reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca?

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca?

Pracownik złożył wniosek do wójta gminy o przejście na emeryturę z dniem 29 lipca 2016 r. Jak ustalić wynagrodzenie za lipiec, skoro faktycznie przepracuje obowiązujący go wymiar czasu pracy, bo dni 30 i 31 lipca są dniami wolnymi? Pracownik ma stałą miesięczną pensję brutto 4200 zł. Czy przysługuje mu wynagrodzenie w pełnej wysokości, czy inne, niższe?

Pracownikowi przysługuje pełne miesięczne wynagrodzenie, tj. 4200 zł, i zapewne odprawa emerytalna, skoro rozwiązanie stosunku pracy nastąpi w związku z przejściem na emeryturę.

Gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z powodu rozpoczęcia/zakończenia zatrudnienia w trakcie miesiąca. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

Zobacz serwis: Kadry i płace

W lipcu wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin i tyle godzin pracownik przepracuje. Ostatnie dwa dni lipca, w których osoba ta już nie będzie pracownikiem, są dniami wolnymi. A zatem wysokość wynagrodzenia tego pracownika za lipiec należy obliczyć następująco:

● 4200 zł : 168 godzin = 25 zł – stawka za jedną godzinę pracy,

● 25 zł × 0 godzin (liczba godzin do przepracowania w okresie 30–31 lipca) = 0 zł,

● 4200 zł – 0 zł = 4200 zł.

W związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownikowi samorządowemu przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:

● dwumiesięcznego wynagrodzenia – po 10 latach pracy,

● trzymiesięcznego wynagrodzenia – po 15 latach pracy,

● sześciomiesięcznego wynagrodzenia – po 20 latach pracy.

Wynagrodzenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Oznacza to, że składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu, a tym samym odprawy – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu/odprawy (§ 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca

Publikacja dodatkowo przedstawia praktyczny przykład.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca? /fot. Fotolia
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca? /fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama