REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Opłata reklamowa 2019 r./ fot. Fotolia
Opłata reklamowa 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłata reklamowa uregulowana została w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę może wprowadzić rada gminy. Sprawdź ile w 2019 roku wyniesie opłata reklamowa. Od kogo pobiera się opłatę reklamową?

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2019

REKLAMA

Opłatę reklamową pobiera się od urządzeń reklamowych albo umieszczonych tablic. To rada gminy decyduje o tym czy opłata omawiana w niniejszym artykule zostanie wprowadzona. Zgodnie z art. 17 a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych omawianą opłatę pobiera się od:

 • właścicieli nieruchomości lub obiektów budowlanych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste,
 • użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych,
 • posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych,
 • posiadaczy nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego,

b) jest bez tytułu prawnego

- jeżeli na tych nieruchomościach lub obiektach budowlanych znajdują się tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, niezależnie od tego czy na tablicy reklamowej lub urządzeniu reklamowym eksponowana jest reklama.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Podatki

Ile wyniesie opłata reklamowa w 2019 r.?

REKLAMA

Na wstępie należy przypomnieć, że opłata reklamowa składa się z dwóch części. Jest to część stała oraz zmienna. Część stała ma zryczałtowaną wysokość. Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest ona uzależniona od pola powierzchni urządzenia albo tablicy, od których ma być wniesiona opłata. Od wielkości pola powierzchni, o którym mowa w zdaniu poprzednim uzależniona jest wysokość opłaty zmiennej. Zgodnie z art. 17 b ustawy z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych: część zmienna zależy od wielkości pola powierzchni tablicy lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy.

W roku 2019 stawka części stałej ma wynosić maksymalnie 2,54 zł na dzień. Część zmienna z kolei nie może być wyższa niż 0,22 zł od 1 m2 pola powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy dziennie.

Zwolnienia od opłaty reklamowej

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wymieniono w jakich przypadkach nie pobiera się opłaty reklamowej. Przede wszystkim omawianej opłaty nie płaci się, jeżeli urządzenia albo tablice reklamowe umieszczone są w miejscu nie widocznym z przestrzeni dostępnych dla wszystkich. Opłaty reklamowej nie pobiera się również od szyldów, a także tablic służących tylko do upowszechniania informacji (np. tablice upamiętniające osobę, wydarzenia, o charakterze religijnym). Jeżeli tablice lub urządzenia reklamowe są realizacją obowiązku nałożonego przez prawo opłaty reklamowej nie pobiera się.

Zobacz: Finanse publiczne

Definicja tablicy oraz urządzenia reklamowego

Omawiając opłatę reklamową warto przytoczyć definicję legalną tablicy oraz urządzenia reklamowego. Definicja tablicy oraz urządzenia reklamowego znajduje się w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z art. 2 pkt 16b) ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim tablica reklamowa to przedmiot materialny przeznaczony lub służący ekspozycji reklamy wraz z jego elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, o płaskiej powierzchni służącej ekspozycji reklamy, w szczególności baner reklamowy, reklamę naklejaną na okna budynków i reklamy umieszczane na rusztowaniu, ogrodzeniu lub wyposażeniu placu budowy, z wyłączeniem drobnych przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych zgodnie z ich przeznaczeniem. W kolejnym punkcie omawianej w niniejszym akapicie ustawy znajduje się definicja urządzenia reklamowego. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym urządzeniem reklamowym jest przedmiot materialny przeznaczony lub służący ekspozycji reklamy wraz z jego elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, inny niż tablica reklamowa, z wyłączeniem drobnych przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych zgodnie z ich przeznaczeniem.

Na ten temat wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 stycznia 2018 r., w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 1429/17. WSA zwrócił uwagę, że definicja urządzenia reklamowego jest definicją negatywną. Oznacza to, że jeżeli przesłanki do zakwalifikowania nośnika reklamy do tablic nie zostaną spełnione to nośnik zalicza się do urządzeń reklamowych.

Zdaniem Sądu urządzeniem reklamowym jest każdy przedmiot spełniający następujące warunki:

 • służy do ekspozycji reklamy,
 • nie posiada powierzchni płaskich, na których w całości reklama zostałaby zamieszczona.

Omawiając tablicę oraz urządzenie reklamowe wyjaśnić należy jeszcze dwa ważne pojęcia, a mianowicie szyld oraz reklamę. Obie te definicje znajdują się w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Definicja reklamy znajduje się w pkt 16a) art. 2. Zgodnie z nim reklama to upowszechnianie w jakiejkolwiek wizualnej formie informacji promującej osoby, przedsiębiorstwa, towary, usługi, przedsięwzięcia lub ruchy społeczne. Z kolei definicję szyldu znaleźć można w pkt 16 d art. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nim szyld to tablica reklamowa albo urządzenie reklamowe, które informują o działalności prowadzonej na nieruchomości, na której ta tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe się znajdują.

WSA zwrócił uwagę również na to, że zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 2 pkt 16d), że urządzeniem lub tablicą reklamową nie musi być wyłącznie obiekt zawierający reklamę (a więc element promujący), lecz wystarczające jest zawarcie informacji o działalności prowadzonej na danej nieruchomości.

Opracowano na postawie:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA