeryturę powszechną po osiągnięciu stosownego wieku. Karta Nauczyciela gwarantuje jednak części nauczycieli możliwość przejścia na emeryturę przyznawaną bez względu na wiek.

Emerytura pomostowa nauczycieli

Prawo do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje wąskiemu gronu nauczycieli, których praca kwalifikuje się jako praca o charakterze szczególnym. Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje jedynie w sytuacji braku uprawnień do emerytury z systemu powszechnego - prawo do niej ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do takiej emerytury lub osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Irlandii

Osoby mieszkające i pracujące w Irlandii są uprawnione do licznych świadczeń w ramach irlandzkiego systemu zabezpieczenia społecznego. Poniżej przedstawione są wybrane świadczenia oraz odpowiedzialne instytucje. Świadczenia mogą nabyć osoby spełniające określone wymogi. Warto mieć na uwadze, że jeżeli osoba pracowała lub płaciła składki na ubezpieczenie społeczne w innym państwie UE, okres ten może być brany pod uwagę przy określaniu prawa do świadczeń.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii

Procedura Brexitu została oficjalnie rozpoczęta pod koniec marca 2017 roku. Wielka Brytania i Unia Europejska będą prowadziły negocjacje dotyczące przyszłości wzajemnych stosunków na wielu płaszczyznach. Jednym z najistotniejszych tematów będzie kwestia zachowania uprawnień z zakresu zabezpieczenia społecznego osób pochodzących z krajów członkowskich, które przybyły do Wielkiej Brytanii. Negocjacje w dużej mierze ukonstytuują przyszły status Polaków, którzy mieszkają lub pracują w Zjednoczonym Królestwie, nie posiadając jednocześnie brytyjskiego obywatelstwa.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Niemczech

Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, obywatele polscy mogą swobodnie podróżować po jej terytorium, osiedlać się czy podejmować pracę. Prawu do swobodnego przemieszczania się towarzyszą dodatkowe gwarancje w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. W artykule znajdują się opisy świadczeń, do których mają prawo Polacy w Niemczech, jeżeli spełniają określone tamtejszym prawem wymogi.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Belgii

W świetle prawa unijnego obywatel dowolnego państwa członkowskiego ma prawo szukać zatrudnienia w innym państwie członkowskim zgodnie z przepisami dotyczącymi pracowników krajowych. Musi mu również zostać udzielona taka sama pomoc, jak obywatelom danego kraju. Prawo belgijskie przewiduje szeroki katalog świadczeń z zakresu zabezpieczenie społecznego. Poniżej znajduje się opis części świadczeń, z których mogą korzystać Polacy mieszkający lub pracujący w Belgii, jeżeli spełniają określone warunki.

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego we Francji

W świetle prawa unijnego obywatel dowolnego państwa członkowskiego ma prawo szukać zatrudnienia w innym państwie członkowskim zgodnie z przepisami dotyczącymi pracowników krajowych. Musi mu również zostać udzielona taka sama pomoc, jak obywatelom danego kraju. Poniżej znajduje się opis części świadczeń, z których mogą korzystać Polacy mieszkający lub pracujący we Francji, jeżeli spełniają określone warunki.

Zasiłek rodzinny 2017 r.

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje przede wszystkim rodzicom i opiekunom, w określonych przypadkach również osobie uczącej się. Przyznanie zasiłku uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Świadczenie rodzicielskie 2017 r.

Świadczenie rodzicielskie stanowi formę wsparcia finansowego dla osób, które nie mają możliwości by ubiegać się o zasiłek macierzyński. Zasady przydzielania świadczeń rodzicielskich reguluje ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 r.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad wymagającą tego osobą. Na skutek nowelizacji zwiększyła się wysokość tego świadczenia.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Po urodzeniu dziecka istnieje możliwość by starać się o jednorazową zapomogę z tego tytułu. To wsparcie ze strony państwa potocznie nazywane jest becikowym. Kwestie dotyczące procedury i warunków przyznania becikowego zostały uregulowane w rozdziale 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Prawo do uzyskania zasiłku wyrównawczego należy wyłącznie do pracownika. Powstaje ono od dnia, którym pracownik podjął rehabilitację. Celem tego zasiłku jest wyrównanie utraconego poziomu wynagrodzenia na skutek określonych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Waloryzacja emerytur i rent 2017 r.

Już od 1 marca 2017 r. ZUS przeprowadzi waloryzację świadczeń emerytalnych oraz rentowych.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

Od początku 2017 r. podwyższeniu uległa wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Podwyżka spowodowana jest wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę - w przypadku nowych firm oraz prognozy dotyczącej wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu. Co jeszcze zmienia się w ubezpieczeniach społecznych?

Grudniowe emerytury i renty będą wypłacone przed świętami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytury i renty najpóźniej 23 grudnia, czyli jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Emeryci i renciści otrzymują zwykle swoje świadczenia do 25 dnia miesiąca.

Wiedza Polaków o systemie ubezpieczeń społecznych

Większość Polaków nie wie jakie uprawnienia wynikają z systemu ubezpieczeń społecznych, co więcej - bardzo często mylą poszczególne ubezpieczenia. Mniej niż 10 proc. ma w tej mierze dobry poziom wiedzy. Brak wiedzy powoduje, że oceniamy system ubezpieczeń społecznych i ZUS przez pryzmat emocji. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują przedsiębiorcy

Do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego ma prawo przedsiębiorca, który miał wypadek w trakcie wykonywania obowiązków wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Niejednokrotnie przedsiębiorcy, którzy opłacają składkę na ubezpieczenie wypadkowe nie wiedzą, jakie świadczenia przysługują im z tego tytułu; a są one bardzo podobne do tych, jakie mają pracownicy. Jednak, aby otrzymać świadczenia, należy spełnić określone warunki.

Jak udowodnić okresy zatrudnienia do celów emerytalnych

Podstawowym dokumentem potwierdzającym okresy zatrudnienia jest świadectwo pracy. Czy w przypadku braku tego dokumentu, można powołać się na zeznania świadków? Jak udowodnić okres zatrudnienia przed sądem?

Nowy standard obsługi zaświadczeń A1

ZUS wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników. Elektroniczny rejestr zaświadczeń wprowadzony przez ZUS w październiku w miejsce rejestrów oddziałowych powinien usprawnić proces wydawania dokumentów przez ZUS i wyeliminować możliwe błędy.

Świadczenie przedemerytalne krok po kroku

Świadczenie przedemerytalne wynosi obecnie 1029,86 zł brutto. Kto może się starać o świadczenie przedemerytalne w ZUS?

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop ojcowski?

Pracownik złożył wniosek o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. W czasie tego urlopu nagle zachorował. Czy zwolnienie lekarskie przerywa bieg urlopu ojcowskiego?

Zasiłek pogrzebowy - kto i ile dostaje?

Zasiłek pogrzebowy ma stanowić zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Które z poniesionych kosztów pogrzebu zostaną uwzględnione przez ZUS w wysokości wypłacanego świadczenia? Komu przysługuje zasiłek?

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – orzecznictwo

Orzecznictwo sądów może pomóc w rozstrzygnięciu, jakie konkretne zdarzenia mogą zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. Od spełnienia przesłanek zawartych w definicji takiego wypadku uzależnione jest otrzymanie przez pracownika szczególnych uprawnień.

REKLAMA