REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki w administracji publicznej

Wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki w administracji publicznej w 2015 r. nieznacznie wzrosły w porównaniu do roku 2014. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż najwyższymi kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto może pochwalić się województwo mazowieckie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych w raporcie Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w administracji publicznej w 2015 r. wyniosło 4644,95 zł. Dla porównania w 2014 r. kwota ta wynosiła 4514,33 zł.

REKLAMA

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Ogółem przeciętne miesięczne wynagrodzenia w 2015 r. (brutto) w administracji publicznej kształtowały się następująco:

1. Administracja państwowa - 5066,54 zł, w tym:

 • naczelne i centralne organy administracji - 5305,60 zł;
 • urzędy wojewódzkie - 4239,02 zł;

2. Administracja samorządu terytorialnego  - 4348,55 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • gminy i miasta na prawach powiatu - 4391,40 zł,

- w tym urzędy miast na prawach powiatu - 4935,41 zł,

 • powiaty - 3939,92 zł
 • województwa - 4978,28 zł

      - w tym urzędy marszałkowskie - 5088,91 zł

3. Samorządowe kolegia odwoławcze  - 6596,38 zł

REKLAMA

Najwięcej zarobili pracownicy administracji publicznej w województwie mazowieckim. Tu średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5644,91 zł. Najwyższe pensje przypadły pracownikom administracji państwowej (5977,39 zł). Pracownicy administracji samorządowej zarabiali przeciętnie 5036,41 zł (w gminach 5162,71 zł; w powiatach – 4266,97 zł, a w województwach – 5786, 29 zł). Najniższe zarobki odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w administracji publicznej w 2015 r. wyniosło tu 4052,60 zł) i świętokrzyskim (4063,13 zł).

W porównaniu z innymi działami gospodarki narodowej wzrost wynagrodzeń pracowników administracji publicznej nie jest wysoki. Najwyższe podwyżki przeciętnego wynagrodzenia zanotowano bowiem w sekcjach: działalność finansowa i ubezpieczeniowa (wzrost o 5,8%), administrowanie i działalność wspierająca (wzrost o 5,3%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (wzrost o 5,0%).

Według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. w administracji publicznej było zatrudnionych 444791 osób, z czego 181325 osób to pracownicy administracji państwowej, a 262478 to osoby pracujące w administracji samorządowej. Dane te dotyczą osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy (oraz w niepełnym po przeliczeniu na pełnozatrudnionych).

Dane, dotyczące administracji publicznej obejmują następujące jednostki:

 • naczelne i centralne organy administracji: instytucje naczelne (ministerstwa, urzędy centralne), jednostki równorzędne i inne jednostki bezpośrednio podległe instytucjom naczelnym, (np. delegatury Najwyższej Izby Kontroli, izby i urzędy skarbowe, urzędy statystyczne), jednostki służby zagranicznej, tj. placówki zagraniczne organów administracji państwowej oraz pracujący za granicą w przedstawicielstwach ONZ i innych misjach za granicą, a także w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą;
 • urzędy wojewódzkie;
 • administrację samorządu terytorialnego:

     a) gminy i miasta na prawach powiatu:

        – urzędy gmin: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie,

        – urzędy miast na prawach powiatu;

     b) powiaty

        – starostwa powiatowe;

c) województwa:

        – urzędy marszałkowskie,

        – wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

        – samorządowe kolegia odwoławcze.

REKLAMA

Raport Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. GUS opublikował 29 kwietnia 2016 r. Wynika z niego, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2015 r. wynosiło 3899,78 zł,(wzrost o 3,2% w stosunku do ubiegłego roku). W sektorze publicznym wyniosło 4483,03 zł (wzrost o 2,9%), a w sektorze prywatnym 3743,16 zł (wzrost odpowiednio o 3,7%).

Przeciętne wynagrodzenia miesięczne przypadające na jednego zatrudnionego GUS obliczył, przyjmując:
– wynagrodzenia osobowe bez wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą oraz uczniów, a także osób zatrudnionych za granicą,
– wypłaty z tytułu udziału w zysku do podziału i w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach,
– dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej,
– honoraria wypłacone niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę np. dziennikarzom, realizatorom filmów, programów radiowych i telewizyjnych.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA