REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki w administracji publicznej

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenia/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki w administracji publicznej w 2015 r. nieznacznie wzrosły w porównaniu do roku 2014. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż najwyższymi kwotami przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto może pochwalić się województwo mazowieckie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych w raporcie Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w administracji publicznej w 2015 r. wyniosło 4644,95 zł. Dla porównania w 2014 r. kwota ta wynosiła 4514,33 zł.

REKLAMA

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Ogółem przeciętne miesięczne wynagrodzenia w 2015 r. (brutto) w administracji publicznej kształtowały się następująco:

1. Administracja państwowa - 5066,54 zł, w tym:

 • naczelne i centralne organy administracji - 5305,60 zł;
 • urzędy wojewódzkie - 4239,02 zł;

2. Administracja samorządu terytorialnego  - 4348,55 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • gminy i miasta na prawach powiatu - 4391,40 zł,

- w tym urzędy miast na prawach powiatu - 4935,41 zł,

 • powiaty - 3939,92 zł
 • województwa - 4978,28 zł

      - w tym urzędy marszałkowskie - 5088,91 zł

3. Samorządowe kolegia odwoławcze  - 6596,38 zł

REKLAMA

Najwięcej zarobili pracownicy administracji publicznej w województwie mazowieckim. Tu średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 5644,91 zł. Najwyższe pensje przypadły pracownikom administracji państwowej (5977,39 zł). Pracownicy administracji samorządowej zarabiali przeciętnie 5036,41 zł (w gminach 5162,71 zł; w powiatach – 4266,97 zł, a w województwach – 5786, 29 zł). Najniższe zarobki odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w administracji publicznej w 2015 r. wyniosło tu 4052,60 zł) i świętokrzyskim (4063,13 zł).

W porównaniu z innymi działami gospodarki narodowej wzrost wynagrodzeń pracowników administracji publicznej nie jest wysoki. Najwyższe podwyżki przeciętnego wynagrodzenia zanotowano bowiem w sekcjach: działalność finansowa i ubezpieczeniowa (wzrost o 5,8%), administrowanie i działalność wspierająca (wzrost o 5,3%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (wzrost o 5,0%).

Według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. w administracji publicznej było zatrudnionych 444791 osób, z czego 181325 osób to pracownicy administracji państwowej, a 262478 to osoby pracujące w administracji samorządowej. Dane te dotyczą osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy (oraz w niepełnym po przeliczeniu na pełnozatrudnionych).

Dane, dotyczące administracji publicznej obejmują następujące jednostki:

 • naczelne i centralne organy administracji: instytucje naczelne (ministerstwa, urzędy centralne), jednostki równorzędne i inne jednostki bezpośrednio podległe instytucjom naczelnym, (np. delegatury Najwyższej Izby Kontroli, izby i urzędy skarbowe, urzędy statystyczne), jednostki służby zagranicznej, tj. placówki zagraniczne organów administracji państwowej oraz pracujący za granicą w przedstawicielstwach ONZ i innych misjach za granicą, a także w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą;
 • urzędy wojewódzkie;
 • administrację samorządu terytorialnego:

     a) gminy i miasta na prawach powiatu:

        – urzędy gmin: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie,

        – urzędy miast na prawach powiatu;

     b) powiaty

        – starostwa powiatowe;

c) województwa:

        – urzędy marszałkowskie,

        – wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

        – samorządowe kolegia odwoławcze.

Raport Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. GUS opublikował 29 kwietnia 2016 r. Wynika z niego, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2015 r. wynosiło 3899,78 zł,(wzrost o 3,2% w stosunku do ubiegłego roku). W sektorze publicznym wyniosło 4483,03 zł (wzrost o 2,9%), a w sektorze prywatnym 3743,16 zł (wzrost odpowiednio o 3,7%).

Przeciętne wynagrodzenia miesięczne przypadające na jednego zatrudnionego GUS obliczył, przyjmując:
– wynagrodzenia osobowe bez wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą oraz uczniów, a także osób zatrudnionych za granicą,
– wypłaty z tytułu udziału w zysku do podziału i w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach,
– dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej,
– honoraria wypłacone niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę np. dziennikarzom, realizatorom filmów, programów radiowych i telewizyjnych.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA