| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

RIO w Szczecinie rozwiała wątpliwości związane z inicjatywą uchwałodawczą grupy radnych zmierzającą do zwolnień podmiotowych polegających na zwolnieniu w całości z opłaty za gospodarowanie odpadami trzeciego i kolejnego dziecka w danej rodzinie.

W ocenie Kolegium Izby zwolnienie podmiotowe to wyłączenie z danego podatku lub daniny publicznej pewnej kategorii podmiotów (osób), którego ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399, ze zm.) nie przewiduje.

Polecamy w INFORFK: Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Wobec powyższego w ocenie RIO proponowane przez grupę radnych zwolnienie podmiotowe w całości z opłaty za gospodarowanie odpadami trzeciego i kolejnego dziecka w danej rodzinie w sposób istotny narusza przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie, K.0542.74.JW.2014

Polecamy w INFORRB

Obowiązkowy zakres prowadzenia ewidencji pozabilansowej podatków lokalnych

Czy zaokrąglać opłatę śmieciową – sprzeczne interpretacje przepisów

Czy radny pełniący funkcję sołtysa może być inkasentem

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »