Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2019
Opłatę reklamową pobiera się od urządzeń reklamowych albo umieszczonych tablic. To rada gminy decyduje o tym czy opłata omawiana w niniejszym artykule zostanie wprowadzona. Zgodnie z art. 17 a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych omawianą opłatę pobiera się od:
- właścicieli nieruchomości lub obiektów budowlanych, z wyłączeniem nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste,
- użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych,
- posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczy nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego,
b) jest bez tytułu prawnego
- jeżeli na tych nieruchomościach lub obiektach budowlanych znajdują się tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, niezależnie od tego czy na tablicy reklamowej lub urządzeniu reklamowym eksponowana jest reklama.
Zobacz: Podatki
Ile wyniesie opłata reklamowa w 2019 r.?
Na wstępie należy przypomnieć, że opłata reklamowa składa się z dwóch części. Jest to część stała oraz zmienna. Część stała ma zryczałtowaną wysokość. Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest ona uzależniona od pola powierzchni urządzenia albo tablicy, od których ma być wniesiona opłata. Od wielkości pola powierzchni, o którym mowa w zdaniu poprzednim uzależniona jest wysokość opłaty zmiennej. Zgodnie z art. 17 b ustawy z dnia 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych: część zmienna zależy od wielkości pola powierzchni tablicy lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy.
W roku 2019 stawka części stałej ma wynosić maksymalnie 2,54 zł na dzień. Część zmienna z kolei nie może być wyższa niż 0,22 zł od 1 m2 pola powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy dziennie.
Zwolnienia od opłaty reklamowej
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wymieniono w jakich przypadkach nie pobiera się opłaty reklamowej. Przede wszystkim omawianej opłaty nie płaci się, jeżeli urządzenia albo tablice reklamowe umieszczone są w miejscu nie widocznym z przestrzeni dostępnych dla wszystkich. Opłaty reklamowej nie pobiera się również od szyldów, a także tablic służących tylko do upowszechniania informacji (np. tablice upamiętniające osobę, wydarzenia, o charakterze religijnym). Jeżeli tablice lub urządzenia reklamowe są realizacją obowiązku nałożonego przez prawo opłaty reklamowej nie pobiera się.