REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?

Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?
Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Gmina uzależnia podwyżki płac w roku 2022 od zgody pracownika na przesunięcia terminu wypłaty wynagrodzenia miesięcznego z ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego na dzień do 10. następnego miesiąca kalendarzowego.

Spowoduje to, iż w roku 2022 faktycznie wypłaconych zostanie 11 wynagrodzeń (wynagrodzenie za grudzień 2022 roku zostanie wypłacone do 10 stycznia 2023 roku).

REKLAMA

Czy trzynastka może być ustalona na podstawie 11 pensji?

Jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia miesięcznego jest ustalony np. na 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie, to wynagrodzenie przysługujące za grudzień i wypłacone w styczniu kolejnego roku, wejdzie do sumy wynagrodzenia za rok w którym zostało wypłacone.

Tym samym w opisanej sytuacji (tj. ustalenia terminu wypłaty wynagrodzenia na 10. dnia następnego miesiąca) dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2022 r. ustalone zostanie w oparciu o wypłacone wynagrodzenie za okres 11 miesięcy (styczeń – listopad 2022 r.). 

Natomiast wynagrodzenie za grudzień 2022 r. (wypłacone w styczniu 2023 r.) ujęte zostanie w podstawie do ustalenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2023.

W jaki sposób pracodawca może zmienić pracownikowi sfery budżetowej terminy wypłaty pensji?

Przepis art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z art. 85 § 1 k.p. wynika, iż „stały” termin wypłaty wynagrodzenia za pracę powinien zostać z góry ustalony. Termin wypłaty pracownikowi wynagrodzenia ustala się w aktach prawa zakładowego, tj. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.).

Jeżeli natomiast pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy, to informacja o terminie wypłaty wynagrodzenia powinna zostać zawarta w pisemnej informacji, o której mowa w art. 29 § 3 k.p.

Ponadto przepisy nie wykluczają możliwości określenia przez strony terminu wypłaty wynagrodzenia w treści umowy o pracę.

Regulamin pracy podlega zmianie w trybie określonym w art. 1042 i 1043 k.p. – jego zmiany wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Przepisy nie warunkują możliwości przeprowadzenia tych zmian od uzyskania zgody pracownika.

W sytuacji zaś, gdy termin wypłaty wynagrodzenia został wskazany w treści umowy o pracę, to należy rozważyć zmianę jej postanowień w tym zakresie poprzez dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego umowę albo zawarcie przez strony stosunku pracy porozumienia zmieniającego.

źródło: odpowiedź na interpelację poselską

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA