Opłaty za zajęcie pasa drogowego a Ordynacja podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
Stosowanie przepisów działu III ustawy Ordynacja podatkowa do opłat za zajęcie pasa drogowego, wynikających z ustawy o drogach publicznych
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wskazuje, iż pobierane na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460, z późn. zm.) opłaty za zajęcie pasa drogowego stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym, o których jest mowa w art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.).
REKLAMA
Zgodnie z art. 67 ustawy o finansach publicznych do spraw dotyczących tych należności nie uregulowanych ustawą o finansach publicznych stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.).
Zobacz również: Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów
REKLAMA
Z brzmienia przepisu wynika, że do wskazanych tam należności regulacje kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się wprost, a ordynację podatkową, czyli Dział III „Zobowiązania podatkowe” odpowiednio, a więc z uwzględnieniem niezbędnych modyfikacji związanych z odrębnym charakterem prawnym niepodatkowych należności budżetowych i należności podatkowych.
W ocenie Izby skoro przepis art. 40d ust. 1 ustawy o drogach publicznych wskazuje wprost, że w przypadku nieterminowego uiszczania opłat za zajęcie pasa drogowego pobiera się odsetki ustawowe, to w tym zakresie nie stosuje się przepisów dotyczących zasad naliczania odsetek za zwłokę, określonych w ustawie Ordynacja podatkowa, w tym art. 54 § 1 pkt 5 tej ustawy.
Zdaniem Izby również w przypadku opłat za zajęcie pasa drogowego nie ma zastosowania art. 62 § 4 zd. drugie tej ustawy, gdyż przepis ten dotyczy sytuacji kiedy na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, a więc jest to uregulowanie szczególne, dotyczące należności podatkowych, a nie innego rodzaju opłat takich jak przedmiotowa opłata za zajęcie pasa drogowego. W sytuacji gdy dokonana z tego tytułu wpłata nie pokrywa w całości należnej kwoty zarząd powiatu może pismem poinformować dłużnika o saldzie istniejącym po dokonaniu przez niego wpłaty.
Nie ma natomiast przeszkód w zastosowaniu art. 55 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa w przypadku, gdy dokonana wpłata nie pokrywa w całości opłaty za zajęcie pasa drogowego wraz z odsetkami za zwłokę. W takiej sytuacji bowiem, w ocenie Izby, znajdą zastosowanie odpowiednio przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, z uwagi na brak uregulowania tych kwestii w ustawie o finansach publicznych oraz w ustawie o drogach publicznych.
Źródło: Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 5 października 2015 r., P.0542.50.HB.2015
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.