REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia w służbie cywilnej 2016

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wynagrodzenia 2016, służba cywilna/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia 2016, służba cywilna/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń w służbie cywilnej w 2016 roku w założeniu mają najbardziej odczuć najmniej zarabiający urzędnicy oraz pracownicy. Nowe przepisy mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 23 stycznia 2016 r.

Minimalna płaca członka korpusu służby cywilnej w 2016 r. nie powinna być niższa niż 1873,84 zł brutto w przeliczeniu na pełny etat.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń zasadniczych członków korpusu służby cywilnej wynikają z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.

Rozporządzenie weszło w życie 2 lutego 2016 r. Jego przepisy mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych od dnia 23 stycznia 2016 r.

We wszystkich urzędach minimalne mnożniki kwoty bazowej służące do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej zostały ustalone na poziomie 1,0 kwoty bazowej.

„Zakłada się, że podniesienie minimalnych mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej skutkować będzie wzrostem poziomu wynagrodzeń zasadniczych najniżej wynagradzanych członków korpusu służby cywilnej. Są to w szczególności osoby zatrudnione w małych urzędach inspekcyjno-kontrolnych znajdujących się na ogół w niewielkich miejscowościach w całej Polsce.” – czytamy w uzasadnieniu do projektu przedmiotowego rozporządzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Jak zatem zmieniły się wynagrodzenia?

Podniesienie minimalnych mnożników kwoty bazowej służących do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego członków korpusu służby cywilnej wygląda następująco:

- w urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów, w urzędach centralnych organów administracji rządowej, w urzędach wojewódzkich, w jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

  • z 0,9 do 1,0 – w grupie stanowisk specjalistycznych w służbie cywilnej,
  • z 0,8 do 1,0 – w grupie stanowisk wspomagających w służbie cywilnej,

- w izbach skarbowych, urzędach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz w izbach celnych i urzędach celnych:

  • z 0,9 do 1,0 – w grupie stanowisk specjalistycznych w służbie cywilnej,
  • z 0,7 do 1,0 – w grupie stanowisk wspomagających w służbie cywilnej,

- w urzędach podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej oraz w komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży:

  • z 0,8 do 1,0 – w grupie stanowisk specjalistycznych w służbie cywilnej,
  • z 0,7 do 1,0 – w grupie stanowisk wspomagających w służbie cywilnej.

Zobacz również: Podwyżki w służbie cywilnej 2016

Tabele mnożników według nowego rozporządzenia:

TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ W URZĘDACH MINISTRÓW I PRZEWODNICZĄCYCH KOMITETÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD RADY MINISTRÓW, W URZĘDACH CENTRALNYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, W URZĘDACH WOJEWÓDZKICH, W JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH OBSŁUGUJĄCYCH PAŃSTWOWE FUNDUSZE CELOWE, KTÓRYCH DYSPONENTAMI SĄ ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, ORAZ W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW:

Grupa stanowisk

Mnożnik

1

2

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej

2,2–8,0

Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej

1,5–7,0

Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej

Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej

1,0–6,0

Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej

1,0–3,5

Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej

1,0–2,7

TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ W IZBACH SKARBOWYCH, URZĘDACH SKARBOWYCH, URZĘDACH KONTROLI SKARBOWEJ ORAZ W IZBACH CELNYCH I URZĘDACH CELNYCH:

Grupa stanowisk

Mnożnik

1

2

Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej

2,0–6,5

Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej

Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej

1,0–4,2

Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej

1,0–3,0

Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej

1,0–2,7

TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ W URZĘDACH PODLEGŁYCH MINISTROM LUB CENTRALNYM ORGANOM ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ ORAZ W KOMENDACH, INSPEKTORATACH I INNYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY KIEROWNIKÓW ZESPOLONYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY WOJEWÓDZKICH ORAZ KIEROWNIKÓW POWIATOWYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY:

Grupa stanowisk

Mnożnik

1

2

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej

2,0–5,0

Stanowiska średniego szczebla zarządzania w służbie cywilnej

1,5–4,3

Stanowiska koordynujące w służbie cywilnej

Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej

1,0–4,0

Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej

1,0–3,0

Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej

1,0–2,5

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej

REKLAMA

Wynagrodzenie osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Dodatek funkcyjny jako składnik wynagrodzenia osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej został wprowadzony ustawą z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 34).

Mnożniki kwoty bazowej dla dodatku funkcyjnego na podstawie rozporządzenia z 29 stycznia 2016 r. wynoszą od 0,2 do 2,05. Szczegółowe ustalenie wysokości dodatku funkcyjnego należy zatem do dyrektora generalnego urzędu.

Warto pamiętać o tym, iż urzędnikowi oraz pracownikowi powołanemu na wyższe stanowisko w służbie cywilnej dyrektor generalny urzędu, w którym jest on zatrudniony, udziela urlopu bezpłatnego na czas powołania. Okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy poprzedzający dzień rozpoczęcia urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej oraz do okresu pracy uprawiającego do nagrody jubileuszowej.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA