REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]

Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]
Jak rozliczać godziny nadliczbowe urzędników? [Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśnia]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Godziny nadliczbowe pracowników administracji publicznej nienależących do korpusu służby cywilnej należy rozliczać zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy. Oznacza to, że za każdą godzinę nadliczbową pracownikowi przypada półtorej godziny czasu wolnego od pracy, ale tylko wtedy, gdy pracownik nie złoży wniosku o czas wolny.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w odpowiedzi na poselską interpelację wyjaśniła, że w zakresie rozliczania godzin nadliczbowych pracowników administracji publicznej należy stosować przepisy Kodeksu pracy.

REKLAMA

Dwa sposoby rozliczania godzin nadliczbowych w Polsce

Jak wyjaśniła minister, według przepisów Kodeksu pracy godziny nadliczbowe urzędników można rozliczyć na dwa sposoby. Pracodawca może udzielić czasu wolnego z własnej inicjatywy lub na wniosek pracownika.

Rozliczanie nadgodzin na wniosek

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku złożenia wniosku przez pracownika, pracodawca może udzielić czasu wolnego od pracy w tym samym wymiarze, w jakim realizowane były zadania służbowe w godzinach nadliczbowych.

Rozliczanie nadgodzin bez wniosku

REKLAMA

Jeśli pracownik nie złoży wniosku, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia czasu wolnego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie takiej rekompensaty nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

„Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość zrekompensowania z inicjatywy pracodawcy pracy nadliczbowej, czasem wolnym w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Jeżeli natomiast pracownik sam wybierze taką formę rekompensaty (tj. czasem wolnym), na swój wniosek, to świadomie rezygnuje z rekompensaty w wyższym wymiarze” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych mają zastosowanie m.in. do pracowników administracji publicznej, w tym do pracowników samorządowych.

„Przepis art. 5 Kodeksu pracy stwierdza bowiem, iż jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy Kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami” – wskazała minister Maląg.

Wyjątek stanowią m.in. pracownicy korpusu służby cywilnej, których zatrudnienie regulują odrębne przepisy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA