REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed podpisaniem umowy o pracę

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.
Przed podpisaniem umowy o pracę./ fot. Fotolia
Przed podpisaniem umowy o pracę./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wszystkich etapach zatrudnienia pracodawca jest obowiązany przestrzegać wielu szczegółowych przepisów. Zakres informacji, które może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o pracę jest ograniczony przepisami prawa.

Od osoby ubiegającej się o zatrudnienia pracodawca ma prawo wymagać złożenia poniższych dokumentów:

REKLAMA

a) kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Zgodnie z przepisem art. 221 Kodeksu Pracy przyszły pracodawca może żądać podania danych osobowych obejmujących:

- imię (imiona) i nazwisko,

- imiona rodziców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- datę urodzenia,

- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

- wykształcenie,

- przebieg zatrudnienia.

Co do zasady pracodawca nie ma prawa żądać innych danych dotyczących potencjalnego przyszłego pracownika niż wymienionych powyżej, chyba że obowiązek wynika z odrębnych przepisów np. zaświadczenie o niekaralności wymagane dla pracowników administracji publicznej.

Ponad to pracodawca nie ma prawa pytać o stan cywilny czy plany dotyczące potomstwa.

Od osoby ubiegającej się o zatrudnienie pracodawca może dodatkowo wymagać:

- świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy (lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia), które obejmują okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

- dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

- świadectwa ukończenia gimnazjum (w przypadku osoby młodocianej ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego),

- orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

- innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

Pracodawca może jedynie wymagać przedłożenia oryginału dokumentów do wglądu lub w celu sporządzenia ich kopii oraz odpisów (w aktach osobowych pracownika przetrzymujemy kopie i odpisy przedstawionych dokumentów).

Przed podpisaniem umowy o pracę należy wysłać potencjalnego kandydata na pracownika na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy (skierowanie na wstępne badania lekarskie wystawia pracodawca, ponieważ zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić na swój koszt profilaktyczną opiekę lekarską). Należy pamiętać o tym, że nie można dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku (art. 229 Kodeksu Pracy).

Wyjątek:

Pracodawca nie ma obowiązku kierowania pracownika na wstępne badania lekarskie, jeśli dostarczy on ważne badania lekarskie z poprzedniego miejsca pracy. Muszą być spełnione poniższe warunki:

- przyjęcie do pracy u nowego pracodawcy następuje nie poniżej niż w ciągu 30 dni od zakończenia (rozwiązanie lub wygaśniecie) poprzedniego stosunku pracy,

- praca na poprzednim stanowisku musi wiązać się z podobnym stanowiskiem (np. praca biurowa)  oraz z tożsamymi czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi dla zdrowia na stanowisku pracy (powinniśmy poprosić pracownika o ważne orzeczenie lekarskie oraz skierowanie/kopie skierowania, na którym są wymienione czynniki szkodliwe dla zdrowia),

- pracodawca musi uznać, że przedstawione czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia odpowiadają warunkom na których będzie zatrudniony pracownik,

- pracownik nie jest przyjmowany do prac szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia – w takim wypadku nie można honorować badań wstępnym wykonanych u innego pracodawcy!

Pracodawca może podpisać umowę o pracę przed wysłaniem pracownika na wstępne badania lekarskie (przed dopuszczeniem go do pracy), ale powinien wziąć pod uwagę ryzyko takiej praktyki, ponieważ może okazać się, że pracownik nie przejdzie pozytywnie badań wstępnym i będzie trzeba rozwiązać z nim umowę o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA