REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie menedżerów objętych tzw. ustawą kominową ponownie zamrożone!

Wynagrodzenie menedżerów objętych tzw. ustawą kominową ponownie zamrożone!/ fot. Shutterstock
Wynagrodzenie menedżerów objętych tzw. ustawą kominową ponownie zamrożone!/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 24 stycznia 2020 r. posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Oznacza to, że wynagrodzenia niektórych menedżerów objętych tzw. ustawą kominową prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu zostaną zamrożone.

REKLAMA

W chwili obecnej należy jeszcze oczekiwać na ostateczny podpis Prezydenta RP. Tym niemniej treścią art. 30 projektu, ustawodawca proponuje analogicznie jak w roku 2018 i 2019, „zamrożenie” podstawy wymiaru wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w podmiotach podlegających pod przepisy ustawy kominowej do poziomu przeciętnego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r. Oznacza to więc, że podstawą wymiaru wynagrodzenia menedżera w roku 2020 będzie kwota 4.403,78 zł., nie zaś 5367,71 zł (wysokość wskaźnika dla roku poprzedniego tj. dla 2019).

REKLAMA

Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt. 11 ustawy kominowej, przez podstawę wymiaru należy rozumieć wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obliczenie wartości wynagrodzenia miesięcznego (podstawowego) organów zarządzających następuje przez pomnożenie odpowiedniego, określonego przez ustawodawcę mnożnika (od jednokrotności do piętnastokrotności) przez wysokość podstawy wymiaru.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

„Zamrożenie” podstawy wymiaru oznacza, że jedynie czasowo art. 1 ust. 3 pkt 11 ustawy kominowej odwołuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru do roku 2016, nie zaś do roku poprzedniego (2019). Podkreślić należy, że ustawa okołobudżetowa nie zmienia ustawy kominowej, lecz ją modyfikuje (doprecyzowuje) w tym zakresie. Potencjalne „odmrożenie” podstawy wymiaru nastąpi dopiero z chwilą wygaśnięcia przepisu modyfikującego tj. z końcem okresu na który przyjęta została ustawa okołobudżetowa.

Zakładając, że Prezydent RP podpisze ustawę w projektowanym kształcie, prawidłowa kalkulacja wysokości należnego w 2020 r. wynagrodzenia organów korporacyjnych w spółkach podlegających pod ustawę kominową, wymagać będzie analizy indywidualnych aktów (umów o świadczenie usług zarządzania tzw. kontraktów menedżerskich oraz uchwał odpowiednich organów spółki) podejmowanych w oparciu o ustawę kominową. Zwrócić należy uwagę, iż konsekwencją wypłaty przez spółkę wynagrodzenia miesięcznego ponad „zamrożoną” podstawę jego wymiaru, może być obowiązek jego zwrotu spółce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maria Narkiewicz

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym oraz handlowym

Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA