REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Artur Radwan
Artur Radwan
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
urząd, praca
urząd, praca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

Kiedy urzędnik zmieni stanowisko lub będzie musiał dłużej pracować

Nie wszyscy pracownicy budżetówki mogą być swobodnie przenoszeni do innych zajęć. Na przykład urzędnik służby cywilnej musi na tę zmianę wyrazić zgodę. Nie jest ona wymagana w przypadku urzędnika mianowanego. Z kolei, poza nielicznymi wyjątkami, pracownicy budżetówki nie mogą się uchylać od wykonywania obowiązków po godzinach

REKLAMA

Czy po likwidacji urzędu muszę trafić do innego

Jestem urzędnikiem mianowanym i pracuję w Ministerstwie Skarbu Państwa. Z ostatnich zapowiedzi nowego rządu wynika, że ten urząd będzie powoli wygaszany, aż ostatecznie zostanie zlikwidowany. Czy szef służby cywilnej będzie musiał mi poszukać pracy w innym urzędzie?

TAK

W razie likwidacji jednostki, w której urzędnik pracuje, lub jeśli następuje tam reorganizacja w sposób uniemożliwiający dalsze jego zatrudnienie – szef służby cywilnej przenosi go do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości oraz zobowiązuje dyrektora generalnego do wyznaczenia mu stanowiska, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. W efekcie trzeba zaznaczyć, że na dyrektorze generalnym i szefie służby ciąży obowiązek znalezienia nowej pracy podwładnemu.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 66 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czy o delegacji może ostatecznie zdecydować premier

Jestem urzędnikiem mianowanym i, przyznam się szczerze, nie układa mi się współpraca z moim przełożonym. Ostatnio dyrektor generalny na jego prośbę zdecydował, że oddeleguje mnie do innej jednostki. Nie chcę się jednak na to zgodzić. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji?

TAK

O tym, czy decyzja dyrektora generalnego była zasadna w sprawie przeniesienia do innego urzędu, decyduje ostatecznie premier. Dlatego warto się od niej odwoływać. Wcześniej całą sprawę musi przeanalizować szef służby cywilnej. Dlatego jeśli pracownik uzna, że takie działanie jest niezasadne, może o tym powiadomić szefa tej służby. Ten stoi na stanowisku, że szczególny interes służby cywilnej musi być wykazany po stronie jednostki przyjmującej urzędnika. Dzięki temu wykluczane są sytuacje, gdzie urząd chciał pozbyć się pracownika, wnioskując do szefa służby o jego przeniesienie. W takich sytuacjach uznawano jednak, że nie zaistniał (szczególny) interes tej służby. Trzeba jednak zaznaczyć, że od urzędników wymaga się także większej dyspozycyjności w odniesieniu do potrzeb zatrudniających ich jednostek. Dyrektor generalny może bowiem w każdym czasie przenieść urzędnika na inne stanowisko wewnątrz jednostki i w tej samej miejscowości, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami. Urzędnicy mają większą stabilność zatrudnienia niż pracownicy służby cywilnej. Wymaga się od nich jednocześnie większej elastyczności i dostosowywania się do potrzeb danej jednostki. W efekcie szef służby cywilnej zawsze może uchylić decyzję o przeniesieniu, jeśli uzna ją za bezzasadną. Dodatkowo urzędnikowi przysługuje też odwołanie od decyzji szefa służby do premiera.

Podstawa prawna

Art. 67 i 72 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy zgoda pracownika jest konieczna

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chciałby mnie czasowo oddelegować do pracy w innym urzędzie. Złożył mi taką propozycję, ale jej nie przyjąłem. Czy mogę nie zgodzić się z jego stanowiskiem?

TAK

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika. W efekcie, jeśli przemawia za tym interes służby cywilnej, jej szef może przenieść urzędnika do innej jednostki w tej samej miejscowości. Ponadto jeżeli przemawia za tym szczególny interes tej służby, można przenieść urzędnika do innego urzędu w innej miejscowości na okres nie dłuższy niż dwa lata. Zmiana taka może nastąpić najwyżej dwa razy w czasie trwania stosunku pracy urzędnika.

Podstawa prawna

Art. 62 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować dyrektora

Jestem zatrudniony w ministerstwie na stanowisku kierowniczym. Z kolei w urzędzie wojewódzkim nie było obsadzone stanowisko dyrektora. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu szef tej jednostki poprosił mojego dyrektora generalnego o czasowe wsparcie merytoryczne. Czy w takiej sytuacji można oddelegować dyrektora z jednego urzędu do innego urzędu?

TAK

Jeśli przemawiają za tym uzasadnione potrzeby urzędu lub interes służby cywilnej, członka korpusu zajmującego wyższe stanowisko można przenieść w każdym czasie na stanowisko w tej samej miejscowości co najmniej równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem zajmowanym przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Członka korpusu, który przed zatrudnieniem na wyższym stanowisku nie był zatrudniony w służbie cywilnej, można przenieść na inne stanowisko w tej samej miejscowości, zgodne z jego kwalifikacjami i przygotowaniem zawodowym. Ponadto delegowany członek korpusu zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku pracy, przez okres:

● jednego miesiąca – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące;

● dwóch miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy;

● trzech miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Podstawa prawna

Art. 61 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować kobietę w ciąży

Dyrektor generalny chce mnie oddelegować czasowo do innego urzędu. Dostarczyłam mu więc zaświadczenie od ginekologa, że jestem w 12. tygodniu ciąży. Czy w takiej sytuacji w dalszym ciągu będę musiała wykonać polecenie przełożonego?

NIE

Dyrektor generalny po otrzymaniu informacji o tym, że wskazana do przeniesienia pracownica (urzędnik służby cywilnej) jest w ciąży, musi zmienić swoją decyzję i odstąpić od zamiaru zmiany jej pracy na inną jednostkę. Niedopuszczalne jest oddelegowanie do innego urzędu w innej miejscowości bez zgody urzędnika – kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu. Nie można także dokonać takiego przeniesienia, gdy stoją temu na przeszkodzie szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne. Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą może nastąpić w każdym czasie.

Podstawa prawna

Art. 63 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy wolno zwolnić rodzica za brak dyspozycyjności

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chce mnie zwolnić po pierwszej negatywnej ocenie z powodu małej dyspozycyjności. A ja przecież w tym czasie opiekowałem się dzieckiem. Czy taki powód jest właściwym argumentem?

NIE

Jeśli pracownik informował, że opiekuje się dzieckiem, to nie powinien być zwalniany z pracy po pierwszej negatywnej ocenie. Ma do tego prawo i jeśli się nie zgadza na dłuższą pracę, to jego bezpośredni przełożony powinien taką decyzję uszanować. Jeśli z podwładnym zostanie rozwiązana umowa, to pozostaje mu odwołanie się od wypowiedzenia umowy do sądu pracy. Może tam kwestionować zasadność wypowiedzenia umowy o pracę i sposób dokonania negatywnej oceny pracowniczej. W razie nierozpatrzenia przez dyrektora generalnego w terminie sprzeciwu albo jego nieuwzględnienia, członek korpusu służby cywilnej może odwołać się do sądu pracy. Takiej możliwości nie mają pracownicy samorządowi. Mogą oni odwołać się do sądu pracy dopiero po drugiej negatywnej ocenie, czyli rozwiązaniu umowy.

Podstawa prawna

Art. 63 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy wójt może nakazać pozostanie dłużej w pracy

Moja znajoma jest pracownikiem służby cywilnej zatrudnionym w urzędzie skarbowym. Zawsze pod koniec kwietnia, gdy podatnicy rozliczają się ze swoich zobowiązań, zostaje po godzinach. Okazuje się, że taka sytuacja może być również u mnie w gminie. Naczelnik poprosił mnie, a także cały dział, abyśmy w przyszłym tygodniu zostali po godzinach i przygotowali wniosek o dotację z UE. Czy w samorządzie można pracować po godzinach?

TAK

Pracownicy samorządowi muszą zostawać po godzinach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlatego podwładny na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Tego obowiązku nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz do pracowników samorządowych sprawujących opiekę nad osobami wymagającymi stałej pomocy lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat. Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolne na wniosek może być udzielone w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. ©?

Podstawa prawna

Art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.).

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Polecamy w INFORRB

Czy pracownik może uzyskać prawo do ponownej odprawy emerytalnej

Jakie dokumenty powinien wypełnić nowy pracownik w związku z zatrudnieniem

Czy urlop szkoleniowy przelicza się na godziny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA

1000 zł dodatku motywacyjnego dla kolejnej grupy pracowników? Związkowcy apelują. Co na to resort pracy?

1000 zł dodatku motywacyjnego wyłącznie dla pracowników pomocy społecznej nie satysfakcjonuje związkowców. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej skierowała do Sejmu petycję w sprawie objęcia dodatkiem motywacyjnym wszystkich pracowników realizujących zadania w zakresie wypłaty świadczeń.

Finasowanie bazy danych odpadowych. Co planuje rząd?

Projekt noweli ustawy o odpadach to temat środowego posiedzenia Rady Ministrów. Co przewiduje projekt?  

Minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł. Jednolity tekst rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Uwzględniono w nim zarówno minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł, jak i zmiany w tabelach stanowisk.

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych. Kto może starać się o dofinansowanie? Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w poniedziałek, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło nowy nabór w ramach programu „Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych”

REKLAMA

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach – ale z małymi zmianami – do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach, ale z małymi zmianami, do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci?

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci? Podwyższeniu ulegnie także stawka części zmiennej opłaty reklamowej. Ile wynosić będą opłaty reklamowe za umieszczone tablice i urządzenia reklamowe?

REKLAMA