REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa

Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa./ fot. Fotolia
Świadczący usługi gastronomiczne w kioskach a opłata targowa./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakres usługi gastronomicznej jest szerszy niż zakres sprzedaży. Oznacza to, że podmioty, które na targowisku świadczą w obiektach tymczasowych wyłącznie usługi gastronomiczne, nie podlegają opłacie targowej.

Opłata targowa ma charakter fakultatywny. Rada gminy może ją wprowadzić na swoim terenie, ale nie jest do tego zobowiązana. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach. Oznacza to, że nie od każdej działalności prowadzonej na targowisku można ją pobierać.

REKLAMA

Z ORZECZNICTWA

(…) z uwagi na to, iż przepis art. 15 ust. 1 upol w sposób wyraźny stanowi o dokonywaniu sprzedaży, przyjąć należy, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie

z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 701/18

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłacie targowej nie podlegają na przykład podmioty świadczące usługi, co jest potwierdzane w orzecznictwie. Usługi gastronomiczne w swoim zakresie obejmują bowiem nie tylko sprzedaż posiłku, ale również jego przygotowanie i podanie. Zatem zakres usługi gastronomicznej jest szerszy od sprzedaży.Oznacza to, że podmioty, które na targowisku, na przykład w obiekcie tymczasowym (kiosku), świadczą wyłącznie usługi gastronomiczne, nie podlegają opłacie targowej.

Z ORZECZNICTWA

(…) podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie podlegają opłacie targowej. Jedynie sprzedaż towaru (rzeczy) rodzi po stronie podmiotów dokonujących tego rodzaju czynności obowiązek uiszczenia opłaty targowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach

z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 202/17

(…) usługi gastronomiczne w swoim zakresie obejmują także zawieranie umów sprzedaży, gdyż sprzedawca ostatecznie przenosi na nabywcę własność posiłku i mu ten posiłek wydaje, a nabywca odbiera posiłek i płaci cenę. Jednak usługa gastronomiczna zawiera w sobie także przygotowanie posiłku i jego podanie. Innymi słowy usługa gastronomiczna jest pojęciem zakresowo szerszym od sprzedaży i składa się z wielu czynności, w skład których wchodzi także sprzedaż. Podmioty świadczące wyłącznie usługi gastronomiczne nie podlegają opłacie targowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie

z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 702/18

(…) z punktu opodatkowania opłatą targową zasadnicze znaczenie ma ustalenie, czy sprzedaż ma charakter samoistny - sprzedaż gotowego produktu, czy też ma charakter niesamoistny - jest etapem końcowym usługi gastronomicznej, której towarzyszą przygotowanie posiłku, jego podanie. W sytuacji, gdy dodatkowe czynności związane z przygotowaniem i podaniem posiłku nie zachodzą, należy przyjąć, że sprzedaż ma charakter samoistny, a w konsekwencji dokonywanie takich czynności podlega opłacie targowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie

z 13 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 700/18 i I SA/Sz 699/18

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 15 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)

©℗

ANNA RYL

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, praktyk kontroli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA