reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

Gmina może posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru jak również terminów płatności opłat lokalnych. Wyjątek stanowią wysokości stawek opłat lokalnych. Od 1 lipca 2019 r. rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Uchwały podatkowe w zakresie opłat lokalnych

 Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie wspólnego przepisu dla wszystkich opłat lokalnych, który odnosi się do kompetencji gminy w zakresie zasad ustalania, poboru (w tym ustalanie poboru w formie inkasa), terminów płatności i wysokości stawek opłat lokalnych. Ustawa nie zawiera w tym zakresie żadnych wytycznych, co oznacza, że rady gmin mają w tym zakresie pełną dowolność.

Polecamy: Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz

Każda gmina może zatem posiadać swoje własne zasady dotyczące sposobu ustalania, poboru czy terminów płatności opłat lokalnych. Jedyne zastrzeżenie dotyczy wysokości stawek opłat lokalnych. Nie mogą one przekroczyć progów określonych w ustawie. Wymaga jedynie wyjaśnienia, że maksymalne stawki są co roku waloryzowane – informację o maksymalnych stawkach opłat lokalnych zawiera obwieszczenie MF, które jest ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Na rok 2019 stawki maksymalne są określone w obwieszczeniu Ministra Finansów z 25 lipca 2018 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2019 (M.P. z 2018 r. poz. 745). W kontekście opłaty reklamowej ustawodawca dodatkowo upoważnił gminę do różnicowania stawki w zależności od lokalizacji oraz wielkości lub rodzaju tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego. Dodatkowo gmina może w zakresie opłaty reklamowej wprowadzić obowiązek składania deklaracji (także w formie elektronicznej).

Od 1 lipca 2019 r. – w związku z wprowadzeniem regulacji zawartej w dodanym art. 19a – rada gminy będzie miała obowiązek umożliwić składanie deklaracji na opłatę reklamową za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z wejściem w życie nowej regulacji wiąże się także uchylenie art. 19 pkt 6 u.p.o.l.

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: Podatki i opłaty lokalne. Podatek leśny. Podatek rolny. Komentarz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama