REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy./ fot. Fotolia
Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy urzędy pracy zostaną przeniesione z administracji samorządowej do rządowej? Pomysł ten budził i budzi kontrowersje. Zdaniem powiatów wywoła to chaos i przysporzy wielu problemów, jak na przykład korzystanie ze środków UE.

Od 2018 r. nie będzie zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu urzędów pracy. Nie jest też przesądzone ich podporządkowanie administracji rządowej

REKLAMA

W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wciąż trwają prace analityczne dotyczące wprowadzenia zmian w zakresie umiejscowienia powiatowych urzędów pracy (PUP). Tym samym nie ma szans na to, aby pośredniaki już za niecałe pół roku znalazły się w strukturach administracji centralnej, zwłaszcza że, jak wskazuje wiceminister Stanisław Szwed, żadne ostateczne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły. Taka deklaracja cieszy samorządy oraz partnerów społecznych. Ci drudzy przygotowują zresztą swoje rekomendacje zmian, mających poprawić działalność PUP, ale bez przeprowadzania organizacyjnej rewolucji.

Wątpliwa poprawa

Przedstawiona jeszcze w ubiegłym roku przez Stanisława Szweda propozycja przeniesienia urzędów pracy z administracji samorządowej do rządowej od samego początku budziła duże kontrowersje. Tłumaczono to tym, że skoro rząd odpowiada za rynek pracy, to powinien mieć większy wpływ na to, jak pieniądze przeznaczone na walkę z bezrobociem są wydawane. Jednak powiaty uznały zapowiedź odebrania PUP za zamach na swoje uprawnienia i stanowczo przeciwko temu protestowały. Ich zdaniem chociaż polityka rynku pracy musi być bardziej efektywna, to tego celu nie da się osiągnąć poprzez podporządkowanie pośredniaków władzy centralnej. Może to bowiem dać odwrotne rezultaty i doprowadzić do chaosu organizacyjnego oraz problemów z korzystaniem ze środków UE.

Zobacz również: ZUS

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że liczne uwagi i wątpliwości, które były zgłaszane do resortu, wpłynęły na decyzję o rezygnacji z pomysłu. Świadczy o tym odpowiedź udzielona przez Stanisława Szweda na interpelację nr 12596 poseł Marzeny Okły-Drewnowicz z PO. Wynika z niej, że koncepcja przeniesienia PUP do administracji rządowej nie jest przesądzona, dlatego nie można wskazać, kiedy oraz czy rozważane zmiany zostaną zrealizowane. Wykluczone jest więc, że nastąpi to w 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Z zadowoleniem odbieram zmianę stanowiska ministra Szweda. Jednocześnie liczę na to, że ten stan niepewności, który pojawił się w powiatach po pierwszych informacjach o planowanej centralizacji, nie będzie w nieskończoność przedłużany – mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński i prezes Związku Powiatów Polskich. Dodaje też, że strona samorządowa jest w każdej chwili gotowa, by usiąść do rozmów z resortem na temat tego, jak ma wyglądać polityka zatrudnieniowa.

– Do pracy PUP można mieć wiele zastrzeżeń, ale ewentualna restrukturyzacja ich nie zlikwiduje. Pochłonie natomiast dużo czasu i energii – wskazuje dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Rady Rynku Pracy. Podkreśla, że najnowsze badania prowadzone wśród pracodawców pokazują, że już 50 proc. z nich w poszukiwaniu pracowników zamierza zgłaszać się po pomoc właśnie do PUP (wcześniej było to kilkanaście procent). Trudniej byłoby ją uzyskać, gdyby w pośredniakach trwały zmiany organizacyjne.

Będą rekomendacje

Gotowość do dyskusji i prac nad zmianami w polityce rynku pracy mają zresztą nie tylko samorządy, ale także partnerzy społeczni.

– Wydaje się, że centralizacja była celem samym w sobie, który może nie wprost, ale jednak został właśnie porzucony. Tym bardziej szkoda zmarnowanego czasu, zwłaszcza że może go zabraknąć na przeprowadzenie reformy, która jest naprawdę potrzebna – uważa Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP.

Dodaje, że w ramach kierowanego przez niego podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy przy Radzie Dialogu Społecznego (RDS), są obecnie przygotowywane rekomendacje co do zmian w przepisach. Będą one w dużym stopniu oparte na opracowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Krakowie, dokumencie „Odnowa urzędów pracy”, który zawiera konkretne propozycje pogrupowane w sześciu obszarach zmian. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie kontraktowania środków między województwami i ministerstwem, co pozwoliłoby lepiej reagować na potrzeby lokalnych rynków pracy, zapewnienie wieloletniego finansowania programów ze środków Funduszu Pracy oraz innego sposobu ustalania wysokości zasiłku dla bezrobotnych (jako określonego procentu dotychczasowego wynagrodzenia).

– Kształt naszych rekomendacji przedstawimy najpóźniej po wakacjach – informuje Grzegorz Tokarski. ⒸⓅ

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA