Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa
REKLAMA
REKLAMA
Opłata targowa ma charakter fakultatywny. Rada gminy może ją wprowadzić na swoim terenie, ale nie jest do tego zobowiązana. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach. Oznacza to, że nie od każdej działalności prowadzonej na targowisku można ją pobierać.
REKLAMA
Z ORZECZNICTWA
(…) z uwagi na to, iż przepis art. 15 ust. 1 upol w sposób wyraźny stanowi o dokonywaniu sprzedaży, przyjąć należy, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie
z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 701/18
Opłacie targowej nie podlegają na przykład podmioty świadczące usługi, co jest potwierdzane w orzecznictwie. Usługi gastronomiczne w swoim zakresie obejmują bowiem nie tylko sprzedaż posiłku, ale również jego przygotowanie i podanie. Zatem zakres usługi gastronomicznej jest szerszy od sprzedaży.Oznacza to, że podmioty, które na targowisku, na przykład w obiekcie tymczasowym (kiosku), świadczą wyłącznie usługi gastronomiczne, nie podlegają opłacie targowej.
Z ORZECZNICTWA
(…) podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie podlegają opłacie targowej. Jedynie sprzedaż towaru (rzeczy) rodzi po stronie podmiotów dokonujących tego rodzaju czynności obowiązek uiszczenia opłaty targowej.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach
z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 202/17
(…) usługi gastronomiczne w swoim zakresie obejmują także zawieranie umów sprzedaży, gdyż sprzedawca ostatecznie przenosi na nabywcę własność posiłku i mu ten posiłek wydaje, a nabywca odbiera posiłek i płaci cenę. Jednak usługa gastronomiczna zawiera w sobie także przygotowanie posiłku i jego podanie. Innymi słowy usługa gastronomiczna jest pojęciem zakresowo szerszym od sprzedaży i składa się z wielu czynności, w skład których wchodzi także sprzedaż. Podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie podlegają opłacie targowej.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie
z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 702/18
(…) z punktu opodatkowania opłatą targową zasadnicze znaczenie ma ustalenie, czy sprzedaż ma charakter samoistny - sprzedaż gotowego produktu, czy też ma charakter niesamoistny - jest etapem końcowym usługi gastronomicznej, której towarzyszą przygotowanie posiłku, jego podanie. W sytuacji, gdy dodatkowe czynności związane z przygotowaniem i podaniem posiłku nie zachodzą, należy przyjąć, że sprzedaż ma charakter samoistny, a w konsekwencji dokonywanie takich czynności podlega opłacie targowej.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie
z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 700/18 i I SA/Sz 699/18
PODSTAWA PRAWNA
-
art. 15 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)
©℗
ANNA RYL
doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli
REKLAMA
REKLAMA