REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC

Subskrybuj nas na Youtube
Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC? /fot. Fotolia
Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 r. wciąż do organów podatkowych trafiały pytania o sposób rozliczenia przekazania gminie lub przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. W najnowszych interpretacjach organy skarbowe stoją na stanowisku, że przekazanie to nie podlega PCC.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji (art. 15 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków; dalej: ustawa).

REKLAMA

Natomiast osoby, które wybudowały takie urządzenia, mogą skorzystać z uprawnienia do ich odpłatnego przeniesienia na rzecz gminy lub przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. W przypadku takich „transakcji” powstaje problem rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Zobacz serwis: Procedury podatkowe

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2015 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-51/15/DP) dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że jeżeli umowy zawierane na podstawie art. 31 ustawy nie są umowami sprzedaży, to nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Umowy te nie są wymienione w zamkniętym katalogu czynności określonych w art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przy stosowaniu tej interpretacji warto jednak zwrócić uwagę na ważne zastrzeżenie – organ podatkowy odmówił potwierdzenia, że umowy te nie są umowami sprzedaży. Zdaniem organu podatkowego, takiej kwalifikacji musi dokonać podatnik, a będzie to weryfikowane dopiero w czasie postępowania kontrolnego. Na etapie wydawania interpretacji indywidualnej organ podatkowy nie bada umowy. Dotyczy to także sytuacji, w której taką umowę gmina albo przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne załączyły do wniosku o wydanie interpretacji (ORD-IN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pewną wskazówkę znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2015 r. (sygn. IBPBII/1/4514-55/15/ASz). Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odniósł się do sytuacji, w której jednak został zapłacony PCC od umowy o przekazaniu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Interpretację otrzymała spółka gminna, która umowy te (wadliwie) traktowała jako umowy sprzedaży i odprowadziła od nich PCC. Zdaniem Izby, w takiej sytuacji powstawała nadpłata i zastosowanie miał art. 72 § 1 z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, na podstawie którego za nadpłatę uważa się nadpłacony lub nienależnie zapłacony (pobrany) podatek.

Zobacz: Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy przekazanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych gminie podlega PCC

Artykuł odpowiada także na pytanie czy w takiej sytuacji należy wypełniać PIT-8C.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA