reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Data wydania świadectwa pracy

Data wydania świadectwa pracy

Którego dnia powinien mieć wydane świadectwo pracy pracownik, który ma zawartą umowę okresową do 31 maja? Powinien to być 29 maja (ostatni dzień roboczy) czy 1 czerwca?


Świadectwo pracy powinno być wydane 1 czerwca, tj. po zakończeniu stosunku pracy. Dokumentuje ono bowiem jego rozwiązanie lub wygaśnięcie, w związku z czym nie mogło być wystawione w trakcie jego trwania (tu: 29 maja, skoro umowa rozwiązała się 31 maja).

Nie dopuszcza takiej sytuacji § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (dalej: rozporządzenie). Przepis ten przewiduje bowiem, że pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie – w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Jeśli zatem 31 maja przypadał w niedzielę, która była wolna od pracy, co nie przeszkodziło w rozwiązaniu umowy o pracę tego dnia, to świadectwo powinno trafić do rąk pracownika lub osoby upoważnionej przez niego na piśmie następnego dnia (pierwszego dnia roboczego).

W sytuacji gdy pracownik nie odbiera świadectwa osobiście lub nie upoważnił nikogo do jego odbioru, pracodawca może mu je doręczyć za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). Musi przy tym pamiętać o zachowaniu 7-dniowego terminu doręczenia, który liczy się od dnia ustania stosunku pracy.

Podróż służbowa a oddelegowanie>>

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2289)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama