REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed podpisaniem umowy o pracę

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.
Przed podpisaniem umowy o pracę./ fot. Fotolia
Przed podpisaniem umowy o pracę./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na wszystkich etapach zatrudnienia pracodawca jest obowiązany przestrzegać wielu szczegółowych przepisów. Zakres informacji, które może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o pracę jest ograniczony przepisami prawa.

Od osoby ubiegającej się o zatrudnienia pracodawca ma prawo wymagać złożenia poniższych dokumentów:

REKLAMA

a) kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Zgodnie z przepisem art. 221 Kodeksu Pracy przyszły pracodawca może żądać podania danych osobowych obejmujących:

- imię (imiona) i nazwisko,

- imiona rodziców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- datę urodzenia,

- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

- wykształcenie,

- przebieg zatrudnienia.

Co do zasady pracodawca nie ma prawa żądać innych danych dotyczących potencjalnego przyszłego pracownika niż wymienionych powyżej, chyba że obowiązek wynika z odrębnych przepisów np. zaświadczenie o niekaralności wymagane dla pracowników administracji publicznej.

Ponad to pracodawca nie ma prawa pytać o stan cywilny czy plany dotyczące potomstwa.

Od osoby ubiegającej się o zatrudnienie pracodawca może dodatkowo wymagać:

- świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy (lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia), które obejmują okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

- dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

- świadectwa ukończenia gimnazjum (w przypadku osoby młodocianej ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego),

- orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

- innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

Pracodawca może jedynie wymagać przedłożenia oryginału dokumentów do wglądu lub w celu sporządzenia ich kopii oraz odpisów (w aktach osobowych pracownika przetrzymujemy kopie i odpisy przedstawionych dokumentów).

Przed podpisaniem umowy o pracę należy wysłać potencjalnego kandydata na pracownika na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy (skierowanie na wstępne badania lekarskie wystawia pracodawca, ponieważ zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić na swój koszt profilaktyczną opiekę lekarską). Należy pamiętać o tym, że nie można dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku (art. 229 Kodeksu Pracy).

Wyjątek:

Pracodawca nie ma obowiązku kierowania pracownika na wstępne badania lekarskie, jeśli dostarczy on ważne badania lekarskie z poprzedniego miejsca pracy. Muszą być spełnione poniższe warunki:

- przyjęcie do pracy u nowego pracodawcy następuje nie poniżej niż w ciągu 30 dni od zakończenia (rozwiązanie lub wygaśniecie) poprzedniego stosunku pracy,

- praca na poprzednim stanowisku musi wiązać się z podobnym stanowiskiem (np. praca biurowa)  oraz z tożsamymi czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi dla zdrowia na stanowisku pracy (powinniśmy poprosić pracownika o ważne orzeczenie lekarskie oraz skierowanie/kopie skierowania, na którym są wymienione czynniki szkodliwe dla zdrowia),

- pracodawca musi uznać, że przedstawione czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia odpowiadają warunkom na których będzie zatrudniony pracownik,

- pracownik nie jest przyjmowany do prac szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia – w takim wypadku nie można honorować badań wstępnym wykonanych u innego pracodawcy!

Pracodawca może podpisać umowę o pracę przed wysłaniem pracownika na wstępne badania lekarskie (przed dopuszczeniem go do pracy), ale powinien wziąć pod uwagę ryzyko takiej praktyki, ponieważ może okazać się, że pracownik nie przejdzie pozytywnie badań wstępnym i będzie trzeba rozwiązać z nim umowę o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA