Opłata klimatyczna w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z dn. 12 stycznia 1991 (Dz. U. 1991 Nr 9 poz. 31) (dalej: ustawa o podatkach i opłatach lokalnych) rada gminy może wprowadzić w określonych przypadkach opłatę miejscową, znaną powszechnie jako opłata klimatyczna.
REKLAMA
Gdzie obowiązuje opłata miejscowa?
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opłata miejscowa może być pobierana za każdą rozpoczętą dobę pobytu w miejscowościach:
- posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
- znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej a zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z2017r. poz.1056) (dalej: ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych).
Opłata klimatyczna przyjmowana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych.
Rada Ministrów, uwzględniając przy tym zróżnicowanie warunków regionalnych i lokalnych, określa jakie dokładnie warunki klimatyczne czy krajobrazowe powinna spełniać miejscowość , w której można pobierać opłatę miejscową.
Opłata uzdrowiskowa
Oprócz opłaty miejscowej, wyróżniamy także opłatę uzdrowiskową, która podobnie jak opłata miejscowa może być wprowadzona przez radę gminy. Tego typu opłata dotyczy pobytu w miejscowościach znajdujących się w obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Taka opłata pobierana będzie od osób fizycznych, które przebywają w takiej miejscowości nie tylko w celach turystycznych, ale także zdrowotnych.
Wysokość opłat w 2018 r.
Oczywiście władze gminy nie mogą arbitralnie narzucić wysokości opłaty klimatycznej, maksymalne stawki określa w drodze rozporządzenia Minister Finansów. Zgodnie z jego brzmieniem w 2018 r.:
- stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach, nie może przekroczyć 2,22 zł dziennie,
- stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie może przekroczyć 3,14 zł dziennie,
- stawka opłaty uzdrowiskowej nie może przekroczyć 4,33zł dziennie.
Kto nie płaci opłaty miejscowej i uzdrowiskowej?
Należy także wspomnieć o pewnych wyjątkach, w których opłata klimatyczna nie jest egzekwowana. Otóż opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
- pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- od osób przebywających w szpitalach;
- od osób niewidomych i ich przewodników;
- od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
-od zorganizowanych grup dzieci młodzieży szkolnej.
Co ważne od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się już dodatkowo opłaty miejscowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.