reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu pracowników jednostek naukowych

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych PAN.

Celem ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw jest unormowanie kwestii minimalnego wynagrodzenia pracowników jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

Zmiany wprowadzone w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2019 r. poz. 1183) mają na celu zrównanie statusu pracowników naukowych zatrudnionych w jednostkach naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) ze statusem nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w jednostce naukowej PAN dla pracownika naukowego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, określonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), z tym że dla profesora – wynosi nie mniej niż 100% tego wynagrodzenia, tj. 6410 zł, dla profesora instytutu – nie mniej niż 83% tego wynagrodzenia, a dla adiunkta – nie mniej niż 73% tego wynagrodzenia.

Ustawa stanowi także, że wykonywanie obowiązków pracownika naukowego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z późn. zm.).

Zobacz: Wynagrodzenia

Z uwagi na potrzebę jednolitego traktowania pracowników naukowych wykonujących zbliżone zadania – w ustawie z dnia 26 czerwca 1997 r. o Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (Dz. U. poz. 674), ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 736, z późn. zm.), a także ustawie z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. poz. 534) – przesądzono, że wykonywanie obowiązków przez pracownika naukowego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, instytutu badawczego i pracownika pionu badawczego zatrudnionego w Centrum Łukasiewicz oraz w instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz również stanowić będzie działalność twórczą o indywidualnym charakterze.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: https://www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama