| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zwolnienie podmiotowe z opłaty za gospodarowanie odpadami jest sprzeczne z przepisami. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie podkreśla, iż wyłączenie pewnej kategorii podmiotów z danej daniny publicznej nie zostało przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

RIO w Szczecinie rozwiała wątpliwości związane z inicjatywą uchwałodawczą grupy radnych zmierzającą do zwolnień podmiotowych polegających na zwolnieniu w całości z opłaty za gospodarowanie odpadami trzeciego i kolejnego dziecka w danej rodzinie.

W ocenie Kolegium Izby zwolnienie podmiotowe to wyłączenie z danego podatku lub daniny publicznej pewnej kategorii podmiotów (osób), którego ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399, ze zm.) nie przewiduje.

Polecamy w INFORFK: Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Wobec powyższego w ocenie RIO proponowane przez grupę radnych zwolnienie podmiotowe w całości z opłaty za gospodarowanie odpadami trzeciego i kolejnego dziecka w danej rodzinie w sposób istotny narusza przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie, K.0542.74.JW.2014

Polecamy w INFORRB

Obowiązkowy zakres prowadzenia ewidencji pozabilansowej podatków lokalnych

Czy zaokrąglać opłatę śmieciową – sprzeczne interpretacje przepisów

Czy radny pełniący funkcję sołtysa może być inkasentem

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »