REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]

Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]
Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Godziny nadliczbowe pracowników administracji publicznej nienależących do korpusu służby cywilnej należy rozliczać zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy. Oznacza to, że za każdą godzinę nadliczbową pracownikowi przypada półtorej godziny czasu wolnego od pracy, ale tylko wtedy, gdy pracownik nie złoży wniosku o czas wolny.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w odpowiedzi na poselską interpelację wyjaśniła, że w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych pracowników administracji publicznej należy stosować przepisy Kodeksu pracy.

REKLAMA

Dwa sposoby rozliczania godzin nadliczbowych w Polsce

Jak wyjaśniła minister, według przepisów Kodeksu pracy godziny nadliczbowe urzędników można rozliczyć na dwa sposoby. Pracodawca może udzielić czasu wolnego z własnej inicjatywy lub na wniosek pracownika.

Rozliczanie nadgodzin na wniosek

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku złożenia wniosku przez pracownika, pracodawca może udzielić czasu wolnego od pracy w tym samym wymiarze, w jakim realizowane były zadania służbowe w godzinach nadliczbowych.

Rozliczanie nadgodzin bez wniosku

REKLAMA

Jeśli pracownik nie złoży wniosku, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia czasu wolnego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie takiej rekompensaty nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

„Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość zrekompensowania z inicjatywy pracodawcy pracy nadliczbowej, czasem wolnym w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Jeżeli natomiast pracownik sam wybierze taką formę rekompensaty (tj. czasem wolnym), na swój wniosek, to świadomie rezygnuje z rekompensaty w wyższym wymiarze” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych mają zastosowanie m.in. do pracowników administracji publicznej, w tym do pracowników samorządowych.

„Przepis art. 5 Kodeksu pracy stwierdza bowiem, iż jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy Kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami” – wskazała minister Maląg.

Wyjątek stanowią m.in. pracownicy korpusu służby cywilnej, których zatrudnienie regulują odrębne przepisy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

REKLAMA

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA