| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Obniżenie wynagrodzenia urzędnikowi służby cywilnej

Obniżenie wynagrodzenia urzędnikowi służby cywilnej

W jakich sytuacjach urzędnikowi służy cywilnej można obniżyć wynagrodzenie? Czy mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy?

Przepisy ustawy nie przewidują żadnych okresowych dodatków wyrównawczych w przypadku gdyby wynagrodzenie na wyznaczonym stanowisku było niższe niż dotychczasowe. Z dniem podjęcia pracy na nowym stanowisku obowiązują więc też nowe stawki wynagrodzenia, nawet jeśli są one mniej korzystne dla urzędnika. ⒸⓅ

WAŻNE

Przeniesienie na nowe stanowisko może się wiązać z obniżeniem wynagrodzenia, przy czym nie dotyczy to wysokości dodatku służby cywilnej, gdyż jego wysokość zależy od stopnia służbowego urzędnika, a nie zajmowanego przez niego stanowiska.

PRZYKŁAD

Przez trzy miesiące bez zmian

Urzędnik został przeniesiony na nowe, niżej wynagradzane stanowisko pracy w urzędzie 1 września. Trzymiesięczny okres, w którym będzie mu przysługiwało dotychczasowe wynagrodzenie, upłynie więc 31 grudnia. ⒸⓅ

Ewa Łukasik

prawnik, legislator, pracownik administracji rządowej

Podstawa prawna

Art. 62, art. 53a ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »