| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

Świadczenie wychowawcze - rodzic za granicą

W jaki sposób zostanie wypłacone świadczenie wychowawcze, gdy jedno z rodziców jest za granicą? Czy pieniądze otrzyma rodzina, która mieszka w jednym z krajów Unii Europejskiej?

TAK

Świadczenie wychowawcze należy do tych form wsparcia, które są objęte unijnymi przepisami dotyczącymi koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Mają one zastosowanie do tych rodzin, w których jeden z jej członków pracuje lub przebywa w którymś z państw UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie. Wspólnotowe regulacje zostały wprowadzone po to, aby zapobiegać sytuacjom, gdy obydwoje rodzice będą otrzymywać pełną wysokość zasiłków rodzinnych z dwóch krajów. Jednocześnie z drugiej strony gwarantują, że rodzic uzyska najwyższą możliwą kwotę wsparcia na dzieci, która jest przewidziana w ustawodawstwie jednego z tych państw. Dlatego osoba składająca wniosek o 500 zł na dziecko powinna zaznaczyć, że drugi rodzic pracuje poza Polską. Mająca taką informację gmina przekaże go do marszałka województwa. To jego urzędnicy zajmą się ustaleniem, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci. Odbywa się to na takich samych zasadach jak przy ustalaniu uprawnień do świadczeń z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i w oparciu o te same unijne przepisy. ©?

Podstawa prawna

Art. 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195).

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »