REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania

REKLAMA

Można zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania

Pytanie

Gmina ustaliła różne stawki podatku od nieruchomości. Podmioty obowiązane zapłacić podatek zostały podzielone na dwie grupy - produkcja i handel. Stawka dla handlowców jest wyższa o 2 zł od stawki dla producentów. Czy zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych można różnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od przedmiotu opodatkowania?

Odpowiedź

Rada gminy może zróżnicować stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju przedmiotu opodatkowania. Stawki podatku od nieruchomości od gruntów, budynków i ich części oraz budowli mogą być zróżnicowane np. w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Uzasadnienie

Jednostki samorządu terytorialnego mają prawo ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych w zakresie ustalonym w ustawie. Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przyznaje radzie gminy wyłączną kompetencję do podejmowania uchwał w sprawach podatków i opłat. Zaś art. 5 ustawy 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jest przepisem, na podstawie którego rada gminy podejmuje uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości. Począwszy od 1 stycznia 2003 r. przepisy art. 5 ust. 2-4 określają podstawowe kryteria (mają one jednak charakter przykładowy), jakie powinna mieć na względzie rada gminy, dokonując zróżnicowania stawek w ramach poszczególnych kategorii.

W przypadku gruntów rada gminy może wziąć pod uwagę, m.in. lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy oraz przeznaczenie i wykorzystanie gruntu. Przy określaniu stawek dla budynków rada gminy bierze najczęściej pod uwagę lokalizację, sposób wykorzystania budynku, stan techniczny i wiek budynku. Natomiast zróżnicowanie stawki dla budowli może zależeć np. od rodzaju prowadzonej działalności.

Oczywiście, różnicowanie stawek jest możliwe w granicach stawek maksymalnych. W uchwale, podejmowanej na podstawie art. 5, rada gminy nie może ustalać stawek dla indywidualnych podmiotów.

Anna Kościńska-Paszkowska

PODSTAWA PRAWNA:

l Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.)

l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA