REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?

Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?
Czy gmina w związku z trzynastką może wypłacić 11 pensji w 2022 r.?

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie: Gmina uzależnia podwyżki płac w roku 2022 od zgody pracownika na przesunięcia terminu wypłaty wynagrodzenia miesięcznego z ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego na dzień do 10. następnego miesiąca kalendarzowego.

Spowoduje to, iż w roku 2022 faktycznie wypłaconych zostanie 11 wynagrodzeń (wynagrodzenie za grudzień 2022 roku zostanie wypłacone do 10 stycznia 2023 roku).

REKLAMA

Czy trzynastka może być ustalona na podstawie 11 pensji?

Jeżeli termin wypłaty wynagrodzenia miesięcznego jest ustalony np. na 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie, to wynagrodzenie przysługujące za grudzień i wypłacone w styczniu kolejnego roku, wejdzie do sumy wynagrodzenia za rok w którym zostało wypłacone.

Tym samym w opisanej sytuacji (tj. ustalenia terminu wypłaty wynagrodzenia na 10. dnia następnego miesiąca) dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2022 r. ustalone zostanie w oparciu o wypłacone wynagrodzenie za okres 11 miesięcy (styczeń – listopad 2022 r.). 

Natomiast wynagrodzenie za grudzień 2022 r. (wypłacone w styczniu 2023 r.) ujęte zostanie w podstawie do ustalenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2023.

W jaki sposób pracodawca może zmienić pracownikowi sfery budżetowej terminy wypłaty pensji?

Przepis art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z art. 85 § 1 k.p. wynika, iż „stały” termin wypłaty wynagrodzenia za pracę powinien zostać z góry ustalony. Termin wypłaty pracownikowi wynagrodzenia ustala się w aktach prawa zakładowego, tj. układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.).

Jeżeli natomiast pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy, to informacja o terminie wypłaty wynagrodzenia powinna zostać zawarta w pisemnej informacji, o której mowa w art. 29 § 3 k.p.

Ponadto przepisy nie wykluczają możliwości określenia przez strony terminu wypłaty wynagrodzenia w treści umowy o pracę.

Regulamin pracy podlega zmianie w trybie określonym w art. 1042 i 1043 k.p. – jego zmiany wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Przepisy nie warunkują możliwości przeprowadzenia tych zmian od uzyskania zgody pracownika.

W sytuacji zaś, gdy termin wypłaty wynagrodzenia został wskazany w treści umowy o pracę, to należy rozważyć zmianę jej postanowień w tym zakresie poprzez dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego umowę albo zawarcie przez strony stosunku pracy porozumienia zmieniającego.

źródło: odpowiedź na interpelację poselską

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA